Kúpanie novorodenca pri pôrode: Áno či nie?

Napriek tomu, že kúpanie novorodenca priamo na pôrodnej sále je už v našich pôrodniciach na ústupe, naďalej pretrváva rutinný prístup k ošetrovaniu čerstvo narodených bábätiek, ktorý je charakteristický silným dôrazom na hygienu. V článku si povieme, že je lepšie nechať priestor prírode.

Riadiť sa známym porekadlom, že čistota je pol života, má síce v medicíne i v bežnom živote zmysel, každé odporúčanie by sme však mali podrobiť kritickej previerke sedliackym rozumom. Dieťa na svet prichádza už omyté plodovou vodou. Tak prečo umývať to, čo je čisté?

Ak nám vyššie spomenutý vlastný rozum nestačí, môžeme sa oprieť o mnohé vedecké štúdie, ktoré poukazujú na fakt, že z imunologického, psychologického i fyziologického hľadiska je kúpanie novorodenca po pôrode nielen zbytočné, ale priam škodlivé.

Matka a dieťa sa do seba zamilujú

Kúpanie novorodenca v prvom rade narúša prebiehajúci proces vzniku ranej väzby medzi matkou a jej dieťaťom. V prvých okamihoch po pôrode sa matka a dieťa správajú úplne inštinktívne. Vďaka neopakovateľne vysokej hladine hormónov (predovšetkým hormónu lásky oxytocínu) medzi nimi prebieha doslova ohňostroj emócií, ktorý spôsobuje vzájomné zamilovanie sa.

Ak sú matka a dieťa v pokojnom a ničím nerušenom prostredí, reagujú na seba v tejto citlivej pôrodnej dobe úplne unikátnym spôsobom. Matka s novorodencom sa vzájomne spoznávajú, môžeme u nich pozorovať inštinktívne uvítacie pohyby a úsmevy.

Separácia ako zdroj stresu

Narušením tohto senzitívneho okamihu narúšame aj samotný vznik jedinečného puta medzi matkou a dieťaťom. Separácia od matky (napríklad práve kvôli spomínanému kúpaniu či umývaniu) navyše pre bábätko predstavuje obrovský stres. Na hormonálnej úrovni reaguje dieťa na stres vyplavovaním kortizolu. Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu môžu spôsobiť poškodenie mozgu a pamäti.

Plodová voda a jej vôňa

Zmytím plodovej vody, ktorá zostala na rukách bábätka, novorodencovi sťažujeme inštinktívne nájdenie bradavky a prisatie. Bábätko si totiž po pôrodu strká ruky do úst a olizuje si z pästičiek plodovú vodu. Vďaka tomu ľahšie nájde zdroj materského mlieka, pretože mamičkina bradavka vonia a chutí rovnako ako plodová voda.

Najväčšie teplo je na matkinej koži

Umývanie jemnej detskej pokožky narušuje aj imunologickú rovnováhu a poškodzuje pokožku bábätka ako vstupnú bránu pre infekcie.

V neposlednom rade dochádza aj k tomu, že umyté dieťa rýchlejšie stráca teplotu ako neumyté dieťa. To potom vyvoláva potrebu dieťa zahriať – väčšinou umiestnením na vyhrievané lôžku alebo do inkubátora. Suché dieťatko, iba utreté od plodovej vody, pritom úplne dokonale udržiava potrebnú teplotu vďaka kontaktu pokožky na pokožku so svojou mamou.

Dieťa po pôrode stačí osušiť, prípadne zľahka očistiť suchú penu od smolky (ak sa nejaká objaví). Vzápätí je nahé dieťa priložené na nahé brucho svojej matky a obidvaja sú prikrytí dekou. Takýto postup zabezpečí bábätku dostatočný teplotný komfort a zároveň nenaruší prebiehajúci proces vzniku ranej väzby.

Čítajte tiež:

Čiapočka znemožňuje matke privoniavať k aróme detskej hlavičky

Za nadbytočnú až škodlivú možno považovať aj obvyklú prax dávať novorodencovi na hlavu čiapočku, aby cez pokožku hlavy nestrácalo telesné teplo. Výskum totiž preukázal, že čuchové vnemy sú veľmi dôležitým faktorom ovplyvňujúcim správanie matky.

Ak môže matka vdychovať vôňu pokožky svojho novorodeného bábätka (a hlavička býva pri polohe umožňujúcej samoprisatie najbližšie k nosu matky), lepšie sa ladí na potreby svojho dieťaťa. Inštinktívne prispôsobuje svoje správanie potrebám bábätka. Tak sa ich vzájomný vzťah ďalej prehlbuje.

Kúpanie bábätka pokojne počká

Kúpanie je pre mnohé dojčatá a ich rodičov príjemnou súčasťou dennej rutiny, ktorú si môžu vzájomne užiť, tešiť sa z dotykov a láskania. Nie je to však úkon, ktorý by bol životne dôležitý a ktorého vykonávanie by sa malo bezpodmienečne zaradiť do prvých hodín či dokonca dní po pôrode.

Všetko v živote má svoj čas. Teda i kontakt detskej pokožky s vodou (a prípadne aj s prostriedkami na umývanie). Po pôrode však bábätko potrebuje kontakt úplne iného druhu – s nahou pokožkou svojej matky, s jej teplom a láskou. Podporou tohto kontaktu prinesieme novorodencovi oveľa väčší úžitok ako prehnaným dôrazom na hygienu.

13.11.2015 1:33| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist