Mamička Kristína – Telo sa ešte spamätáva

Od pôrodu ubehli už tri týždne a kým bábätko každým týždňom robí neuveriteľné pokroky, moje telo sa aj v polovici šestonedelia stále spamätáva z pôrodu.

evelina_18a-1100x618.jpg Zdroj: Kristína Leidenfrostová

Podľa váhy mi zostali z tehotenských kíl  len štyri kilá navyše a našťastie ich až  na bruško veľmi nevidno. Tomu som sa najprv potešila, no ked‘ som vyťahovala z kufra moje staré oblečenie, nadšenie mi hned‘ opadlo. Tých pár kíl navyše sa mi uložilo hlavne okolo bokov, takže až na jedny rifle, ktoré mi boli voľné už predtým, sa mi žiadne iné nohavice nepodarilo zapnúť.

Popôrodné bolesti

Po pôrode bolo určite najťažšie vyrovnať sa s únavou a nepríjemnými bolesťami. Aj ked‘ som si až do posledného dňa pred pôrodom naťahovala chrbát, už po prvých dňoch dojčenia a nosenia bábätka ma poriadne rozbolel. Ďalšie nepríjemné bolesti spôsobovalo zavinovanie maternice a tiež krvácanie, ktoré sprevádzal pocit ako pri silnej menštruácii. Bolesť pri očisťovaní postupne do dvoch týždňov ustúpila, no pokiaľ ide o krvácanie, to je už slabé, ale objavuje sa aj po troch týždňoch. Odporúčam si preto urobiť väčšiu zásobu popôrodných vložiek, najmä na doma, pretože sú síce väčšie, ale veľmi príjemné a s obyčajnými sa nedajú porovnať.

Bruško sa mi po pôrode stiahlo naspäť a trošku mi prečnieva, čo manžel pred týždňom prirovnal k štvrtému mesiacu tehotenstva. Musím priznať, že je pre mňa teraz ťažké si spomenúť, ako som vyzerala s tehotenským bruchom, rovnako ako som si vtedy len ťažko predstavovala, aké to bolo pred tehotenstvom. Ked‘ sa však postavím pred zrkadlo, moje brucho mi nepripomína pôrod ani tehotenstvo, na to je príliš mäkké. Skôr mi pripomína, že som už dlho necvičila.

Čítajte tiež:

To by som už naozaj rada začala, no cítim, že ešte treba chvíľu počkať. V nemocnici sme dostali krátky návod na veľmi jednoduché cviky vhodné pre prvé týždne, ktoré sú skôr o napomáhaní tomu, aby sa maternica vrátila na svoje miesto a ľahkom spevňovaní pánvového dna. Tiež nám vraveli, že je lepšie počkať s namáhavejším cvičením až po šestonedelí. A tiež nezačať príliš skoro a nenasadiť hned‘ od začiatku príliš rýchle tempo, pretože oveľa dlhšie potom môže trvať, kým sa brušné svaly zotavia, ak si ich natiahneme vtedy, ked‘ ešte nie sú na svojom mieste. Medzeru medzi nimi som si skúsila nahmatať a naozaj po výške celého brucha cítim medzi nimi medzeru v šírke jedného prstu.

S čím sa moje telo muselo ešte vyrovnať, je nedostatok spánku. Ten je celkom iný, ako ked‘ som počas tehotenstva vstávala v noci niekoľkokrát na záchod. Teraz tiež vstávam trikrát až štyrikrát, ten čas si nevyberám. A hoci je moje telo schopné zareagovať na bábätko a zobudiť sa ešte predtým, než začne plakať, každé také vytrhnutie zo spánku je náročné. Trvalo aspoň dva týždne, kým som si zvykla v noci vstávať, stále sa mi ale stáva, že mi niekedy pri dojčení padne hlava. Našťastie, aj tu príroda vedela, čo robiť, pretože bábätko mi pri takomto skrate vždy zostane pevne v rukách.

12.9.2017 3:48

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist