Chcete, aby vás pôrod menej bolel? Hýbte sa!

Pôrod žien, ktoré v jeho začiatočných fázach stáli či chodili, je menej bolestivý než pôrod tých, ktoré pred narodením dieťaťa ležali. Vedci tiež zistili, že i dĺžka pôrodu je u aktívnych žien oveľa kratšia.

21-shutterstock_1689664558-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Výskum publikovaný v časopise The Cochrane Library vychádza z analýzy 21 rôznych štúdií, ktoré zahŕňali takmer štyri tisíce žien predovšetkým z rozvojových krajín.

Vedci zistili, že ženy, ktoré v priebehu prvej doby pôrodnej neležali, mali kratší pôrod, sprevádzal ich menší počet kontrakcií a nižšia intenzita bolesti než ženy, ktoré v rovnakom čase ležali. Táto skutočnosť je vysvetlená tým, že takto sa podporuje prísun krvi k dieťaťu a placente.

Hlavne neležať

Autori štúdie odporúčajú ženám tesne pred pôrodom kľačať, stáť alebo sa prechádzať. Taká aktivita je bežná vo väčšine rozvojových krajín, ale na Západe sa ženám odporúča pred pôrodom ležať. Môžu, samozrejme, používať aj loptu alebo striedavo chodiť a sedieť v bazéniku či vo vani s teplou vodou.

Pôrod je dynamický proces

Pohyb zo strany ženy je veľmi žiaduci. V stoji môže lepšie využiť kapacitu pľúc a tým sa dostane viac kyslíka nielen k dieťatku, ale aj do maternice, ktorá týmto lepšie pracuje. V tejto polohe navyše žena môže robiť intuitívne pohyby, do ktorých ju telo núti. Tým pomáha celému pôrodnému procesu.

Ak nie je dôvod, na chrbte neležte

Odborníci hovoria, že poloha ženy v prvej dobe pôrodnej hrá naozaj dôležitú úlohu. V tejto fáze ovplyvňuje polohu ženy prietok krvi v maternici. Nenarušené prekrvenie placenty a svalstva pôrodných ciest sú zárukou hladkého priebehu pôrodu a dobrého stavu dieťaťa. Pri polohe na chrbte môže ťažká maternica v bruchu spôsobiť stlačenie veľkých ciev a znížiť prietok krvi do maternice. Poloha ležmo navyše znižuje i silu maternicových kontrakcií, čím sa môže predĺžiť pôrodný proces.

Čítajte tež:

Preto je pre priebeh pôrodu výhodnejšie, ak žena chodí, sedí alebo leží na boku. Uľahčuje sa tým mechanizmus pôrodu hlavičky plodu a zlepšuje sa prekrvenie maternice a placenty okysličenou materskou krvou. Prekrvenie mäkkých pôrodných ciest spôsobuje, že tkanivá sú viac uvoľnené.

Mamičky sa potom cítia lepšie, kontrakcie menej bolia a znižuje sa i potreba utišujúcich prostriedkov. Ak nie je teda racionálny dôvod na polohu na chrbte, mala by žena v priebehu prvej doby pôrodnej, ktorá u prvorodičky trvá 8 až 12 hodín, využívať vertikálnu polohu.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist