6 tipov pre príjemnejšie nočné dojčenie

Aj keď je dojčenie v noci pre každú matku vyčerpávajúce, je úplne normálne a prirodzené. Bábätko skrátka potrebuje a musí byť kŕmené každých niekoľko hodín i v noci. Existujú však jednoduché pravidlá, a ak si ich osvojíte, nočné dojčenie bude pre vás i vaše bábätko oveľa príjemnejšie a uvoľnenejšie a ešte viac si pospíte. Prečítajte si, čo radí trénerka spánku Arti Newmanová.

Žiadne ostré svetlo

Dôležité je aj to, aby ste bábätko naučili rozlišovať deň a noc. To znamená pri nočnom dojčení udržiavať pokojný režim a prostredie podporujúce spánok. V prvom rade teda odolajte nutkaniu rozsvecovať veľké stropné svetlá. „Stačiť by vám malo nočné svetlo alebo malá lampička,“ hovorí Arti Newmanová.

Nebuďte ho na kŕmenie, keď to nie je nutné

Ak vaše bábätko nevyžaduje kŕmenie vo zvyčajných dvoj- až trojhodinových intervaloch, zvyčajne ho nebuďte, ale počkajte, až sa samo prihlási. „Vaše bábätko by malo byť bez nočného kŕmenia maximálne päť až šesť hodín, aby malo stále dostatok živín a priberalo na hmotnosti,“ vysvetľuje spánková trénerka. „V každom prípade, deti, ktoré majú s hmotnosťou problémy, je potrebné na kŕmenie budiť v pravidelných intervaloch.“ Ak si nie ste istá, poraďte sa so svojím pediatrom alebo s laktačnou poradkyňou.

Vyvarujte sa interakcie

Akákoľvek komunikácia, rozptyľovanie bábätka má za následok jediné – nebude sa mu chcieť spať. Naopak je dobré byť potichu a bábätko svojím pokojným správaním nastimulovať na spánok. Ak viete, že naň zaberá nežné hladenie či šimranie na čelíčku, môžete mu takto pomôcť k spánku. K sebe na ruky po dojčení bábätko zdvihnete len v prípade, že je skutočne „naštvané“, uplakané a je jasné, že samo len tak nezaspí.

Plienky meňte, len ak je to potrebné

Výmena plienok totiž môže vaše bábätko úplne prebrať a vy budete mať o nočnú zábavu postarané. Takže ak vidíte a cítite, že plienka nie je nasiaknutá a neobsahuje ani ďalšiu „nádielku“, nechajte výmenu pokojne na ďalšie dojčenie alebo až na ráno. „V každom prípade ak vaše dieťa počas kŕmenia zaspí, môžete mu plienku vymeniť a potom v kŕmení pokojne pokračovať,“ radí Arti Newmanová.

Čítajte tiež:

Majte postieľku vedľa svojej postele

Detská postieľka umiestnená hneď vedľa vašej postele bude obrovskou pomocou predovšetkým prvých pár mesiacov, keď svoje bábätko dojčíte pravidelne i v noci. Nemusíte chodiť ďaleko a i časté dojčenie tak bude omnoho príjemnejšie. Môžete tiež odstrániť jednu bočnicu postieľky a postieľku priraziť k svojej posteli. Kvôli nadojčeniu bábätka tak nebudete musieť vôbec vstávať. Mnohí rodičia si tiež bábätko berú priamo medzi seba do svojej postele a nočné dojčenie je tak pre matku ešte pohodlnejšie.

„Naša malá s nami spí v posteli od začiatku a musím povedať, že tento variant nočného dojčenia je jednoznačne najpohodlnejší. Môžem ju nadojčiť v podstate v polospánku a ani mne tento spôsob dojčenia tak spánok nenarušuje. Tiež mám pocit, že vďaka spoločnému spaniu je malá pokojnejšia,“ pridáva svoju skúsenosť Natália, mamička polročnej Emmy.

Spoločné spanie detí a rodičov v jednej miestnosti v priebehu prvých šiestich mesiacov tiež odporúča Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Majte všetko poruke

To posledné, po čom v noci určite túžite, je zháňanie čistej plienky, obrúskov, prípadne niečoho na pitie pre seba. Od veci tak rozhodne nie je si všetko, čo viete, že môžete v noci potrebovať, pripraviť už pred spaním pekne na dosah. Nielenže si ušetríte prácu a čas, ale navyše svojím potulovaním po byte nebudete budiť a rozptyľovať svoje bábätko.


Zdroj: motherandbaby.co.uk

15.5.2018 8:20| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist