Kristína v 19. tt: Sú to kopance?

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Posledné dni boli konečne návratom do normálneho chodu a aj do tých bežných starostí, ktoré sa s rastúcim bruškom objavujú. Za dva týždne sa o viditeľný kúsok zväčšilo a všímam si to už aj vtedy, ked‘ ležím na chrbte. Vyčnieva už po pupok a aj na dotyk cítim pod kožou niečo pevné, čo by mohla byť maternica. Radšej si nepredstavujem, kam sa poposúvali iné vnútorné orgány. Čo je isté, je kratší interval medzi vypitím vody a utekaním na záchod. Ak chcem vypiť každý deň dva litre vody a dlhšie niečo vybavovať v meste, chce to občas lepšie plánovanie v oblasti záchodovej infraštruktúry.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Začínam si dávať pozor na držanie tela. Cvičením sa zlepšilo, ale stáva sa mi, že sa prichytím prehnutá dopredu, asi ešte nezvyknutá na väčší náklad vpredu. Vraj to býva prvá reakcia na zmenu ťažiska, no chrbtici nepomáha. Najčastejšie sa však prichytím so zvesenými plecami, hlavne vtedy, ked‘ na mňa príde únava, čo býva párkrát do dňa. Potom vyzerá brucho naozaj veľké, no stačí sa len vystrieť a aj to najedené a nafúknuté brucho zodpovedá mesiacu tehotenstva. Chcem sa teraz naučiť dobré držanie, aby telo neprekvapila ani neskoršia váha. Budúci týždeň idem prvýkrát na tehotenskú jogu, čoho sa už neviem dočkať, pretože na tej klasickej už nemôžem pomaly nič robiť.

Tiež som si uvedomila, že som úplne zabudla cvičiť cviky na panvové dno, tak si snažím nájsť svoju každodennú rutinu. A to som kedysi čítala, že sa odporúčajú cvičiť hned‘ na začiatku tehotenstva. Ja som však posledné dva týždne myslela na všetko iné, len nie na to, že už som v polovici druhého trimestra, tak sa to teraz snažím všetko dobehnúť. Cvičím ich doma, ked‘ som v pokoji, a hľadám si aj rutinu počas dňa, ked‘ som v pohybe. Napríklad ked‘ stojím v aute alebo na priechode na červenej, jednoducho vyhľadávam momenty, ked‘ sa môžem sústrediť len na tieto cviky.

Čítajte tiež: 

Zintenzívnila som aj natieranie tela kokosovým olejom, snažím sa natierať viac ako dvakrát denne. Ten tretíkrát a štvrtýkrát si natieram a masírujem len brucho a boky, lebo na bokoch už z dospievania nejaké strie mám a nepredpokladám, že som nad nimi už vyhrala. Moja suchá až atopická koža síce zimu zvládla bez ujmy, no istota je istota. Kokosový olej je úplne úžasný až na jednu nevýhodu. Môjmu manželovi trochu smrdí a aj oblečenie po ňom nevonia tou typickou kokosovou vôňou, na akú sme zvyknutí z bežnej kozmetiky, kde sa namiesto kokosu pridáva len umelá aróma.

Takmer som zabudla spomenúť to najdôležitejšie z posledného týždňa. Nie každý deň, ale niekoľkokrát som už cítila akési divné pohyby v bruchu, ťažko ich ešte nazvať pohybmi, skôr sú to také opakujúce sa krátke tlaky smerujúce z brucha von. Je to naozaj zvláštny pocit, zo začiatku trochu nepríjemný. Mama mi povedala, že ked‘ kopance prídu, tak budem vedieť hned‘, že sú to kopance. Ja mám zatiaľ len tušenie, že je to ono. A iné tušenie, že krpec ešte musí trochu narásť, aby sa mohol ohlásiť v plnej sile.


Kristína je v 19. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist