Prečo niektoré rodičky preferujú pôrod mimo Slovenska? Čo im ponúkajú inde?

V súčasnosti je pôrodný turizmus veľmi rozvinutý na Slovensku. Niektoré slovenské ženy sa rozhodnú pre pôrod nie v slovenskej nemocnici, ale v zahraničnej. Najčastejšie za pôrodmi jazdia do prihraničného Hainburgu, alebo do moravských nemocníc, napríklad Břeclavi. Prečo sa vyhýbajú slovenským nemocniciam a radšej rodia inde? Aké sú ich dôvody?

profimedia-0253449401-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Pravdou je, že niekedy je realita slovenských pôrodníc nie práve lichotivá. Ženy v klasickej pôrodnici rodia vedľa seba niekedy počuť naokolo stony, všetko o čom sa rozpráva lekár so sestričkami, nulová diskrétnosť. Narastá stres, nepokoj,  nepohodlie, a samozrejme takmer nulové súkromie. Pôrod je vysoko intímna záležitosť, a preto by sa mal odohrávať v súkromných podmienkach  v čo najväčšej pohode, pokoji a súkromí. Pôrodnica v Hainburgu poskytuje práve toto. Prístup ku každej pacientke je vysoko individuálny a dôležitú úlohu zohráva súkromie.

Rodičky tiež nedôverujú slovenským lekárom, zdajú sa im nedostatočne fundovaní a radšej sa zveria do rúk zahraničných odborníkov. Všetci dobre vieme, že ani prístup lekárov, alebo sestričiek nie je niekedy veľmi chvályhodný. Vyskytuje sa neempatia, nedostatočná starostlivosť, opatera, nulová tolerancia, nevrlé správanie. Aj to je niekedy realita slovenských nemocníc. V zahraničí je akosi všetko na lepšej úrovni.  Je tam zabezpečené súkromie, komfort, služby na úrovni a tiež ochotnejší personál. Rodičky udávajú, že sa cítia lepšie skôr v zahraničí, a že ich neberú iba ako „kus mäsa“, ale ako ženy, o ktoré sa každý stará s úctou a rešpektom. V zahraničí nepýtajú  zbytočne peniaze za to, čo na Slovensku. To, čo je napríklad na Slovensku neštandardné, tak v zahraničí je úplne bežným javom, a ešte sa k tomu za to ani nepripláca. Vždy sa snažia vyhovieť požiadavkám rodičky.

Pôrody v Hainburgu

Prečo práve Hainburg? Slovenky oslovuje najviac príjemné prívetivé nové prostredie, ochotné a usmievavé správanie personálu, súkromie a najmä, čo si pochvaľujú všetky ženy, možnosť absolvovať  ambulantné pôrody, pri ktorých môže žena po pôrode odísť v ten istý deň domov. To je základ. Normálnou súčasťou pôrodov sú duly pri pôrode, pôrodné plány, rodina pri pôrode, v ničom ich lekári neobmedzujú.  Problémom je však napríklad to, že Hainburg je malá nemocnica a  nemajú dostatočný počet pracovníkov, napríklad anesteziológov, preto sa neodporúča rodiť tam, ak má žena veľké zdravotné problémy už počas tehotenstva. Slovenskí gynekológovia kritizujú výber nemocnice v Hainburgu  pre nedostatočný počet odborných pracovníkov a radšej radia ženám rodiť na Slovensku. Niektoré slovenské pôrodnice sa však zlepšili natoľko, že dnes sa už vyrovnajú vyhľadávaným pracoviskám v zahraničí.

Čo na to štátna legislatíva? Pacientka môže za pôrodom, čiže pôrodnou turistikou vycestovať do niektorej z členských krajín EÚ bez súhlasu zdravotnej poisťovne. V minulosti uhradili poisťovne zahraničný pôrod iba v prípade ak bol akútny, teda neplánovaný. Dnes je to už celkom inak. Slovenské poisťovne preplácajú pôrody do výšky 600€ v zahraničí, ostatné  iné výdavky si ženy platia sami.

Hainburská nemocnica ponúka pre rodičky napríklad:

  • možnosť prirodzeného priebehu pôrodu,,
  • rešpektovanie individuálnych potrieb rodičky,
  • samostatné pôrodné izby s vybavením,
  • neobmedzovaná prítomnosť sprevádzajúcej osoby,
  • možnosť zazmluvnenia vopred vybranej pôrodnej asistentky  a lekára,
  • pôrod vo vode,
  • možnosť ambulantného pôrodu.

Koľko zaplatíte?

Slovenská zdravotná poisťovňa by mala preplatiť po pôrode náklady aspoň do takej výšky, ako keby ste rodili na Slovensku (celkovo do 600 €). Treba sa však vopred informovať, aký postup máte dodržať, aké doklady priniesť, aby vám peniaze refundovali po pôrode späť. Konečná suma, ktorú zaplatíte závisí od dĺžky pobytu v pôrodnici, akú izbu si zvolíte a aké  zákroky bude nutné urobiť.

Orientačné ceny: 545 €/1 deň pobytu, 500 €/zazmluvnenie vybranej pôrodnej asistentky alebo lekára

Aké boli top pôrodnice na Slovensku za rok 2018?

Podľa prieskumu agentúry  INEKO najlepšie dopadla Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, tesne za ňou Martinská univerzitná nemocnica a do tretice Vojenská nemocnica v Ružomberku. Aj na Slovensku je určite možnosť vybrať si z kvalitných nemocníc a tiež si zazmluvniť svojho pôrodníka, ktorému dôverujete a má všetky kvality, ktoré preferujete. Rodičky nemusia utekať rodiť do zahraničia, na Slovensku sú už aj súkromné pôrodnice a dokonca aj lekári zo zahraničia. Je to však na každého zvážení, pre ktorú možnosť sa rozhodne. Rodičky by sa mali riadiť svojou intuíciou v prvom rade a tiež hodnoteniami jednotlivých nemocníc a lekárov.

18.6.2019 10:18| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist