Otecko Emanuel (22): Klub nedokonalých matiek

Je predsa všeobecne známe, že prakticky každá žena je od prírody vybavená súborom vlastností, ktoré prešli evolučným vývojom a ktoré ju predurčujú na to, aby bola dokonalou matkou a manželkou.

Takáto dokonalá matka si užíva každú chvíľku, ktorú trávi so svojím dieťaťom. Je k nemu za každých okolností láskavá, trpezlivá, dôsledná, vždy dobre naladená…

Čo však neznamená, že by zanedbávala svojho manžela. Domácnosť udržiava vo vzornom poriadku, rovnako dbá aj o svoj vzhľad.

Dlážka sa leskne, okná sú umyté, postava ako z obálky časopisu, od sporáka sa šíria lahodné vône, vo voľných chvíľach sa učí francúzštinu a rýchlopis. Popri materskej dovolenke určite pracuje na polovičný úväzok alebo na dohodu o vykonaní práce…

Je to azda u vás inak? To budete asi tá výnimka, čo potvrdzuje pravidlo. Alebo je všetko úplne inak?

Keď si váš potomok počas dňa na prechádzke dvadsaťkrát stiahne rukavičky, zámerne odhodí cumlík do psieho exkrementu, uhryzne vás do prsta, ťahá za vlasy, nechce papať, čo ste mu s láskou hodinu pripravovali, prekotí na seba jogurt, pociká sa mimo plienky a úporne sa bráni prebaleniu, v noci nechce spinkať a tak stále deň za dňom dookola, stane sa niekedy, že naňho zvýšite hlas a ste naňho zlá?

A keď sa tak stane, máte potom výčitky, mrzí vás to a niekedy pre to aj plačete?

Už ste svojmu dieťaťu pripálili jedlo, prehliadli v ňom kostičku, rozšliapli lietadlo alebo inú obľúbenú hračku, rozbili niekoľko kusov riadu, nábytku, niečo jednoduché nezvládli, niečo iné nepochopiteľne zabudli? Cítite sa často úplne hlúpo, zbytočne, trápne a všetkým na ťarchu?

Už ste sa tretíkrát po sebe po prebdenej noci do krvi pohádali s manželom a nemôžete si spomenúť prečo? Podali ste už žiadosť o rozvod, kde ste ako dôvod uviedli, že namiesto sunaru s banánovou príchuťou kúpil sunar s vanilkovou príchuťou a zauzlil dieťaťu šnúrky tak, že sa nedali rozviazať?

Už ste svojou trestuhodnou nedbalosťou ohrozili život a zdravie dieťaťa takým spôsobom, že sa hanbíte na to len spomenúť, nie ešte, aby ste o tom niekomu rozprávali? Koľkokrát denne vám dieťa odniekiaľ spadlo, koľkokrát sa udrelo a pritom sa to dalo predvídať a zabrániť tomu?

Už ste pri jeho strážení zaspali? Koľkokrát ste ho obliekli do nevyžehleného, pretože iná bielizeň práve nebola poruke?

Koľkokrát ste nevyspatá a zúfalá v noci vyjedli chladničku i špajzu a cítili sa pri tom previnilo a úplne hrozne? Pochybujete o svojej príčetnosti? Už vám napadlo vyhodiť potomka z okna a vyskočiť za ním? Vitajte v klube!

Ako to robia ostatné matky, že sú také dokonalé a všetko zvládajú? Jednoducho. Klamú. Nie so zlým úmyslom, ale sú presvedčené, že to musia robiť. Schválne sa spýtajte piateho decembra v maske čerta malého dieťaťa, či poslúchalo. Čo vám asi povie?

Bude klamať, že bolo dobré. Tak je aj každá matka presvedčená, že všetky matky sú dokonalé a ona, aby nevyzerala ako netvor, keď nie je dokonalá, musí to o sebe aspoň tvrdiť.

Spravte si taký test. Zdôverte sa ľubovoľnej mamičke s nejakým svojím materským prehreškom, za ktorý sa hanbíte. Myslíte si, že povie, že sa jej nikdy nič také nestalo? Ale kdeže, vytiahne z rukáva podobnú historku. Hneď sa vám uľaví, že v tom nie ste sama…

Aby som vás trochu potešil, v skratke zreprodukujem dve historky. Jednu svoju a druhú od známej. Prechádzal som príliš nízkou zárubňou so synom na pleciach. (Najskôr bum do čela, potom bum o zem, a nakoniec bééééé…)

Jej ušiel zle zabrzdený kočík s dieťaťom. Prešiel cez cestu, narazil do smetiaka a prevrhol sa. Dieťa viselo na popruhoch ako zostrelený pilot.

Nechcete sa redakcii anonymne zdôveriť so svojím prehreškom proti rodičovskej etike? Keď ich uvidíte päťdesiat pod sebou, ten váš akosi zanikne, pre les nebude vidieť strom. Skúste to, uľaví sa vám…

Váš Emanuel Pavlík, hrdý tato

7.6.2013 8:20 | autor: Otecko Emanuel

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist