Zúbková víla

Dcére nedávno vypadol prvý zub, zo škôlky už vedela, že niektorým deťom za tieto zúbky niečo nosí víla, ktorá sa nazýva Zúbková víla alebo Zubnička. S manželom vždy riešime, čo deťom hovoriť v situáciách, ako je táto. Klamať či hovoriť pravdu? Zhodnotili sme situáciu ako neškodnú a rozhodli sme sa tajne vymeniť zúbok za darček od Zúbkovej víly. Boli sme na tú situáciu dosť nepripravení, pretože zatiaľ čo dcéra zo škôlky vedela, že jej za zub víla dá darček, my sme o nej nevedeli takmer nič. Vy na tom budete po prečítaní tohto článku lepšie.

shutterstock_661352737-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Aj vy ste si mysleli, rovnako ako my, že Zúbková víla je výmysel z Disneyovských kreslených rozprávok? Chyba lávky. Je to bytosť, ktorá má veľkú tradíciu v ktoromkoľvek kúte sveta, predovšetkým v Anglicku, Amerike a Európe. Za Husákovými deťmi nechodila, pretože sa pre embargo na všetko zo západu nedostala cez hranice. Za dnešnými deťmi však chodí bežne.

Po nociach sa zakráda do ich izbičiek a odnáša si vypadané mliečne zúbky. V každej rodine je za ne iná odmena, niekde sa dávajú mince či väčšie peniaze, inde drobné darčeky, niekde sa odmeňuje iba prvý mliečny zúbok, inde napríklad všetky.

Pohanské tradície pochovávania zubov

Pohania verili, že keby vypadnuté zuby dostali do rúk čarodejníc, mohli by vás tieto zlovoľné bytosti uhranúť. Strach rodičov o deti bol v období s vysokou detskou úmrtnosťou úplne pochopiteľný. Ľudia kedysi vypadané zuby pochovávali pod zem, aby sa na ne zlé mocnosti nedostali. Inde sa zas prvé zúbky a prvé odstrihnuté vlasy schovávali po celý život, potom sa ukladali do rakvy spolu so zosnulými a mali tak zabezpečiť, aby duša mala telo v kompletnej podobe.

Zúbková víla ako biznis

Čokoľvek je in, dá sa to speňažiť. Rovnako tak aj Zúbková víla. Aj u nás už si na internete môžete kúpiť balíčky na prvé zúbky alebo špeciálne viktoriánske zúbkové vankúše s vreckom na zuby. Predávajú sa rozprávkové knižky s vílou Zubničkou, hračky, dokonca existuje aj špeciálna Barbie s touto tematikou.

Pre dospelých existujú tričká s vtipnými potlačami strašidelných Zúbkových víl s bejzbalovou pálkou a obrím krvavým zubom v ruke, o Zúbkovej víle sa už natočilo nespočetné množstvo filmov pre malých i veľkých. Hlavnú rolu vo filme Víla Zubienka z roku 2010 hrá muž, herec a bývalý slávny wrestlingový zápasník zvaný „The Rock“. Hrá hokejistu, ktorý všetkým vyráža zuby, tak ho bytosti z rozprávkovej ríše za trest premenia na týždeň na Vílu Zubienku.

Zúbková víla je výborná prevencia pred zubným kazom. Keď vaše deti veria na Zúbkovú vílu a vy im poviete, že si odnášajú len zdravé, neskazené zúbky, bude oveľa jednoduchšie deti presvedčiť, aby si zuby pravidelne čistili.

Čo Zúbková víla robí so zubami?

Existuje ďalší rad variantov, takže je z čoho vyberať. Podľa jednej verzie z nich stavia hrad. Podľa ďalšej si z nich navlieka náhrdelník, vykladá mušle alebo ich nosí deťom, ktorým zúbky nie a nie rásť.

Čítajte tiež:

Ako vyzerá a kde žije?

Nemá jedinú jasnú podobu, každé dieťa si ju predstavuje inak. V knihách Terryho Pratchetta o Úžasnej Zemeploche žije Víla Zubnička na najvyššom poschodí Veže zubov. Okolo sa rozprestiera jej ríša, ktorá vyzerá inak, ako si ju predstavujú deti. Nebo má jasnomodrú farbu, všade rastú výrazne červené jablká a nemáme si všímať medzery medzi nebom a zemou. Túto časť sveta malé deti jednoducho nekreslia.

Pratchettova Zubnička veľmi nepracuje, robia pre ňu ľudia, ktorí majú svoje investičné portfólio, vďaka ktorému si zuby nakupujú. Zaplatené zuby odovzdávajú prostredníkom, ktorí ich dopravujú do veže víly Zubničky. Víla je mladá dáma s mizerným platom. Pretože musí vziať všetky zuby, ktoré sú pod vankúšom, radí ľuďom, aby nespali s hlavou pod vankúšom. Keď je v sklze, berie totiž Zubnička a jej pomocníci všetko.

2.4.2024 3:25| autor: Alice Kavková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist