Kristína v 12. tt: Ako spomaliť

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Tento týždeň sa mi konečne podarilo zladiť každodenné povinnosti s únavou. Jedna vec je v mojom prípade istá, s únavou sa nedá vyjednávať. A ústupky musia nutne prísť z mojej strany.

Deň sa preto snažím rozdeliť na dve časti. Ked’že moja práca popri škole je niekedy nevyspytateľná, no zároveň pohyblivá, skúšam ju presunúť bud‘ na doobedie, alebo poobedie. Doobeda viem byť napríklad veľmi efektívna, pretože ma hlad zobudí už skoro ráno. Kedysi som si všetky povinnosti snažila nahnať do jedného dňa a byť napríklad v meste od rána do večera, aby som mohla mať na ďalší deň viac času pre seba alebo ušetriť na doprave do mesta. Ale s terajšou únavou to nejde.

Cez deň si jednoducho musím aspoň hodinu pospať alebo len ľahnúť a vypnúť. A ako som zistila, to sa dá v meste len veľmi ťažko. Silné kávy tiež nie sú pre mňa. Jednoducho sa musím vrátiť naspäť domov. A takto viem nazbierať silu aj na poobedný program alebo len večerné kino bez toho, aby som počas filmu zaspala.

Takto sa musím prispôsobiť nielen ja, ale niekedy aj kamaráti alebo kolegovia. Tí, s ktorými natáčam absolventský film a ktorí o tehotenstve vedeli medzi prvými, už netrvajú na kaviarňach pre fajčiarov a ochotne niekoľkokrát mrznú pred kaviarňou. No nájdu sa aj takí kamaráti, o ktorých zistíte, že im ide o niečo celkom iné. Minule som narazila do jedného takého kamaráta, ktorý sa ma hned‘ spýtal, kedy pôjdeme konečne piť. Povedala som jasne, že som tehotná a môžeme si sadnúť akurát tak na čaj. Najlepšie poobede. On chvíľu zaskočene stál na mieste a potom pokrčil plecami a povedal, že je to škoda. Alebo ešte dávnejšie, na začiatku semestra, ked‘ sme tehotenstvo len plánovali, som s podobnou témou oslovila vedúceho ateliéru, s ktorým spolu so spolužiakmi namiesto bielej chladnej učebne najradšej konzultujeme svoje filmy v obľúbenej krčme. On aj niektorí spolužiaci sú fajčiari a vždy sa počas našej hodiny vznáša nad stolom dym z niekoľkých cigariet. Niekedy sa hodina predĺži aj do večera. Spýtala som sa ho, kam budeme chodiť potom, keď už ja budem tehotná. Povedal mi, že prvé mesiace predsa fajčenie neškodí.

Čítajte tiež:

Vlastne som si uvedomila, že tehotenstvo, podobne ako iná výrazná zmena v živote, má silu človeka spomaliť až zastaviť. A myslím, že nemá zmysel s tým bojovať. Nie je to prekážka, ale šanca. Samozrejme, niektoré boje si musíme vybojovať, ale môžeme si to aj uľahčiť. Tehotenstvo je takým dobrým sitkom, cez ktoré sa preosejú aj ľudia, aj problémy, ktoré nie sú dôležité.

Ked‘ sa na začiatku týždňa manžel vrátil z viacdennej cesty, našiel obývačku obloženú časopismi a knihami o tehotenstve, ktoré som si objednala a ktoré mi požičala kamarátka, čo už vychováva ročnú dcéru. V jednej knihe sa písalo o tom, že rodičovstvo sa začína už od počatia, dokonca ešte skôr, už úmyslom počať. Písalo sa tam, čo všetko vyvíjajúci sa zárodok a neskôr plod v maternici cíti. Vraj cíti aj nálady a myšlienky, dokonca veľmi skoro vníma pohladenia po bruchu. Preto som si povedala, že sa nechám spomaliť a toto spomalenie využijem pre seba. Aj z takého núteného oddychu uprostred dňa sa dá urobiť intímne objatie sa s tým niekoľkocentimetrovým človiečikom vnútri.


Kristína je v 12. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist