Kristína v 9. tt: Telo sa zbláznilo

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Posledný týždeň sa niesol nielen premýšľaním nad novoročnými predsavzatiami, ale aj naplnením niektorých tehotenských očakávaní. Kým ešte nemusím skočiť do kolotoča študijných a pracovných povinností, môžem sa sústrediť na všetky veľké zmeny, ktoré také malé stvorenie dokázalo za krátky čas spôsobiť.

Dostavila sa ľahká ranná nevoľnosť. Mama ma síce ubezpečovala, že pri mne ju tehotenská nevoľnosť netrápila, no celkom som sa jej nevyhla. Napríklad na novoročnej omši nechýbalo veľa, aby som pred všetkými ovracala Betlehem. Väčšinou však zmizne krátko po raňajkách, ktoré musím prispôsobiť aktuálnej nálade žalúdka. A zmenili sa aj chute. Prišla napríklad nechuť k všetkým druhom syrov, ktorými som si ešte pred niekoľkými dňami v dobrom úmysle naplnila chladničku. Kým nevoľnosť doobeda zmizne, táto nechuť trvá zvyčajne po celý deň.

Konečne som tiež pochopila, ako je to s prejedaním. Moje telo odrazu začalo skákať medzi dvoma extrémami. Z ničoho nič sa dokáže objaviť kŕčovitý hlad, akoby som niekoľko hodín nič nejedla, no pritom ubehla len hodina, niekedy aj menej od raňajok alebo obeda. Stala som zo mňa hladná žena, ktorá sa dokáže niekoľko hodín denne venovať hľadaniu, príprave a konzumácii jedla. A ked‘ už sa k zdroju jedla dostanem, telo akoby odrazu nepoznalo hranicu, keď má dosť. Vôbec necítim to príjemné zasýtenie a som schopná pokračovať v jedení azda donekonečna.

Prvýkrát za niekoľko rokov som zjedla celú pizzu a zahanbila som aj mužskú spoločnosť pri stole. Pocit prejedenia prišiel až o hodinu neskôr, no neskoro. Telo sa samo naprogramovalo na to, aby mu náhodou niečo nechýbalo, a možno aj na to, aby si už dopredu vytvorilo vlastné zásoby. Jediným riešením je mať stále niečo pri sebe. Telu som vd’ačná aspoň za jedno poučenie. Ked‘ teraz pomyslím na nejakú pizzu, viem, že si ju tak skoro nedám.

Posledný týždeň som sa preto uchýlila k základným potravinám, ktorými sa okrem prejedenia nedá veľa pokaziť. Snažím sa jesť každý deň porciu zemiakov a obilnín ako ryžu, pohánku a kvinou, najlepšie bez d’alších väčších úprav. Nikdy som nebola mäsový typ a pri varení sa u nás doma nepoužívala vo veľkom ani smotana alebo mlieko. Až teraz viem oceniť silu tejto jednoduchosti. Môj žalúdok tiež dobre znáša akúkoľvek zeleninu a ovocie. Z každého sa snažím zjesť za deň aspoň po kile. Hlavne ovocie dobre zaženie hlad po sladkom.

Čítajte tiež:

Minulý týždeň som nariekala nad chrípkou a tento týždeň je snád‘ najťažšie zo všetkého vrátiť sa späť k cvičeniu. A ak na chorobu nadviažu sviatky a cestovanie za rodinou, tak na prvý poriadny pohyb príde až po dvoch týždňoch. Po niekoľkých mesiacoch pomerne pravidelného a intenzívneho cvičenia je potom svalovica po hodine plávania veľmi frustrujúca. A to neskutočné premáhanie sa. Toto asi všetky tehotné či netehotné poznáme.

Prvé novoročné predsavzatia okrem tých klasických, ako byť lepšou manželkou, sú preto jasné. Neprestať sa hýbať, nevyložiť permanentku do posilňovne z peňaženky, stiahnuť alebo kúpiť si videá s cvičením v tehotenstve na doma a priamo v posilňovni sa poradiť, aké cviky bude z mesiaca na mesiac bezpečné si dovoliť cvičiť. Je mi jasné, že k nedávnym výkonom sa už nemôžem priblížiť. Ale motiváciu možno rýchlo znovu objavím, ked‘ si budem stále opakovať dobre znejúci prísľub ľahšieho pôrodu.


Kristína je v 9. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist