Kristína v 15. tt: Prvé zoznámenie

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Konečne sme sa dočkali. Vo štvrtok sme po mesiaci úradovania absolvovali prvý ultrazvuk. Sme totiž na polceste do Rakúska. Rozhodli dve veci. Boli by sme radšej, keby malo naše malé rakúske občianstvo, lebo so slovenským občianstvom mať druhé nemôže, a ja by som rada rodila za hranicami. Rozhodli sme sa čím skôr za tie hranice odísť, kým ešte môžem dvíhať škatule.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Pripoistila som sa teda v Rakúsku, dostala som svoje číslo a v Hainburgu si ma na poslednú chvíľu zobral na starosť miestny gynekológ. Na poslednú chvíľu preto, lebo prvú prehliadku treba absolvovať do šestnásteho týždňa a jeho termíny bývajú obsadené mesiac dopredu. Zmenu v systéme bolo vidieť hned‘, no nás najviac potešilo prvé zoznámenie s mrviacim sa stvorením v mojom bruchu.

To prišlo až ako posledné spomedzi vyšetrení. Predtým mi ešte lekár odobral krv a ster z krčka maternice, ktorý ma nepríjemne zaskočil a ktorému by som sa bránila, no pomýlila som si v nemčine termíny, ktoré som sa predtým učila. Manžel vtedy čakal v druhej miestnosti a na vysvetľovanie nedorozumenia už bolo neskoro. Až potom sa konečne zapol monitor a ja som na nepríjemný odber hneď zabudla. Najprv sme videli hlavičku, potom nám súčasne zakývali rúčky a nôžky, s každým pohybom prístroja sme uvideli niečo iné. Srdce bilo a pupočná šnúra nám tiež zakývala. Lekár na monitore odmeral miery toho zázraku a ani sme si nevšimli kedy, na stole nám do knižky priložil fotografiu poslednej snímky. Manžel nič nevravel, len sústredene sledoval monitor.

Prvý spoločný ultrazvuk naozaj čosi zmení. Ťažko sa mi hovorí, čo presne, no cítiť to v spoločných chvíľach. To ešte stále nevýrazné brucho odrazu strháva na seba pozornosť, pretože pri pohľade naň hneď vidíme čiernobiely monitor z ordinácie. Trochu ľutujem, že sme sa nemohli zoznamovať dlhšie, pretože celý ultrazvuk netrval viac ako dve minúty. V tomto však absolútne dôverujem dulám, ktoré hovoria, že každé takéto vyšetrenie alebo iný zásah dieťa cíti a vyrušuje ho. Týka sa to aj častých ultrazvukov. Aj miesto, kde sa urobil ster z krčka maternice, som ešte dlhšie cítila ako nepríjemné pichanie a zostalo mi už len v myšlienkach ubezpečovať obyvateľa maternice, že mu nikto nechcel zle. Prvý ultrazvuk je však niečo nenahraditeľné.

Čítajte tiež:

Lekár nám ešte povedal o možnosti urobiť dodatočnú prenatálnu diagnostiku u špecialistu v podobe ďalšieho ultrazvuku a krvných testov, ktoré by mohli diagnostikovať Downov syndróm. Zaváhali sme, no odmietli sme. V mojom veku je taká pravdepodobnosť menšia ako percento. Oveľa vyššia pravdepodobnosť je vo falošne pozitívnych alebo negatívnych výsledkoch takého vyšetrenia. Zhodli sme sa, že žiadne vyšetrenia by nás nepresvedčili, aby sme sa na bábätko netešili alebo sa tešili o niečo menej. No a do rakúskeho pohraničia zavanul aj tieň slovenského zdravotníctva, kde z mnohých príbehov poznám, ako systém tlačí rodičov k hrozným rozhodnutiam. Nie, tešíme sa naň s úplnou dôverou, že príde také, aké má prísť, a my ho budeme milovať presne preto, že je také, aké je.

Lekár nás prepustil s tehotenskou knižkou a prvou pečiatkou v nej. Celý čas bol s nami v ordinácii sám a urobil aj také vyšetrenia, ktoré by u nás mala na starosti zdravotná sestra. Namiesto nej mal v druhej miestnosti dve asistentky, z ktorých jedna mi tehotenskú knižku vypísala. Kým som jej stihla odpovedať na všetky otázky v dotazníku týkajúceho sa môjho zdravia, stihol lekár vyšetriť ďalšiu pacientku. Všetko tam fungovalo ako po masle. Teda všetko okrem mojej nemčiny. Ďalší termín sme dostali za desať dní, aby sa mohli vyhodnotiť výsledky z prvých odberov. A ja rozmýšľam, že sa medzitým poobzerám po tehotenských rifliach, lebo rozopínať si neustále po jedení gombík kvôli nafúknutému bruchu už naozaj nie je zábava.


Kristína je v 15. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist