Kristína v 29. tt: V poslednej tretine

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Vstup do posledného trimestra som oslávila poslednou teoretickou štátnicou, a čo sa týka školských povinností, mám už takmer prázdniny. Teoretická práca je napísaná a za tri týždne ma čaká už len obhajoba praktickej časti. Do siedmeho mesiaca idem so siedmimi kilami navyše a s bruškom, pri ktorom mám niekedy pocit, že zo dňa na deň rastie. A mám pocit, že niektoré zážitky, ktoré so svojim brušiskom posledné dva týždne zažívam, ma budú sprevádzať až do pôrodu.

kristinka_tehotenske_052-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Zistila som, že téma hmotnosti je veľmi citlivá záležitosť. Nemám v okolí veľa budúcich rodičov, ale ked‘ už na jednej nášvteve prišlo na otázku, koľko som zatiaľ pribrala a pre istotu som povedala, že o niekoľko kíl viac ako v skutočnosti, aj tak prišlo z druhej strany pomerne sklamané povzdychnutie. Bola to mamička, ktorá bola v tom istom týždni, ale už s druhým dieťaťom, pribrala za ten čas o desať kíl viac ako ja a zrejme potrebovala povzbudiť, že v tom nie je jediná. Ja som už tušila, že priznať väčšie číslo na váhe by bolo kolegiálne, ale očividne to nestačilo. Odteraz teda hovorím dvojnásobok, nech sa deje, čo sa deje.

V posledných mesiacoch dieťatko priberá viac, zatiaľ čo doteraz hlavne rástlo do dĺžky, takže sa neobávam, že by som mala tehotenskú podváhu. Skôr sa obávam toho, aby som vydržala sa zdravo stravovať, pretože čoraz častejšie podnikám výjazdy za sladkosťami a čoraz častejšie si dovoľujem výnimky v podobe hranoliek namiesto varených zemiakov, hoci práve teraz, ked‘ bábätko tak rapídne priberá, je aj potrebné sa čo najvýživnejšie stravovať. Namiesto obyčajných špagiet si už dlhšie zvyknem varíť pohánkové, namiesto obyčajných cestovín do polievky špaldové, čo sa dá alternatívne a zdravšie pripraviť doma, to si aj urobím a odložím do krabičiek, s ktorými sa viem dva aj tri dni zásobovať. Ale ked‘ ideme do reštaurácie, nie vždy ostanem pri obyčajných, no najzdravších varených alebo grilovaných prílohách a trúfnem si na niečo s väčším chuťovým zážitkom.

V tomto ma dúfam zachráni melónová sezóna, lebo melón vie zahnať chuť na sladké a zaručene naplní žalúdok, ktorý už sa nemá kam roztiahnuť, až po okraj. Jediná nevýhoda je tá, že na melón treba mať auto alebo manžela. Ak sa už aj vyberiem sama na trh pre dobrý mad’arský alebo slovenský melón, viac ako polovicu melóna neodnesiem a ak chcem toho kúpiť viac, musím sa viackrát otočiť k autu a späť. Nabudúce však plánujem zapojiť manžela a nechať si od neho doniesť domov jeden alebo aj dva veľké melóny naraz. Veľmi rýchlo sa míňajú a už rozumiem, prečo. Ani mi veľmi nevadí, že potom musím častejšie na záchod, lebo na ten už chodím aj tak každú chvíľu.

Čítajte tiež:

Do pôrodu to s bruchom už zrejme nebudem mať ľahšie. Pomaly, ale intenzívne zisťujem, čo to znamená urobiť si kúpeľ vo vani a potom chcieť z nej vyliezť, alebo len si oholiť nohy. Naposledy mi už brucho zavadzalo aj pri umývaní riadu alebo ked‘ som sa chcela po niečo načiahnuť do vrchných poličiek. Aj ked‘ si niekedy naťahujem nohavice alebo rozkročená zaväzujem šnúrky, tak pod rebrami cítim, že d’alej to už nepôjde. Tam to občas škrípe aj pri spaní. Pri zaspávaní na ľavom boku sa mi stáva, že mi pod rebrami začne niečo meravieť a musím sa pretočiť na druhý bok. No spať celý čas na jednom boku tiež nie je najpríjemnejšie. Hoci sa zvykne písať, že na chrbte by sa ležať nemalo, mne práve pomáha táto poloha alebo poloha mierne vytočená do jedného boku, ked‘ si pod bok alebo kolená podložím pár vankúšov, aby som neležala úplne vystretá.

K týmto trápeniam však musím spomenúť aj jednu príjemnú maličkosť. Minule nás s manželom popadla chuť pustiť si večer ruské šlágre a len tak si uprostred obývačky zatancovať. A napriek tomu, že už som bola unavená z celého dňa, to natriasanie ma úžasne uvoľnilo a mala som pocit, že aj bábätku sa ten rytmus páčil. V duchu som si len nadávala, prečo som takto netancovala už oveľa skôr. Že na tom niečo bude som si uvedomila až vtedy, ked‘ som si spomenula na všetky tie videá, ktoré zdieľa moja inštruktorka na tehotenskej joge. Tam vidieť mamičky, ako počas prvej doby pôrodnej tancujú, všetky s úsmevom na tvári. Hoci nie som práve kráľovná parketu, asi si to v auguste na vzdychárni vyskúšam tiež!


Kristína je v 29. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

27_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist