Kristína v 10. tt: Stres a povinnosti

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Na konci tohto týždňa si uvedomujem, ako málo som na ten malý život vo svojom bruchu myslela oproti predchádzajúcim týždňom. Nemyslím tým, že by tehotenské nadšenie vyprchalo, ani teraz som nebola ušetrená d’alších zmien, no najväčšie zmeny prišli tentoraz zvonka. Upokojila ma len jedna vec. Nevoľnosti sa zmiernili, a tak som si mohla dohodnúť stretnutia alebo sadnúť si k písaniu prác na skúšky už od rána.

Musím povedať, že študovať v tehotenstve má svoje výhody. Samozrejme to ide na úkor materskej, ktorú na účte nikdy neuvidím, ked’že som doteraz nepracovala ani som sa dobrovoľne nepoistila. So štúdiom sa vždy dali skĺbiť len menšie projekty, ťažko hoci aj polovičný úväzok. Za to môžem ustupujúce nevoľnosti alebo únavu prekonať doma a to si užívam.

Posledný rok na filmovej réžii by som dokonca nazvala baby-friendly. Po skúškovom ma čakajú len tri semináre a do školy budem musieť ísť trikrát do týždňa. Pamätám si, ako som pred pár rokmi stretávala v škole študentku, ktorá chodila na prednášky aj s bábätkom. Naša škola však už zo svojej podstaty má osobný prístup, lebo na všetkých odboroch sa dajú študenti každého ročníka zrátať na prstoch dvoch rúk.

Posledný rok tiež odpadá teoretická príprava a pracuje sa na praktickom výstupe, ktorý sa stane vizitkou do budúcnosti. V mojom prípade to bude krátky hraný film. V tom istom čase, v priebehu najbližších dvoch mesiacov, ma čaká ešte jedno natáčanie, tentoraz dokumentárneho filmu, ktorý pripravujem už od jesene. Natáčanie je vždy to najstresujúcejšie, pripravuje sa dlho, pri hranom filme trvá aj viac ako dvanásť hodín jeden deň. Je vždy jedinečné a príliš nákladné, aby ho bolo možné zopakovať. Takýchto dní ma čaká spolu štrnásť, a kým som ešte nerodila, dovolila by som si ich porovnať s pôrodom. Do piateho mesiaca to však budem mať za sebou a budem si už môcť aj s rastúcim bruškom pohodlne sadnúť do strižne.

Čítajte tiež:

Ďalší stres prišiel s otázkou bývania. Je už takmer isté, že sa budeme s manželom sťahovať. Môj dedko, ku ktorému som mala veľmi blízko a o ktorého sme sa s pomocou opatrovateľských síl posledný rok intenzívne starali, pred mesiacom zomrel, a moja mama ostala vo štvorizbovom byte sama. Ked’že som sa vydala za suseda, bývame o dve poschodia nižšie v tom istom paneláku. Ďaleko sa teda sťahovať nebudeme. Mama by rada bývala so svojím priateľom, pre nás to bude znamenať krok z podnájmu do vlastného. Aby to nebolo také jednoduché, blízkosť sťahovania vyvažuje rekonštrukcia, ktorú bude treba v byte urobiť. V kúpeľni ešte zostalo staré jadro, bude treba novú kuchyňu, všetko, na čo sa pri plánovaní rodiny obvykle myslí dopredu. Náš plán teraz vyzerá tak, že sa to pokúsime stihnúť za tri mesiace, do šiesteho mesiaca tehotenstva. Len predpokladám, že vtedy ešte budem môcť nejakú škatuľu zdvihnúť.

Nie všetko sa teda dá naplánovať. Z natáčaní viem, že aj ked‘ ten najdôkladnejší plán nevyjde, je zbytočné si z toho robiť ťažkú hlavu. Treba ísť d’alej a aj taký kompromis je niekedy najlepším možným riešením. Pri všetkom tom plánovaní a nových výzvach často myslím na svoj augustový pôrod. Rada by som rodila v Hainburgu, no dovtedy ešte môže prísť toľko komplikácií, že to nakoniec nebude možné. Možno to predsa len bude musieť byť na Antolskej s najlepšou neonatológiou a povesťou hrozného prístupu, zbytočnej medikácie, nástrihov a cisárov. Je mi jasné, že ani režisér nevie všetko zrežírovať.


Kristína je v 10. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Viac o téme: školastresvývoj

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist