Kristína v 13. tt: Babky a dedkovia

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Pred pár dňami sme sa vrátili od budúcich starých rodičov. Možno som ešte neprezradila, že manžel je z malej dolnorakúskej dedinky, ktorá je známa jedine najväčšou mliekarňou v krajine. Jeho rodičia sú teda typickí rakúski dôchodcovia. Nevedia po anglicky, čo síce má za následok, že na návšteve viac mlčím, ako hovorím, no rýchlejšie sa učím. Obaja sú rozvedení, ale každý žije so svojím dlhoročným partnerom. Oproti slovenským sa títo starí rodičia prekvapivo veľmi nelíšia. No na minulej návšteve som predsa len nejaké rozdiely našla.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Napríklad také plienky. Ked‘ som naposledy spomenula pranie plienok, najprv to vyzeralo, že nastalo medzinárodné nedorozumenie. Svokor a jeho partnerka nevedeli pochopiť, prečo by sme mali plienky prať a sušiť. Predstavte si, že kým naše mamy otročili pri vyváraní plienok, v Rakúsku už vtedy boli jednorazové plienky. Domáci boli dokonca presvedčení, že iné plienky sa ani nepoužívajú. A hoci tu excelujú v triedení odpadu, luxus jednorazových plienok si zrejme nikto vziať nedá.

Mojou slabou nemčinou som už nemohla namietať, že ak máme poruke práčku, ušetríme s látkovými plienkami niekoľko desiatok kíl odpadu, ktorý skončí v spaľovni alebo na skládke, a ak chceme viac detí, vyjde to dokonca lacnejšie. A nemohla som povedať ani to, že radšej budem doma vešať plienky, ako po ne chodiť s bábätkom do hlučného supermarketu. Alebo že tie dnešné látkové plienky sú na mieru, s dieťaťom rastú a vôbec už nepripomínajú tie zašednuté socialistické. Samozrejme, že budeme mať v zásobe aj jednorazové, aby sme sa nezbláznili, no dokonca aj tie sa už dajú kúpiť rozložiteľné. Ked‘ som to neskôr rozprávala budúcej slovenskej babke, len si vzdychla. So mnou a veľkými plienkovými štvorcami to zvládla i v jednoizbovom byte.

Asi to naozaj bude tak, že za tou bývalou železnou oponou sa žilo trochu šťastnejšie. Prinajmenšom ľahšie. Ale niektoré veci sú podľa mňa rovnaké ako tam, tak aj tu. Obaja svokrovci sú napríklad presvedčení, že by som mala jesť za dvoch. Alebo že by som mala jesť kyslé uhorky, ktoré sa vždy objavia na stole a celkom blízko môjho taniera. Niekedy mi však u nich tak chutí, že sa musím veľmi premáhať, aby som udržala front. A keď si druhý raz naberiem, nabudúce je hneď prvá porcia o čosi väčšia. Radšej sa im ani nepriznám, že doma jedávam mäso len sviatočne.

A rovnako ako tu, aj oni sú zaskočení, ked‘ si po večeri začnem šúpať mango alebo pomelo. Na niečo také sa len nedôverčivo mračia. Rozprávať sa o zdravom stravovaní je za hranicou trochu odlišné. Rakúšania majú na rozdiel od nás v obchodoch aj domácu úrodu, kým tu snaha nájsť kvalitné potraviny môže pripomínať maratón.

Čítajte tiež:

No a keď príde na predstavy o prázdninách u starých rodičov, je skóre vyrovnané. Kým sme sa spoznali, žil manžel už dvanásť rokov na Slovensku, no ked‘ sme mali vyraziť na spoločnú dovolenku s mojou čerstvou svokrou a jej partnerom, bol pre nich veľký problém nechať svoje auto zaparkované na slovenskej strane. Ked’že sme bývali hned‘ pri Morave, radšej zaparkovali na rakúskej strane a s kuframi sa trmácali cez cyklotrasu spájajúcu oba brehy rieky. Svokor bol zasa vodič kamióna, a tak sa nebojí zatúlať na Slovensko. Na moje narodeniny prišiel aj s partnerkou na veľkom karavane a nadšene prespali pred panelákom na parkovisku. Svokor vie po slovensky povedať „klobása“, „kapustnica“, „červené víno“ a „na zdravie“. Najväčšia pochvala našej krajiny sa týkala dobrých klobás. V lete preto zabalia klobásy a vyrazia s karavanom k moru. Tu sa starí rodičia trochu vyvažujú. Síce nehrozí, aby sme išli so starostlivou svokrou na dovolenku k moru, ak však bude mať svokor zodpovedný sprievod, cesty karavanom budú nezabudnuteľné.


Kristína je v 13. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Viac o téme: plienkyrodičiavývoj

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist