Kristína v 27. tt: Najvyšší čas na kurz

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Po netrpezlivom čakaní som cez víkend konečne išla na kurz, do ktorého som už bola vyše mesiaca prihlásená. Moja cvičiteľka tehotenskej jogy robila kurz hypnopôrodu, a keďže je to tiež dula, neváhala som. Keď sa povie hypnopôrod, znie to záhadne, ale zo všetkých ostatných kurzov mi sadol práve tento. Prípravných kurzov je vo veľkom meste pomerne dosť, ale tým, že už som si našla dulu, s ktorou sa môžem aj s manželom stretnúť a o všetkom sa osobne porozprávať, iný kurz som nepotrebovala. Moja dula navyše robí každý druhý týždeň malé skupinové stretnutia, kde môžem prísť s tým, čo ma trápi, a je to nielen osobnejšie ako veľké vopred organizované kurzy, ale aj trochu lacnejšie.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Hoci mohol prísť na kurz hypnopôrodu aj manžel, nezobrala som ho, aj keď to teraz trochu ľutujem. Celé som to vnímala skôr ako moju osobnú prípravu na pôrod. Ako sa prestať obávať zbytočností a spojiť si celú tú nezadržateľne sa blížiacu udalosť s pozitívnymi predstavami, a nielen s možnými zlými scenármi. Veľa so strachom urobí už len dostatok informácií, ale až na kurze som zistila, že je to aj o tréningu. Keď sme si ukazovali, ako počas pôrodných dôb dýchať, zistila som, že to, ako dýchame počas každej hodiny jogy, mi pomôže uvoľniť sa počas prvej doby pôrodnej. Po tých dvoch mesiacoch cvičenia mi to dýchanie do nosa a vydychovanie ústami teraz prišlo celkom normálne. Počas celého dňa sme si niekoľkokrát ľahli a skúsili relaxovať podľa nahrávok, ktoré sme potom spolu s ďalšími rôznymi nahrávkami dostali domov.

Tie nahrávky si teraz púšťam, keď mám chvíľu čas ľahnúť si alebo večer či vtedy, keď sme s manželom na dlhšej ceste autom. Okrem hudby alebo relaxačných cvičení sú tam nahraté napríklad aj afirmácie, ktoré si v duchu počas počúvania opakujem. Sú to úplne jednoduché vety, ako napríklad Robím pre svoje bábätko tie najlepšie rozhodnutia“, Moje bábätko príde na svet vtedy, keď na to bude pripravené“, Pôrod je nádherná skúsenosť“ alebo Každá vlna ma približuje k tomu, že budem svoje bábätko o chvíľu držať v náručí“. Vlnou sme nazvali kontrakcie a aj iné slová, ktoré si spájame s bolesťou, sme premenovali. Afirmovať sa dá všeličo a ja si pridávam aj niekoľko vlastných, najmä o tom, akú uvoľnenú budem mať hrádzu a ako ľahko sa pre moje bábätko otvorí.

Čítajte tiež:

Na kurz prišlo okrem mňa a jednej budúcej mamičky, ktorej manžel musel byť v práci, ešte ďalších deväť párov. Všetky sme chodili na jogu, takže bruchá sme si už neporovnávali. Viac ako polovica z nás bola v šiestom mesiaci, niektoré už pár týždňov pred pôrodom. Pri úvodnom predstavovaní som zistila, že ešte ďalšie štyri páry uvažujú o pôrode v Hainburgu, takže sa tam možno stretneme. Pre mňa tým, že som pre Hainburg úplne rozhodnutá, odpadli starosti s výberom pôrodníka alebo stres z toho, čo by ma v slovenskej pôrodnici čakalo. Otázky k tejto téme napokon zabrali takmer polovicu kurzu a pozitívna atmosféra kvôli tomu trochu vyprchala.

Zásadné pre mňa bolo zistenie, že toto sú tie najväčšie obavy budúcich párov. Namiesto toho, aby sa pokojne pripravovali na pôrod, sa musí väčšina z nich starať o veci, ktoré by mali byť samozrejmosťou. Namiesto toho, aby sa otcovia mohli sústrediť na to, aby podporovali ženu v dýchaní či splnili jej potreby a priania, musia sa pripraviť na to, ako zariadiť, aby sa k nej vôbec počas prvej doby pôrodnej na oddelenie dostali. Prípadne to, v ktorej pôrodnici im vyjdú v ústrety v tom, že nebudú rutinne nastrihávať hrádzu. Alebo ako majú komunikovať s pôrodníkom, aby neurobil zbytočný či nechcený zásah, no aby zároveň nespôsobili, že sa personál za vyžadovanie dodržiavania nejakého informovaného súhlasu nebude chcieť pomstiť a prestane sa správať profesionálne a slušne.

Zároveň som si uvedomila, aké je dôležité, aby mal aj partner alebo manžel možnosť pýtať sa na to, čo ho zaujíma. Podľa toho, aké otázky som počula, sú to úplne základné veci, ktoré už žena možno pozná. To môžem povedať aj o svojom manželovi. Aj napriek tomu, že sa o pôrode rozprávame a veľa vecí mu vysvetľujem, stále je pre neho pôrod ako niečo z inej planéty.


Kristína je v 27. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

27_tyzden_tehotenstva.jpg


Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist