35 najčastejších príznakov tehotenstva

Boľavé prsníky, únava a zvláštne chute – len niektoré z bežných príznakov tehotenstva, ktoré môžete pozorovať dokonca už v prvých 2-3 týždňoch gravidity. A aké sú tie ďalšie?

shutterstock_770266888-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Niektoré príznaky tehotenstva sú dobre známe, iné veľkým prekvapením a ďalšie sa „schovávajú“ za ťažkosti spojené s menštruáciou. Tak či tak, niektorými z nasledujúcich zmien vám môže vaše telo dávať najavo, že vo vás rastie nový život.

1. Citlivé bradavky, boľavé a ťažké prsia

Zmeny týkajúce sa prsníkov bývajú prvým príznakom, ktorý si žena všimne. Že sa „niečo deje“, môže zaregistrovať veľmi skoro, už v 2.-3. týždni tehotenstva. Prsia začnú bolieť, máte pocit, že nejako oťaželi, svrbia a sú na nich viac viditeľné žilky. Bolieť a svrbieť môžu i samotné bradavky, sú citlivé, hrboľatejšie a môžu vyzerať tmavšie.

2. Oneskorená alebo žiadna menštruácia

Ak sa vám oneskorila menštruácia, ešte to, samozrejme, neznamená, že ste tehotná. Predovšetkým v prípade, ak je u vás nepravidelná menštruácia obvyklá. Preto by ste mali vysledovať, či vaše telo na tehotenstvo neupozorňuje ďalšími zmenami. Na druhej strane je absencia menštruácie zvyčajne jasným (aj keď nie prvým) príznakom tehotenstva.

3. Nevoľnosť

Ranná nevoľnosť poukazuje na tehotenstvo približne u 80 % žien, z toho 50 % vracia. Nevoľnosť môžete začať cítiť už od druhého týždňa tehotenstva (kvôli hormonálnym zmenám). Nevoľnosťou nemusíte nevyhnutne trpieť ráno a v dopoludňajších hodinách, objavovať sa môže popoludní, večer i v noci. Viac o nevoľnosti v tehotenstve si prečítajte v článku: Vracanie a nevoľnosť: Prečo tehotné trpia?

4. Pichanie v bruchu (kŕče)

Aj nepríjemné pocity v bruchu, bolesť, pichanie, kŕče môžu byť príznakom tehotenstva. Ako maternica mení tvar, začínajú sa väzy naťahovať, a to spôsobuje spomínané ťažkosti.

5. Špinenie alebo krvácanie

To, že ste tehotná, môže prezradiť i špinenie alebo krvácanie. Nie je to nič nezvyčajné – deje sa to približne v 20 % prípadoch tehotenstva.

6. Nadúvanie

Pocit plného nafúknutého brucha je kvôli hormonálnym zmenám ďalším znakom gravidity.

7. Časté močenie

Jeden z najčastejších príznakov tehotenstva, na ktorý si budete musieť zvyknúť, pretože vás neopustí niekoľko nasledujúcich mesiacov.

8. Grganie a plynatosť

Nie je to také úsmevné, ako to vyzerá. Bolestivo nafúknuté brucho a pocit plnosti v žalúdku alebo tlak pod rebrami nie je nič príjemné a deje sa to i v ranej fáze tehotenstva.

9. Zápcha

Vždy ste sa vyprázdňovali pravidelne a odrazu je pravidelnosť fuč? Ďalší príznak tehotenstva, ktorý je dôsledkom hormonálnych zmien. Tu si prečítate, ako na zápchu v tehotenstve.

10. Hnačka

Ak vás nezačala trápiť zápcha, môže to byť pre zmenu hnačka. Môže sa síce objaviť v akejkoľvek fáze tehotenstva, ale u mnohých tehotných sa tak deje práve na začiatku.

11. Zmena hlienu krčka maternice

Niektoré ženy tiež pozorujú zmeny hlienu vylučovaného z krčka maternice – je ho viac, než je obvyklé. Vo veľmi ranom štádiu tehotenstva je hlien riedky a klzký a následne v dôsledku zvýšenia hormónu progesterónu zhustne. Hlien má zvyčajne svetlú farbu, objaviť sa však môže i hnedastý výtok, čo je tiež v poriadku. Ak však máte obavy, poraďte sa so svojím gynekológom.

12. Kovová pachuť v ústach

Jeden z najneočakávanejších príznakov tehotenstva je kyslá alebo kovová pachuť v ústach. Opäť za to môže hormón progesterón.

13. Nadbytok slín

Ďalší neobvyklý príznak – cítite, že máte v ústach väčšie množstvo slín alebo si všimnete, že si v spánku tak trochu slintáte na vankúš.

14. Sucho v ústach

Alebo práve naopak. Máte sucho v ústach, možno si uvedomíte, že ste smädná viac ako zvyčajne. Sucho v ústach v tehotenstve môže byť známkou gestačného diabetu.

15. Krvácanie ďasien

Nie vždy, keď vám krvácajú ďasná, to znamená, že ste tehotná, občas sa to pri čistení zubov môže objaviť. Ak je to však v nezvyčajnej miere a navyše si uvedomujete aj ďalšie zmeny, môže to znamenať, že ste skutočne tehotná.

16. Únava

Únava, vyčerpanosť a ospalosť sú veľmi častými príznakmi tehotenstva.

17. Nespavosť

Nejde to síce veľmi dohromady, ale aj keď ste vyčerpaná, odrazu prichádza nespavosť. Ďalšia indícia, ktorá prezrádza, že ste tehotná.

18. Živé sny

Keď už sa vám konečne podarí zaspať, máte veľmi živé a niekedy dosť zvláštne sny. O snoch v tehotenstve by mohla rozprávať nejedna nastávajúca mamička.

19. Bolesti chrbta

Na bolesť chrbta, predovšetkým v spodnej časti, sa sťažuje množstvo tehotných. Bolesti, ktoré sa objavujú v ranej fáze tehotenstva, sú spôsobené hormónmi, ktoré uvoľňujú väzy a tkanivá.

Čítajte tiež:

20. Bolesti hlavy

Bolesti hlavy sa môžu objaviť kedykoľvek v tehotenstve, ale u niektorých žien bývajú práve jedným z príznakov na úplnom začiatku.

21. Bolesti bedier a nôh

Nielen bolesti hlavy a chrbta môžu prezradiť vaše tehotenstvo. V dôsledku hormonálnych zmien to môžu byť i bolesti bedier a nôh.

22. Kŕče v nohách

Častým príznakom tehotenstva (uvádza ho okolo 30 % žien) sú aj kŕče v nohách. Síce nie sú také silné ako v neskorších fázach tehotenstva, ale sú.

23. Citlivosť na pachy

Zvýšenou citlivosťou na pachy trpí množstvo tehotných. Takže ak vám odrazu úplne nevonia doteraz obľúbená kolínska vášho partnera alebo vaše obľúbené jedlo, môže to znamenať, že ste jednoducho tehotná.

24. Upchatý nos

Nos upchatý bez zjavnej príčiny? Ďalší z príznakov tehotenstva.

25. Nádcha

Rovnako tak, ako keď vám tečie z nosa, ale nie ste nachladnutá. Proste vám len tak tečie z nosa.

26. Krvácanie z nosa

Možno vás to vyľaká, ale aj krvácanie z nosa patrí k častým príznakom tehotenstva.

27. Pálenie záhy

Pálenie záhy sužuje nejednu tehuľku, ale ak tehotná nie ste a odrazu sa objaví, môže to znamenať, že ste práverady tehotných rozšírili.

28. Nechutenstvo

Na nič nemáte chuť, dokonca i hlad je menší než obvykle a navyše máte žalúdok ako na vode. To je v počiatkoch tehotenstva normálne.

29. Hlad a zvláštne chute

A potom sú tu ženy, ktoré v začiatkoch tehotenstva začnú trpieť doslova vlčím hladom a ich chute sú veľmi „divoké“.

30. Škvrny a akné

Ak sa na vašej inak bezproblémovej pleti objavia nevzhľadné vyrážky a škvrnky, mali by ste zbystriť pozornosť. V dôsledku hormonálnych zmien na začiatku tehotenstva nie sú kožné problémy ničím nezvyčajným.

31. Vymiznutie škvŕn a akné

Alebo naopak. Ak vás i v dospelosti trápi akné a odrazu máte pleť ako bábätko, môže to znamenať, že to vaše je na ceste.

32. Návaly horúčavy

Aj keď to zvyčajne býva pripisované menopauze, môže to byť aj príznakom tehotenstva.

33. Závraty

Nezvyčajné v ranej fáze tehotenstva (väčšinou sa objavujú v druhom a treťom trimestri), ale sú aj ženy, u ktorých sa závraty objavujú práve na začiatku tehotenstva. Viac si prečítate v článku: Prečo tehotné ženy omdlievajú?

34. Náladovosť (precitlivenosť)

Rozplačú vás aj úplne obyčajné veci? Reagujete precitlivene na niečo, čo by vás inokedy vôbec nerozhádzalo? Nálady meníte ako na bežiacom páse a ste nevrlá? Pre čerstvú tehuľku úplne normálny stav, za ktorý môže „ďakovať“ tehotenským hormónom estrogénu a progesterónu.

35. „Cítim sa inak“

A nakoniec príznak špecifický, nevysvetliteľný. Proste sa cítite inak, ste iná… Je to vaša intuícia, kto vám našepkáva, že pod srdcom nosíte nového človiečika…

22.11.2022 5:14| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist