Kristína v 26. tt: Pohodlné zaspávanie už nie je maličkosť

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Minulý týždeň som absolvovala ďalšiu prehliadku u lekára s odberom krvi a o dva týždne sa uvidíme znova kvôli glukózovému testu. Moje návštevy sú zatiaľ rýchle, jednak preto, že neviem ešte dobre nemecky a manžel ma vždy nesprevádza, ale hlavne preto, že sa zatiaľ žiadne komplikácie neobjavili.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Moje brucho začína byť už naozaj ťažké a niekedy mám pocit, že vnútri mi leží kilová činka. Ťažko si teraz predstaviť, že bude trikrát ťažšia, pretože už teraz cítim, že koža dosahuje v naťahovaní svoje limity. Najviac to cítiť večer, keď ležím naboku. Niekedy si ľahnem na ľavý bok a zistím, že tá činka doteraz bola na pravej strane, čím mi začne poriadne ťahať celé brucho nadol. Vtedy sa ťažko zaspáva. Keď si ľahnem na ten správny bok, mávam zasa niekedy pocit, že som si brucho priľahla. Až teraz naozaj oceňujem vankúš medzi kolenami, s ktorým viem ležať naboku pomerne rovno bez toho, aby sa mi celé telo nakláňalo dopredu. Moja večerná rutina vyzerá teda tak, že sa prevaľujem zo strany na stranu a zisťujem, na ktorej strane sa mi bude lepšie spať.

Pred spaním sa snažím robiť ešte jednu vec, a to aspoň krátko aj vtedy, keď som už veľmi unavená. Zvyknem si ľahnúť na chrbát a ruky si položiť na brucho. Našťastie mi ležanie na chrbte neprekáža, ale neležím tak príliš dlho. Potom si bruško hladím, niekedy s väčšou, niekedy s menšou istotou viem zistiť, kde sa asi bábätko nachádza. Predstavujem si, že má tú správnu polohu, teda že sa opiera o moje brucho chrbátikom a je otočené hlavičkou dole. Potom je predstava, že ho hladím po chrbte, nádherná. Takto mám nerušenú chvíľu na to, aby som sa mu prihovorila, zhlboka dýchala do brucha a vydychovala ústami presne tak, ako to budem robiť, keď prídu kontrakcie. Čím viac som unavená, tým menej ma dokážu rozptyľovať iné myšlienky a denné povinnosti a tým lepšie sa viem sústrediť len na svoje takéto prihováranie. Neviem, či to cíti aj bábätko, ale verím, že áno. Často sa stáva, že práve vtedy, keď si ľahnem a mám takúto chvíľu pre oboch, sa začne hýbať.

Prečítajte si tiež:

Tento týždeň sa kopance dokonca tak zintenzívnili, že som mala dva dni za sebou problém zaspať. Už som si ich dokázala roztriediť do rôznych kategórií. Niekedy je to rýchlejšie kopanie za sebou, ako keď niekto klope na dvere, inokedy len také nenápadné, jemné štuchnutia, s ktorými sa občas dá dohovárať, keď priložím ruku na brucho. Stáva sa, že aj keď priložím ruku trochu ďalej, malá nožička ju predsa len nájde. Niekedy sa začne celé telíčko pretáčať tak, až musím prestať s tým, čo práve robím. A začínam byť pomaly nervózna, keď niekoľko hodín nič necítim.

Ešte stále však neviem rozoznať, akú náladu svojimi pohybmi bábätko prejavuje a ako reaguje na moju náladu alebo to, čo práve robím. Mám zatiaľ pocit, že všetky pohyby plynú podľa svojich vlastných hodín. Necítim sa ešte celkom prepojená, ale spätne vidím, ako sa môj vzťah každým týždňom vyvíja a rastie. Manžel všetky tie úžasné pohyby síce cítiť nemôže, no už len tým, že mi brucho za posledné dva týždne pomerne narástlo, si aj on začína viac uvedomovať jeho prítomnosť a častejšie mu venuje pozornosť a pohladí ho. Stále sa stáva, že príde neohlásený a silný kopanec, ktorý ho naľaká. No vidno, že je pre neho teraz ľahšie predstaviť si, že v tom bruchu niečo živé naozaj je.

Nakoniec aj obavy z výbavy od rodiny sa ukázali ako maličkosti. Svokra nič nekupovala, ukázala nám asi pätnásť rokov starú autosedačku, ktorú používala jej dcéra, manželova sestra, keď mala prvé dieťa. Svokra ju odkladala pre mladšieho syna, ktorý sa oženil skôr, ale s manželom, ktorý je najstarší medzi súrodencami, sme ho predbehli. Nie som si celkom istá, či bude ešte použiteľná, hoci je neskutočne ľahká, pretože okolo miesta na hlavičku nemá žiadnu výstuž, ktorá by ju pri jazde autom chránila pred kývaním. Čo by nám svokra chcela kúpiť, je postieľka, a nakoniec je ochota pricestovať za nami a nechať výber na nás. Budúci týždeň ma čaká ešte kurz hypnopôrodu v Bratislave a sama som zvedavá, čo bude zač. Určite o ňom napíšem viac.


Kristína je v 26. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

24_tyzden_tehotenstva.jpg


Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist