Môžu ženy cestovať lietadlom, keď sú tehotné? A čo všetko prináša let s malým dieťaťom?

V modernej súčasnosti chce každý cestovať. Tehotné ženy nie sú výnimkou a, samozrejme, nechcú sa zbytočne obmedzovať. Lietadlo je momentálne veľmi rozšírený dopravný prostriedok a cestujeme ním takmer všade, do každej destinácie. Prekonávame dlhé vzdialenosti za pomerne krátky čas. Tehotenstvo ovplyvňuje každú oblasť života ženy a istých vecí sa žena dokonca musí vzdať. Počas tehotenstva sú namieste isté obmedzenia a  dámy musia minimalizovať riziko neželaných komplikácií. Cestovanie lietadlom niekedy predstavuje riziko. Nie je to predsa taký bežný dopravný prostriedok ako auto. Platia tu preto zvýšené bezpečnostné opatrenia.

profimedia-0384101319-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Cestovanie v tehotenstve

Prvý trimester je podľa lekárov najrizikovejší, vtedy by sa nemalo lietať vôbec. Je to dané aj tým, že  toto obdobie je pre ženu najháklivejšie, ženy trpia rôznymi nevoľnosťami a divnými pocitmi. V ojedinelých prípadoch dokonca hrozí riziko potratu. Posledný trimester, naopak, predstavuje riziko predčasného pôrodu. Bez potvrdenia od lekára nemožno v poslednom trimestri cestovať, keďže pre leteckú spoločnosť je nežiaduce, aby ženy rodili na palube. Najideálnejšie je teda letieť v druhom trimestri, aj to iba v prípade, ak nemáte žiadne problémy. Ak chcete cestovať lietadlom, riaďte sa radami svojho gynekológa, podľa zdravotného stavu a tiež podľa zásad leteckej spoločnosti, ktoré si treba dopredu naštudovať.

Medicínsky povedané: do 28. týždňa tehotenstva môžu lietať tehotné ženy, ako chcú. Medzi 28. týždňom a 36. týždňom sa väčšina leteckých spoločností chráni tým, že vás prepraví iba s lekárskym osvedčením. Po 36. týždni vás už väčšina aerolínií neprepraví.

Kedy stop?

Pre tehotné ženy, ktoré majú zdravotné problémy, platí samozrejmý zákaz cestovania lietadlom. Medzi takéto zdravotné problémy patria napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, nevoľnosti a iné komplikácie. Pokiaľ je však tehotenstvo bezproblémové, obavy nie sú namieste. No oplatí sa dodržiavať zopár zásad pred letom.

Zásady: Tehotná žena by mala dodržiavať pitný režim a nesedieť stále v jednej polohe, mala by sa pokúsiť prechádzať. Odporúčame tiež lety na kratšie vzdialenosti, max. do 2 hodín. Do lietadla si treba vždy zabaliť deku, prípadne sveter, necestovať naľahko, v lietadle býva často zapnutá silná klimatizácia. Samozrejmosťou je pohodlná obuv a voľné, nie sťahujúce oblečenie (voľné rifle, šaty). Samozrejmosťou sú aj lieky, ktoré bežne užívate, ale napríklad aj lieky proti vracaniu. Treba sa pripraviť na všetky podmienky v lietadle, ktoré nemusia byť vždy skvelé.

Využite svoje výhody počas lietania:

Niektoré spoločnosti uprednostňujú pri odbavovaní pasažierov práve tehotné ženy, tiež im ponúkajú pohodlnejšie miesto. Ak vám príde na letisku nevoľno, žiadne obavy, na všetkých letiskách býva lekárska služba. Letušky na palube tiež absolvovali zdravotný kurz.

Čo sa deje s tehotnou ženou na palube? Lietadlové podmienky môžu niektorým ženám prekážať. V lietadle sú bežné poklesy tlaku vzduchu, nižšia hladina kyslíka, rozdielna vlhkosť vzduchu, to všetko negatívne ovplyvňuje zdravého normálneho človeka, nieto ešte tehotnú ženu, ktorá je na všetko citlivejšia.

Čo sa môže stať  tehotnej žene na palube?

  • Náhle krvácanie
  • Zmeny tlaku
  • Opuchy nôh
  • Bolesti hlavy
  • Predčasný pôrod
  • Strata vedomia, mdloby
  • Potrat

Odporúčania pre tehotné

-Skúste vždy cestovať s niekým, nikdy nie sama, pre pocit bezpečia a istoty.

-Vždy buďte pripútaná a zvýšte opatrnosť na čokoľvek, nedovoľte dieťaťu, aby sa pohybovalo samo po palube. Môže si ublížiť a dôjsť k neželanému úrazu.

Cestovanie s malými deťmi v lietadle

S bábätkom od dvoch týždňov vyššie prepravujú všetky letecké spoločnosti. Cestovanie  s dieťaťom do troch mesiacov však pediatri aj tak neodporúčajú. Pre novorodenca je totiž lietanie nevhodné pre tlakové zmeny v kabíne. Lietadlom sa odporúča cestovať až po ukončení šestonedelia. Ak cestujete s dojčaťom, treba na to upozorniť leteckú spoločnosť. Bábätko je dôležité mať neustále pri sebe, napríklad celou cestou na kolenách, keďže do dvoch rokov deti nemusia mať samostatné sedadlo.

Dieťa primerane oblečte do bavlnených vecí a teplo, pretože v lietadle je silná klimatizácia. Vždy mu zoberte niečo na jedenie,  na pitie a cumlík. Dieťa pokojne môžete dojčiť aj a palube. Zoberte mu obľúbené hračky, snažte sa ho nejako zabaviť, aby napríklad svojím plačom neobťažovalo iných cestujúcich. Ideálne je sedieť pri okne, aby sa dieťa zabavilo pozeraním z okna, samozrejme, v prípade, ak je už staršie.

Vo všeobecnosti platí, že dojčatám od 3. mesiaca už lietanie neprekáža, skúste teda, ak je to možné, počkať do konca 3. mesiaca a potom veselo lietajte. Nemajte hlavne z lietania obavy a pokúste sa byť trpezlivá a láskavá k dieťaťu, nie všetko v živote prebieha bezproblémovo. Snažte sa vcítiť aj do kože  svojho dieťaťa. Cesta je preň rovnako stresujúca ako pre vás.

Cestovanie s deťmi je stresujúca udalosť, ktorá má ďaleko od pohodovej dovolenky.  No keď už budete v letovisku, dovolenka bude zaručene krásna a aj vy, aj malá ratolesť si všetko užijete dosýta.

8.7.2019 10:31| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist