Kristína v 20. tt: V polovici

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Tento týždeň som sa prehupla do polovice svojho tehotenstva. Len moje bábätko si to ešte zrejme neuvedomilo, lebo posledné dni sa začalo hrať na schovávačku a prestalo skákať. Kopance cez deň teraz cítim menej. Až ked‘ si ľahnem na chrbát a priložím ruky na brucho, z času na čas vnímam, že vystrelí nejaká osamelá pästička alebo nožička. Ťažko by som to prirovnala k zvyčajným rybkám, bublinám alebo motýľom. Ani k bežnému tráveniu. Cítim, ako sa niečo drobné opiera o brucho, ale tak jemne, že to vôbec netlačí. Každým dňom už očakávam, že to bude častejšie a intenzívnejšie a rozmýšľam, ako tú maličkosť v bruchu posmeliť.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Posledné dni veľa chodím pešo a ked‘ si pri tom niekedy držím brucho, cítim, ako sa rytmicky hýbe zo boka na bok. Predstavujem si, aké to tam musí byť príjemné, až uspávajúce, nechať sa takto hojdať. Čo mi pomohlo viac sa sústrediť na bábätko, bola prvá hodina tehotenskej jogy.

Nemohla som mať síce celý čas zatvorené oči, aby som sledovala, ako na seba nadväzovať pohyby, ale tá jedna hodina prešla neveriteľne rýchlo a odchádzala som z nej posilnená. Cviky neboli ťažké, ale pomalé pohyby, len nevyhnutné pokyny k pohybom a sústredenie sa na správne dýchanie spôsobili, že som s každým nádychom preniesla pozornosť do brucha. Bol to celkom iný zážitok ako na klasickej joge pri urozprávanom inštruktorovi, ktorý namiesto toho, aby nám ponechal chvíľku sústredenia, neustále rozprával o ryžovej diéte a jarnej očiste, ktorá sa ma aj tak netýka.

Ked‘ som konečne stretla iné tehotné, uvedomila som si jeden paradox. Vždy som nejako dúfala, že nebudem mať veľké brucho, no posledné týždne som už netrpezlivo čakala, keď vyrastie a budem sa s ním môcť predvádzať. Konečne k tomu prišlo, aj ked‘ by som ho stále zaradila k tým menším. A praje mi aj počasie, pomaly sa otepľuje a postupne budem môcť nechať doma všetky svoje vyťahané svetre, v ktorých sa bruško skrývalo. Urobila som len jednu chybu. Pred pôstom som si povedala, že namiesto pôstneho stravovania si nekúpim žiadne nové oblečenie. A až teraz som si uvedomila, že okrem jedných tehotenských riflí, ktoré si ešte musím dať skrátiť, a legín nemám na oblečenie žiadne iné nohavice. Zostalo mi ešte pár šiat a sukní, ktoré pre brucho nemôžem zatvoriť až úplne nadoraz. Sama som zvedavá, ako dlho to bez obchodu vydržím.

Čítajte tiež:

Hoci sa pohlavie dozviem až o necelé dva týždne na druhom ultrazvuku, už teraz som vo voľnom čase začala obiehať obchody s detským oblečením a porovnávať, kde by som mohla kúpiť základnú výbavu. Zatiaľ to nadšenie zvládam celkom dobre. Mám doma len bavlnenú šatku na nosenie od šikovných Sloveniek, zásobu slovenských pančušiek, ktoré som si objednala asi v šiestich farbách a vo dvoch veľkostiach až do prvého roku. A ešte prvé topánočky, ktoré by mali sadnúť na prvé kroky, tiež lokálne. Bola to zatiaľ taká nevinná a nie veľmi nákladná vzbura proti oblečeniu, čo sa predáva v bežných obchodoch. Osobne mám rada jednoduché veci, bez rôznych anglických nápisov, ale viac domácich výrobkov si vzhľadom na rodinný rozpočet asi nebudem môcť dovoliť. Potešili ma však inzeráty na internetových bazároch, kde by sa dali nájsť súpravy látkových plienok, niekedy vôbec nepoužitých. To by mohol byť rozumný kompromis!


Kristína je v 20. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist