Otecko Emanuel (4): Až sa môj syn stane modelkou

Primerane, primerane, primerane. To mi napadlo, keď sme odchádzali z pôrodnice a mladá slečna doktorka nás na chode zaplavila radami, ako a čo musíme doma s dieťaťom robiť, aby to bolo jediné správne. Možno to z jej strany bola taktika, ako nás zahrnúť slovami, aby sme si bábätko nerozbalili a nepýtali sa, prečo je tak neuveriteľne zaparené.

Väčšinu rád som aj tak nevnímal a ostatné som zabudol. Vzhľadom na situáciu to nie je nič nezvyčajné. Zapamätal som si vlastne iba jedno. Máme si kúpiť váhu. Dieťa odvážiť vždy pred dojčením a po ňom. Keby vypilo menej, ako stanovia tabuľky, máme dokrmovať. Ak by pilo viac, máme nabudúce skrátiť čas dojčenia.

Asi pred 150 rokmi, s vynálezom injekčnej striekačky, antisepsie, anestézie a röntgenu, medicína postupne prestávala byť slobodným umením a stala sa vedou.

Niektorí ju dokonca začali považovať nie za prírodnú, ale exaktnú vedu. Slečna doktorka sa teda exaktne pridržala exaktného konceptu modernej medicíny a odporučila nám synčeka exaktne vážiť.

Žena z toho bola úprimne zúfalá. Tešila sa, že bude dieťa vychovávať, nie že ho bude vážiť. Napoly vtipne som ju utešoval, že to je predsa skvelé, že nemusí odstrekovať a vážiť mlieko, že sa od nás nevyžaduje, aby sme v prípade, že by dieťa pribralo o gram viac, vyvolávali vracanie, vážili vývratky a keby vážili viac, ako malo dieťa stratiť, aby sme dokrmovali.

Manželka nebola v dobrej nálade, ako asi žiadna rodička, ktorá práve prežila pobyt v pôrodnici, a nemala pochopenie pre môj šibeničný humor. Tak som zvážnel a povedal jej, že mi ani nenapadne kupovať váhu.

Čo vie medicína o zdraví? Zameriava sa na opravu chorých. Ale naše dieťa je, vďakabohu, zdravé. Žiadne váženie nebude a basta! Verím, že tá slečna doktorka nekáže vodu a sama nepije víno. Aj ona si určite svoju stravu váži.

Vždy, keď obeduje v nemocničnej jedálni, dožaduje sa informácií o nutričnej hodnote a gramáži jedla, doma si vedie excelovú tabuľku, kam dôkladne zaznamenáva príjem stravy v kilojouloch, a niekoľkokrát denne sa váži. Určite tiež pravidelne chodí na odber krvi, aby mohla stravou ovplyvňovať všetky chemické hodnoty svojho tela.

Nevylučujem, že u kozmonautov, vrcholových športovcov a modeliek sa niečo také skutočne robí. A ak sa bude môj syn chcieť v dospelosti stať modelkou alebo kozmonautom, nech pokojne strávi život pachtením sa okolo váhy. No kým som zaňho zodpovedný ja, budeme sa venovať životu v jeho komplexnosti.

Som rád, že lekárska veda má také zapálené predstaviteľky. A ja slečne doktorke prajem všetko najlepšie do ďalšieho života. Želám jej, aby porodila na svojom vlastnom oddelení zdravé dieťa a mohla na ňom aplikovať všetky svoje zásady. A dokonca jej prajem, aby si ona a jej dieťa aj napriek tomu všetkému zachovali zdravý rozum.

Váš Emanuel Pavlík, hrdý tato

Na Babywebe tiež nájdete:

K úspešnému dojčeniu môže prispieť aj detoxikácia
Príprava umelej výživy vo fľaši
Najčastejšie problémy pri dojčení

17.11.2011 9:53 | autor: Otecko Emanuel

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist