Kristína v 34. tt – Na poslednom kurze

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Tento týždeň horúčavy konečne ustúpili, no dážď nás zasa vymkol doma. Teda aspoň mňa, manžel ešte naposledy na pár dní odcestoval za prácou. Páči sa mi, ako zodpovedne vníma svoju úlohu v týchto posledných týždňoch čakania. Najmä po jednom nedorozumení, keď išiel plávať a ja som ho zatiaľ čakala neďaleko, no nepochopila som, kedy sa chce vrátiť a kde sa máme presne stretnúť.

kristinka-tehotenske-reklama-007-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


V hlave som mala len čas, dokedy máme bezplatné parkovanie, a celkom mi vypadlo, že mobil si nechal v aute a kľúče som mala len ja. O zábudlivosti v tehotenstve by som vedela dlho hovoriť. Skončilo sa to tak, že keď som sa pokojne vracala k autu, manžel ma medzitým už trištvrte hodiny hľadal a bol presvedčený, že som musela odpadnúť alebo prinajhoršom ma už v kontrakciách odviezla sanitka. Odvtedy máme mobily vždy pri sebe a manžel ráta aj s tým, že čoskoro bude aj po pohári vína na večeru.

Plánujem pôrod s dulou

Moja predstava začiatku pôrodu je zatiaľ taká, že ak sa všetko bude rozbiehať pomaly, nebudeme sa hneď ponáhľať do pôrodnice. Na telefóne bude dula, ktorá bude tiež môcť prísť k nám domov a poradiť, kedy je čas ísť. Funguje to tak, že už dva týždne pred termínom a dva týždne po ňom má pohotovosť vyhradenú len pre mňa a môj pôrod. Úžasné však je aj to, že je možné jej kedykoľvek zavolať a poradiť sa s ňou.

Veľmi nám napríklad pomohlo stretnutie s ňou u nás doma a takmer dvojhodinový rozhovor o tom, akú úlohu má muž pri pôrode. Myslím, že som vtedy urobila dobre, keď som manžela nezobrala na kurz hypnopôrodu, kde mohli prísť aj partneri, pretože k tejto téme sa tam rozprávalo väčšinou o tom, čo má muž robiť, ak ide sprevádzať ženu do slovenskej pôrodnice.

Keďže to nie je náš prípad, myslím, že sme sa vyhli mnohým zbytočne stresujúcim scenárom. Zostalo tak viac času na manželove otázky a myslím, že predstavu pôrodu si o to viac spájame s pozitívnou skúsenosťou.

Čítajte tiež:

Príprava na dojčenie

U svojej duly som stihla tento týždeň absolvovať aj prípravu na dojčenie. A naozaj som prekvapená, čo všetko som nevedela. Na tehotenstvo som sa napríklad pripravovala s predstihom, no keď som si porovnala, že dojčenie možno bude trvať rovnako dlho alebo aj dlhšie, musela som si priznať, že o ňom viem veľmi málo na to, aké je dôležité.

Okrem techniky správneho prikladania som napríklad zistila, že aj ja verím rôznym mýtom, ktoré sa okolo dojčenia točia. Tak napríklad som dovtedy brala cumlík alebo kŕmenie z fľaše v situácii, keď ma bude musieť nahradiť manžel, za niečo normálne a dokonca aj milé. No v oboch prípadoch zapája dieťa celkom iné svaly a môže sa neskôr stať, že sa nebude vedieť správne prisať a dojčenie bude bolieť.

Tiež môže spôsobiť nižšiu produkciu mlieka alebo zakryť náznaky, že dieťa by sa chcelo dojčiť. Ak ma bude musieť manžel na chvíľu zastúpiť, dá sa napríklad kŕmiť cez cievku. Moja mama mi síce vravela, že so mnou bola v pôrodnici desať dní a aj napriek tomu, že ma k nej celý ten čas nosili na dojčenie v určených hodinách a medzitým umelo prikrmovali, som sa neskôr dojčila normálne.

Keď si však predstavím, aké sú práve prvé dni dôležité a mnohým problémom sa dá práve vtedy tak ľahko vyhnúť, aký má zmysel nechávať bábätko samo a s cumlíkom ako náhradou? Napríklad len preto, aby som si oddýchla? Najviac na mňa zapôsobilo to, že dojčenie spĺňa oveľa viac funkcií ako len kŕmenie. Dojčenie upokojuje, dáva pocit istoty, blízkosti a tepla. A to nielen bábätku.

Kristína


Kristína je v 34. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

4.7.2017 4:25

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist