Kristína v 40. tt – Stále čekáme

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Ked’že už len čakáme a nevieme sa dočkať pôrodu, posledný týždeň trval naozaj dlho. Som síce zvyknutá byť doma, teraz je to však iné. Sú dni, kedy nemám problém prespať poobede aj tri hodiny a kedy sa doslova musím nútiť do nejakej aktivity.

kristinka-reklama-076_pp-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Pred pár dňami ma unavili prvé poslíčky, po ktorých som neskôr celý deň len preležala a predstavovala si, ako budem asi vyčerpaná po naozajstnom pôrode. S poslíčkami to bola celá odysea. Začalo to tým, že som sa ráno zobudila a zistila, že malá v bruchu leží prvýkrát v inej polohe. Nožičkami kopala odrazu na opačnej strane a dlhšie aj celkom nízko, až som si myslela, či cez noc nestihla urobiť kotrmelec hore hlavou.

Celý deň bolo teplo a to sme ešte boli na výlete pri Neziderskom jazere, ktoré je síce na skok od pôrodnice, no ľahnúť si poobede pod strom na plnej pláži nie je to isté ako ľahnúť si do svojej postele v chládku a tichu. Bolo to však na dlhšiu dobu posledné stretnutie s manželovou rodinou, ktorá nám ešte na poslednú chvíľu doniesla sobášny list, ktorý sme u nich zabudli.

Celý deň som sa snažila prísť na to, akú polohu moje dieťa v bruchu má. Ked‘ sa po troch mesiacoch pomerne nemenného stavu niečo zmení, je to cítiť. Navyše sa často hýbala, možno tiež prekvapená, kam sa to dostala. Niekedy sa rozhodla ponaťahovať tak, až som myslela, že mi vyskočí z brucha. Celé brucho mi stvrdlo, až som sa musela niekedy predkloniť, ale až na tie kopance to nebolelo a nerobila som si z toho ťažkú hlavu. Ked‘ sme sa však neskoro večer vrátili domov, bola som naozaj vyčerpaná. Manželovi som vyčítavo povedala, že ak teraz začnem rodiť, tak mi to na to nezostanú sily.

A potom to prišlo. Až ked‘ sa všetko po namáhavom upokojilo, pocítila som, ako mi do krížov vystúpil tlak, ktorý sa hned‘ preniesol aj do spodnej časti brucha a rýchlo mi celé stvrdlo. Nebolelo to, bolo to len nepríjemné a odrazu si to vyžadovalo celú moju pozornosť. Manžel ma našiel v posteli vo veľmi nezvyčajnej polohe, v ktorej sme sa naučili oddychovať na tehotenskej joge. Neviem, ako dlho takéto sťahy trvali, určite nie viac ako minútu, a prichádzali niekedy každých pár minút, niekedy prestali.

Čítajte tiež:

Práve v takejto prestávke sa mi podarilo zaspať, no ešte párkrát v noci, ked‘ som pravidelne vstávala, aby som išla na záchod, som cítila, že sa ozvali. Nejaký čas som sa tešila, pretože to bola konečne nejaká zmena oproti predchádzajúcim týždňom čakania, kedy sa nič nedialo. V tom polospánku som však mala aj predstavy, čo ak naozaj pôrod začal a namiesto toho, aby sme išli do pôrodnice, tu len ležím, hoci intervaly medzi tlakmi sú len pár minút. Dokonca som zvažovala, či bude lepšie ísť do najbližšej slovenskej pôrodnice alebo radšej porodiť v aute cestou do Hainburgu, len aby sme sa vyhli slovenskej pôrodnici.

Poslíčky sa už potom neukázali. Na druhej poradni v Hainburgu mi pôrodná asistentka rýchlo a jemne prehmatala brucho a povedala, že malá je znova späť vo svojej pôvodnej polohe a len sa musela pootáčať zo strany na stranu a späť. Ďalšiu poradňu sme si dohodli na deň môjho termínu. No dúfam, že budem musieť prísť skôr. Ja som sa narodila pár dní pred termínom, manžel zasa po termíne, takže uvidíme, po kom malá bude.


Kristína je v 40. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15.8.2017 3:58

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist