Bábätko nemusí znamenať prievan v peňaženke

Veľa rodičov rieši, koľko detí si môžu dovoliť. Fenomén, o ktorom sa predtým údajne toľko neuvažovalo. Čím to je? Žeby bolo všetko drahšie alebo ľudia spohodlneli, či sa nechcú obmedzovať? Poďme sa pozrieť na vyskúšané tipy, ako pomôcť vlastnému vrecku aj obmedziť produkciu odpadkov.

uvodni_fotografie-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

A opäť sú tu látkovky

O použití látkových plienok si môžete na Babywebe prečítať hneď niekoľko článkov, preto sa o nich nebudem viac rozpisovať. Azda len nezabudnite na to, že využívaním látkových plienok šetríte svoje úspory aj prírodu! Vôbec tu nehovoríme o zanedbateľných sumách alebo pár kilogramoch odpadu. Uvádza sa, že dieťa za svoje plienkové obdobie vyprodukuje tonu nerecyklovateľného odpadu! A uvádza sa, že pri používaní látkových plienok rodina ušetrí asi 700 eur. Za to už sa dá zaobstarať pekná rodinná dovolenka!

Ak nemáte psa alebo mačku, znamená nákup drahých košov na plienky tiež vyhodené peniaze. A ešte jedna obľúbená rada na tému plienok: čím skôr naučíte dieťa na nočník, tým viac ušetríte.

Tak trochu iné jednorazové obrúsky

Spotreba jednorazových vlhčených obrúskov je hlavne v prvých mesiacoch života bábätka enormný. Aj keď sa dajú kúpiť väčšie balenia, nie je tento výdavok zanedbateľný. Navyše sú obrúsky veľmi často navoňané, čo môže dráždiť nielen malý zadoček, ale aj prírodu. Ako tomu predísť? Prvou možnosťou je používanie látkových obrúskov. Lenže ruku na srdce, kto by ich stále pral? Preto vás možno zaujme druhý variant: obyčajný Perlan navlhčený obyčajnou vodou. Ako bonus si môžete nastrihať veľkosť, ktorá vám bude vyhovovať. Môžem odporučiť z vlastnej skúsenosti a na pokožku dieťatka je to azda najlepšie riešenie.

Výbavička z druhej ruky

Medzi priateľmi je bežné, že si veci požičiavajú. Prečo tiež všetko kupovať, keď veľa potrieb používame len obmedzený čas? Za nevyhnutnosti sa považujú napríklad postieľka, vanička, prebaľovací pult… Prebaľovací pult si ani nemusíme požičiavať, stačí vhodná komoda a šikovný otecko! „Prebaľovák“ vyrobený z komody sa potom opäť komodou môže stať. Ak plánujete prebaľovací pult kúpiť nový a následne poslať ďalej, vyberajte kvalitný drevený, ten vydrží aj niekoľko generácií a neobsahuje škodlivé lepidlá pre životné prostredie.

Oblečenie na pár dní je trochu prehnané tvrdenie, ale nie je zas tak ďaleko od pravdy. Bábätká rastú ako z vody, veľkosti sa menia pokojne po pár týždňoch. Body, overalky, mikinky, gatky a ďalšie možno za lacno zaobstarať na bazároch a v predajných skupinkách na sociálnych sieťach. A tešte sa, že po narodení dostanete ešte oblečky od návštev. Nebojte sa tiež rozhodiť siete medzi známych – určite sa toho nazbiera dosť.

A ak som vyššie hovorila o šikovnom oteckovi, tak aj vďaka šikovnej mamičke rodina ušetrí. Mamička nemusí byť priamo krajčírka, stačí čas a odhodlanie a ručne ušité oblečenie je na svete.

Čítajte tiež:

Biznis menom detská kozmetika

Pred nákupom detskej kozmetiky sa poraďte s niekým, kto už doma dieťa má. Je zbytočné nakupovať veľké zásoby, keď navyše neviete, či zvolená značka bude práve vášmu dieťaťu vyhovovať. Tu rozhodne platí „čím menej, tým lepšie“.

Jedlo, hračky, farbičky

Veľkou položkou v rodinnom rozpočte sú aj náklady za umelú výživu či príkrmy. Preto, pokiaľ to ide, dojčite. Len čo začne dieťa jesť aj pevnú stravu, môžete ušetriť varením doma. Nakoniec zistíte, že to ani nezaberá toľko času a máte pod kontrolou, čo presne váš miláčik je.

Na záver článku by som chcela ešte upozorniť na hračky. Tam je to podobné ako s oblečením či kozmetikou. Kvalitné hračky môžu svojho majiteľa zmeniť niekoľkokrát. Verte, že aj keď ich nebudete robiť veľa, budete nakoniec zavalení. Oblečenie si nie každý príbuzný trúfne vybrať, ale v prípade hračky je to iné. A rada nakoniec? Voľte neutrálne farby, ocenia ich ďalší rodičia chlapčekov aj dievčatiek.

2.2.2023 5:15| autor: Gabriela Povýšilová | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist