Kristína v 39. tt – Už chcem rodiť

Teraz konečne viem, prečo mi mnoho skúsenejších rodičov opakovalo, že posledný mesiac je najťažší. Brucho mám už naozaj veľké a ťažké, nie je ľahké nájsť dobrú polohu na spanie a ešte ťažšie je v nej vydržať. Ked‘ sa obložím vankúšmi, je mi v týchto horúčavách príliš teplo, no bez vankúšov som na začiatku hľadania. A únava, tá je veľká a pribúda so stúpajúcimi teplotami. Aspoň miernym povzbudením je, že mi neopúchajú nohy.

kristinka-reklama-182-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Kým nemusím na tehotenskú jogu, stáva sa, že do večera čakám doma, kým sa aspoň trochu ochladí, a až potom sa odvážim na ulicu. To však neznamená, že by som neskôr mala viac energie, tá akoby ani nesúvisela s tým, či cez deň oddychujem viac alebo menej. Večer som jednoducho unavená a len zriedka sa stáva, že by som nezaspala už pred polnocou.

Samozrejme, že som si úplne posledné týždne predstavovala trochu inak. No ani zďaleka som si nepredstavovala, že sa začnem na blížiaci sa pôrod doslova tešiť. Ani nie v zmysle nejakého vykúpenia. Skôr ma dojíma predstava, že ten človiečik v bruchu je už naplno schopný života aj tu vonku a od toho predratia sa na svet ho delia len hodiny. Nemyslím, že som na všetko pripravená, ale teraz viem, že keď sa pôrod začne, na nejakú pripravenosť nebude ani čas myslieť. Jednoducho sa to začne a nebude sa to dať zastaviť až do toho najkrajšieho momentu na záver. V tomto zmysle sa pre mňa nie je čoho báť.

Prvá poradňa v Hainburgu

Začiatkom týždňa sme boli na prvej poradni v Hainburgu. Celé to prebehlo rýchlo, dokonca sme si v čakárni posedeli tak krátko, že manžel, ktorý si išiel do automatu po kávu, musel bežať naspäť, lebo ma už zavolala dnu pôrodná asistentka. Keď zistil, že budem tridsať minút sedieť obmotaná pásmi na CTG, opatrne sa spýtal, či si môže ísť po tú kávu, ktorú nechal v automate. Povzbudzujúce bolo zistiť, že pri meraní, a najmä pri pôrode, je možné pohybovať sa tak, ako mi to bude príjemné. Teda žiadne povinné ležanie.

Počas merania sme ešte vyplnili zdravotný dotazník a podpísala som papier o tom, že som počas pobytu zodpovedná za svoje osobné veci. Všetko, čo by pri pôrode len zbytočne odpútavalo pozornosť. Čo sa týka pôrodného plánu, nemala som nijakú špeciálnu požiadavku. Požiadavky, ktoré sa môžu zdať špeciálne personálu v slovenskej pôrodnici, ako napríklad slobodný výber polohy alebo naozajstný bonding, sú tu poctivým štandardom. To je asi aj jeden z dôvodov, prečo sa pôrodu už neobávam. Zároveň som nemusela podpísať ani nijaký informovaný súhlas, pretože o tom všetkom budem rozhodovať priamo pri pôrode, keď mi všetko vysvetlia a moje rozhodnutie bude rešpektované.

Čítajte tiež:

Nakoniec sme absolvovali ešte ultrazvuk. Bábätko sa už niekoľko týždňov cíti dobre v tej istej polohe s hlavou dole a chrbátikom opretým o ľavú stranu môjho brucha, placenta je tiež na svojom mieste napravo, vody je dostatok. Aj predchádzajúce strašenie s veľkou hlavou sa teraz ukázalo ako neopodstatnené, zapadá do bežného priemeru. Jediné, čo trochu vyčnieva, sú vraj dlhé stehná. Ultrazvuk ešte vypočítal, že malá má cez tri kilá, ale vieme, že také meranie je nepresné. Na ďalšiu kontrolu, tentoraz len CTG, ma potom objednali až o desať dní. Uvidíme teda, či to stihneme.

Vaša Kristína


Kristína je v 39. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8.8.2017 4:58

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist