Mamička Kristína – Prvé dni, prvé starosti

Prvé dve hodiny po pôrode boli nádherné a tým, že mohla byť malá Evelína s nami, popôrodné bolesti v tej chvíli vôbec neboli až také podstatné. Tie dve hodiny sme strávili v izbe s bazénom, kde nám ešte zostali veci, bazén bol už vypustený, svetlo stlmené. Až teraz som si všimla, že za oknami je už tma. Napriek tomu, že som tu počas pôrodu vypila veľa vody, som bola stále smädná.

go5a6515-1100x618.jpg Zdroj: Kristína Leidenfrostová

Pre manžela prišla tiež dôležitá úloha. Pre istotu sme počkali na pôrodnú asistentku, ktorá mu bábätko podala na hrud‘ a takto spolu chvíľu strávili. No netrvalo dlho a znova sa pýtala ku mne. Ďalšie dni som si však všimla, že ked‘ je pri nás manžel, malá naňho zakaždým pozerá s veľkým zaujatím a doširoka otvorenými očami.

Prvá noc bola napriek všetkému namáhavá. Manžel odišiel o desiatej a my sme ostali ešte s jednou mamičkou na izbe samé. Bolo horúco a Evelinu som mala neustále na sebe. Naviac som si lakeť podložila vankúšmi, aby mi počas spánku nepadla ruka, ktorou som jej podopierala chrbátik, o to viac som sa preto potila. No dať ju do postieľky, čo mi poradila spolubývajúca, som ešte nechcela. Spala som preto naozaj málo, na druhej strane som si užívala každý pohľad na malú. Spolubývajúca mala totiž bábätko s novorodeneckou žltačkou, ktoré muselo ležať pod svetlom v špeciálnej postielke vedľa jej postele, na to svoje som teda videla dobre. Cez noc sa zobudila len dvakrát, z toho raz aj krátko plakala, no všetko sme vyriešili prisatím, kde sa upokojila a znova zaspala.

Tá noc bola ťažká aj preto, lebo sme sa s manželom stále nedohodli na mene. Každý sme mali vybraté svoje, manžel mal ešte o argument naviac pre Máriu, pretože sa narodila práve na sviatok Nanebovstúpenia Panny Márie. Ked’že ráno mali prísť z úradu, mala som mať nakoniec posledné slovo ja. Trvalo to niekoľko hodín pozerania sa na spiace bábätko, kým som nakoniec vybrala. Samozrejme, že to svoje.

Ďalšie dni mi ukázali, ako ju prebaliť a neskôr som si vyskúšala aj kúpanie. Začali sme byť doslova samostatná jednotka. Na každé vyšetrenie som mohla ísť s ňou, a byť s ňou naozaj bez prestania. Možno som sestričkám trochu zavadzala, ale napríklad pri odbere krvi z pätičky začala tak srdcervúco plakať, no vd’aka tomu, že som pri nej bola, som ju mohla hned‘ utešiť. Jedinú prestávku som mala len vtedy, ked‘ zaspala a mohla som sa ísť rýchlo osprchovať.

Čítajte tiež:

Strašiak prikrmovanie

Celý náš pobyt sa zaobišiel bez problémov až na jednu príhodu. Na druhý deň ma po vážení malej vystrašila jedna česká sestrička, ktorá povedala, že príliš veľa schudla a je potreba ju dokŕmiť. Hned‘ mi aj povedala všetky možné scenáre, ktoré sa môžu stťa, ak nepriberie, čo ma tak vystrašilo, že som súhlasila, aby sme ju dokŕmili. Celý deň som si ju potom pravidelne prikladala na prsník a pokračovala som aj v noci, aby vypila čo najviac. Ked‘ však prišla sestrička večer s tým, že bude treba ešte dve tri fľaše, to už som volala dule, ktorá jasne povedala, že to nie je potrebné. Sestrička sa na moje odmietnutie urazila a ked‘ som povedala, že ak dokŕmiť, tak len mojim mliekom, ukázalo sa, že je presvedčená, že ešte žiadne nemám. Pritom som už od obeda mala prsia pomerne napäté a od večera sa mlieko skutočne objavilo.

Ráno pri d’alšom vážení bolo všetko zažehnané. Malá pribrala a síce trochu ožltla, nebolo však treba žiadnu terapiu. Teraz ju vážila iná sestrička, ktorá mi vysvetlila, že aj ten predchádzajúci úbytok na váhe bol stále v norme a nemuseli sme sa zbytočne báť. Navyše veľa môže spraviť aj stolica, ak vyjde pred vážením. Vysvitlo, že sme deň predtým narazili na trochu staromódnu sestru, ktorá fungovala ešte podľa starších tabuliek a radšej deti dokrmovala, aby zrejme nemala neskôr viac práce. Na chodbe pritom visel veľký plagát, ktorý porovnával, čo všetko obsahuje materské mlieko a aký zlomok z toho umelé mlieko. O deň neskôr naša už výlučne dojčená Evelina znova čosi pribrala a my sme mohli na štvrtý deň ráno vyraziť domov.

Nakoniec by som sa chcela pod’akovať tým, ktorí ma počas tehotenstva sprevádzali a aj vd’aka ktorým všetko dobre dopadlo. Ďakujem za doplnky pre tehotenstvo Femibion od firmy Merck, ktoré ma všetky tie mesiace sprevádzali a aj za olej proti striám od Eucerinu, vd’aka ktorému mi napokon žiadne strie z tehotenstva nezostali. To, čo mi zostalo z tehotenského brucha, sa pekne stiahlo a vyzerá to tak, že s trochou cvičenia bude moje brucho také ako predtým.

29.8.2017 3:35

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist