Osvedčené tipy na ceste „za dvomi čiarkami“

V súčasnej dobe má stále viac partnerských párov problém s otehotnením. Prinášame vám niekoľko tipov, aby ste na teste videli vytúžené dve čiarky.

4-shutterstock_529565674-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Koľko vážite? Pozor na to!

Pre otehotnenie a správny priebeh tehotenstva je dôležitá optimálna telesná hmotnosť ženy, ktorá sa dá zhodnotiť napríklad výpočtom indexu telesnej hmotnosti alebo BMI (Body Mass Index).

BMI sa vypočíta ako podiel hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch.

Príklad: Ak vážite 70 kg a meriate 170 cm, vydeľte 70 číslom 1,7 na druhú, teda: 70 : 2,89 = 24, 2. Za normálne hodnoty BMI sa považuje rozmedzie 20 – 25 kg/m2.

U žien s nadváhou, ktoré majú BMI nad 25 kg/m2, sa schopnosť otehotnieť znižuje, a tiež im v tehotenstve hrozia komplikácie, ako cukrovka a vysoký krvný tlak.

Aby žena trpiaca obezitou zvýšila pravdepodobnosť otehotnenia, mala by znížiť svoju hmotnosť aspoň o 5 – 10 percent.

Ženy s podváhou, ktoré majú BMI nižší ako 18,5 kg/m2, sú najčastejšie neplodné preto, že hormonálna funkcia vaječníkov je u nich narušená. Ak ženy s veľmi nízkym BMI zvýšia svoju hmotnosť aspoň o 3 – 5 kilogramov, ich šance na otehotnenie výrazne stúpnu.

Žite zdravo

Negatívny vplyv na plodnosť môže mať nesprávna životospráva a životný štýl. Žena, ktorá plánuje otehotnieť, by sa mala vyvarovať fajčeniu, alkoholu, drogám a nadmernému užívaniu liekov.

Ženy, ktoré trpia nejakou chronickou chorobou, napríklad cukrovkou, vysokým krvným tlakom, epilepsiou, autoimunitnou chorobou, atď., by mali svojmu lekárovi povedať, že plánujú tehotenstvo. Dôvodom je optimálne stabilizovať ochorenie, prípadne upraviť liečbu tak, aby žena užívala len nutné lieky, ktoré budú zdravý vývoj plodu čo najmenej ohrozovať.

Zradná psychika

Na neplodnosti sa môžu podieľať aj psychické faktory, ale častejšie sú psychické problémy skôr dôsledkom neúspešnej snahy o tehotenstvo ako ich príčinou. Pri strese sa aktivujú hormonálne osy a do krvného obehu sa vo zvýšenej miere vyplavujú stresové hormóny, ktoré ovplyvňujú nielen správanie ženy, ale aj jej telesné pochody.

Stresové hormóny môžu zablokovať ovuláciu aj menštruáciu, ovplyvňujú pohyblivosť vajíčkovodov a prekrvenie maternice. Tlmia tiež imunitný systém a to môže ovplyvniť proces uhniezdenia vajíčka v maternici.

Častým sledovaním plodných a neplodných dní, pravidelným meraním bazálnej teploty a úzkostlivým čakaním na menštruáciu vzniká bludný kruh. U ženy sa každý mesiac prehlbuje sklamanie a postupne prichádza depresia ako dôsledok neschopnosti otehotnieť.

Nečakajte na bociana pridlho

Problémy s otehotnením môžu prísť, keď žena oddiali tehotenstvo do neskoršieho veku. S pribúdajúcimi rokmi totiž klesá jej reprodukčná schopnosť.

Dvadsaťročná žena pri pohlavnom styku 2 – 3-krát do týždňa má 25% šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle, u ženy medzi 25 – 35. rokom táto pravdepodobnosť klesá na 16% a po 40. roku už len na 5%.

Vo vyššom veku tiež stúpa riziko spontánnych potratov, vrodených vývojových vád plodu a komplikácií počas tehotenstva a pôrodu.

Nebojte sa lekára

Ako postupovať, keď sa nedarí otehotnieť? O neplodnosti hovoríme, ak sa páru nepodarí otehotnieť do jedného roka pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku (2 – 3-krát týždenne). Po uplynutí roku neúspešného snaženia je čas navštíviť gynekológa.

Čítajte tiež:

Dôležité vyšetrenia

Automatickou súčasťou zisťovania príčiny neplodnosti je vyšetrenie spermiogramu partnera. Ďalším krokom je laparoskopické vyšetrenie malej panvy ženy a test priechodnosti vajíčkovodov.

Ak je odhalená príčina neplodnosti, páru sa odporučí navštíviť centrum asistovanej reprodukcie. U malého percenta párov sa príčina neplodnosti nezistí, ide o tzv. idiopatickú sterilitu. Aj tieto páry nakoniec končia v centrách asistovanej reprodukcie.

Relaxujte

Čo môže žena urobiť pre otehotnenie, ak je všetko v poriadku a bábätko stále neprichádza? Okrem úpravy telesnej hmotnosti, stravy a životného štýlu, by sa mala žena vyvarovať stresu.

Pri tzv. funkčnej sterilite ma pozitívne výsledky rehabilitačné cvičenie, tzv. Mojžišova metóda. Funkčná sterilita znamená, že žena je po gynekologickej stránke zdravá, len u nej dochádza k zovretiu niektorých svalov v malej panve, ktoré súvisia s reprodukciou. Mojžišova metóda sa zaoberá precvičovaním a preťahovaním svalov panvového dna, zameriava sa na svalovú relaxáciu, odstránenie blokov chrbtice a na správne postavenie panvy. Ak má mať metóda úspech, musí sa cvičiť pod dohľadom rehabilitačných pracovníkov.

Vyskúšajte silu prírody

Na dnešnom trhu existujú prírodné bylinné prípravky, lubrikačné gély a vitamíny, ktoré sľubujú pomoc s otehotnením.

Bylinné zmesi určite neublížia, ale nemôžeme od nich čakať veľké zázraky. Vitamíny vrátane kyseliny listovej nemajú na otehotnenie vplyv.

Kyselinu listovú by však mali ženy užívať aspoň mesiac pred otehotnením a v prvom trimestri, pretože znižuje riziko vrodených vád, najmä nervovej trubice.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist