Otecko Emanuel (9): Dobrý otec sa pri prebaľovaní nepovracia

Koľkokrát mi aj z praktických dôvodov napadlo, aké kritériá asi majú ženy pre výber svojich životných partnerov. Patrí medzi ne aj to, aký bude ich životný druh otcom? Pri ženách, ktoré hľadajú vzťah a už majú dieťa, sa dá predpokladať, že to tak je. Pri tých, ktoré si chcú rodinu ešte iba založiť, si nie som úplne istý, ale dá sa predpokladať, že nejaký vplyv to mať bude.

Dá sa vôbec rozpoznať, či potencionálny partner bude dobrý otec? So stopercentnou istotou sa to zrejme povedať nedá, ale určité indície tu predsa len sú.

Napadlo mi to, keď som tlačil kočík po lesoparku okolo neformálnej skupinky tínedžerov, ktorí pofajčievali pri zapnutom zdroji hudby. Len čo ma uvideli, jeden stíšil rádio a niektorí začali hovoriť o dosť tichšie. Ale nie všetci.

„Čo je, kamoš?“ „Kočík, kamoš?“ „A čo?“ A o tom „A čo?“ to je. Predpokladám, že tí, ktorí stíšili, majú istú skúsenosť z rodiny, ako sa správať k bábätku.

Skúsenosť, ktorú celkom nevedomky aplikujú. Hypotézu, že chlapci z rodín s viacerými súrodencami majú lepšie predpoklady na otcovstvo, som si overoval.

Predvčerom o pol desiatej večer rozoznela panelák príklepová vŕtačka. Pochopiteľne, že to nie je proti domovému poriadku, ale hádajte, či mi už dieťa spalo a zobudilo sa? Keď som zdroj vŕtania našiel a zazvonil, otvoril mi, samozrejme, mladý muž – single.

Hneď vo dverách som sa ho spýtal, či je jedináčik. Bol síce trochu prekvapený, ale pripustil, že je. „Keby ste neboli, tak by vám napadlo, že o pol desiatej večer pobudíte všetky malé deti v dome. Nepoznáte tú zdravú zásadu – kto zobudí, ten varuje?“ Nepoznal. Aj keď nie úplne vedecky, týmto považujem svoju hypotézu za potvrdenú.

Ďalej už čisto špekulujem.

Čo je to vlastne dobrý otec?

Pre mňa je to niekto, kto v prípade nutnosti alebo dohody vie stopercentne zaskočiť za manželku. Vyskytnú sa situácie, keď je matka na pokraji síl. Už vedomie, že keby bolo najhoršie, môže odísť na pohotovosť alebo si ísť proste „len“ ľahnúť a dieťa nezahynie, je pre ňu vzpruha.

Muž by mal byť schopný robiť všetko, čo súvisí s dieťaťom – prebaľovať, kúpať, kŕmiť atď. Mal by vedieť pripraviť jedlo, oprať, ožehliť, nakúpiť, udržať domácnosť s malým dieťaťom v chode, keď žena odíde na šesť týždňov do kúpeľov.

Kde sa toto všetko muž naučí?

Keď vynechám rodinu, niečomu sa dalo priučiť na vojne. My staršie ročníky máme preto dosť veľkú cenu. Nechápem, že keď sa rušila povinná vojenská služba, neusporadúvali proti tomu budúce nevesty demonštrácie.

Dosť sa naučí mládenec aj na internáte. S tým skúsenosť mám. Ak vám bude niekto tvrdiť, že taký život bol jedna veľká alkoholová jazda, neverte tomu.

Museli sme robiť aj skúšky a aspoň trochu a občas sa učiť. Na alkohol nebol vždy čas, chuť a peniaze. Zato jesť bolo treba takmer denne. Takže niečo o varení sme tam pochytiť museli.

Veľmi komplexnou prípravou na manželstvo a otcovstvo je rafting, prípadne iná turistika. To vás tiež precvičí vo varení, v praní, balení atď. Ak nie ste pivní skauti, samozrejme. A pozor na lekárov! Človek by povedal, že lekár bude mať najlepšie predpoklady na starostlivosť o potomka, ale veru nie.

Mám kamaráta lekára, ktorý len raz v živote prebaľoval svojho syna a povracal sa pri tom. Túto prácu predsa robí stredný a nižší zdravotnícky personál!

Patrilo by sa asi zavŕšiť článoček tým, že by som priznal, čo mi odpovedala manželka, keď som sa jej opýtal, prečo si ma vlastne vzala. Tak teda… Alebo radšej nie.

Váš Emanuel Pavlík, hrdý tato

Na Babywebe tiež nájdete:

Otcovia, buďte aktívni
Ako rýchlo uspať dieťa
Sandáliky alebo rožok?

18.4.2012 8:10 | autor: Otecko Emanuel

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist