Kristína v 23. tt: Ako na výbavu

TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Kým si malá tekvica v bruchu robí gymnastiku bez ohľadu na deň alebo noc a ja behám každú chvíľu na záchod, začínam si robiť prehľad o tom, čo všetko budeme potrebovať. A hlavne počítam a začína sa mi z toho krútiť hlava. Preto padlo rozhodnutie. Čo sa bude dať, to sa pokúsim zohnať z druhej ruky.

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Kde začať? Len zbežne som si pozrela dva internetové bazáre a nestíhala som sa čudovať. Všetky kategórie boli preplnené, denne pribudlo asi dvadsať kočíkov na predaj. O oblečení ani nehovoriac, to sa predáva na kilá. Všimla som si, že mnoho vecí sa predáva po krátkom používaní. Musela teda doraziť vlna starších rodičov, ktorí po prvom dieťati už neplánujú veci ďalej používať. Napríklad také kočíky, na ktorých je akurát zopár škrabancov po pármesačnom používaní, sa takto dajú kúpiť o tretinu až polovicu lacnejšie. Úplne zbytočné kupovať nový. Rovnako aj látkové plienky, ktoré sa niekedy predávajú nepoužité. Aj ergonomický nosič alebo šatka stoja polovicu.

Podobne to bolo aj na rodinnom trhu, kam som sa cez týždeň vybrala. Hoci práve teraz bola v jednom veľkom módnom reťazci zľava na detské oblečenie, rozhodla som sa odolať a po hodine prehrabovania v horách použitého oblečenia som si vybrala spolu asi dvadsať rôznych kusov najmenších veľkostí. Kým nové body by som kúpila v akcii za päť eur, použité som zohnala za jedno euro a nebolo o nič škaredšie ako to nové. Dupačky boli o pár centov drahšie. Odchádzala som z plnou taškou a zaplatila som pätinu z toho, čo by som nechala v obchode za nové.

A až tu som si uvedomila, ako veľmi je v nás zakorenený zvyk kupovať nové veci a klásť dôraz na to, čo nosíme. Potom som si spomenula na svoje fotografie z detstva. Nikto oblečenie neriešil. A novorodenec ho ešte pár rokov riešiť nebude. Deti sa podľa mňa odvtedy nezmenili, zmenili sa ich rodičia.

Oblečenie je však len zlomok toho, čo treba kúpiť. Navyše si stále nie som istá, koľko kusov z rôznych druhov oblečenia budem potrebovať, koľko plienok, čo je nevyhnutné. Aj mňa zaplavila neistota, či budem mať všetkého dostatok. V tomto mi viac ako anonymný internet pomohlo stretnutie s d’alšími ženami, ktoré už majú deti alebo rovnako ako ja čakajú svoje prvé. Takéto stretnutia každý druhý týždeň organizuje moja dula a každá z nás môže prísť s otázkami, ktoré ju trápia. Ako prvé ma upokojilo uistenie, že nemusím mať všetkého dostatok a nemusím všetko kupovať v predstihu. Nemusím teraz vyberať, čo si bude moje dieťa obliekať, keď bude mať jeden rok. A nemusím sa báť, že mu bude niečo chýbať, pretože sa to bude dať kedykoľvek dokúpiť. Veď obchody sú otvorené stále.

Na Babywebe tiež nájdete:

Dobrú radu som dostala, aj čo sa týka vecí potrebných na kúpanie. U známych som totiž videla vedierko, do ktorého sa dieťa namáča a tomu ich sa to náramne páčilo. Jedna mamička vravela, že také vedierko kúpili a ich dieťaťu sa v ňom vôbec nepáčilo. Inému sa zasa nepáčilo vo vaničke. Poučenie z toho bolo, že sa niekedy oplatí si takú vec najprv požičať a odskúšať, až potom ju naozaj kúpiť.

Po tomto vyzvedacom týždni mám pocit, že sa vôbec nemusím stresovať. Prehrabávanie sa v internetových bazároch alebo na blšákoch síce znamená, že treba začať trošku skôr, keďže nie vždy nájdeme hneď to, čo sa nám páči alebo čo potrebujeme. Ale ušetriť sa dá veľa. A to ešte nehovorím o rodine, ktorá tiež bude chcieť prispieť niečím do výbavy. Práve zajtra ideme po dlhšom čase na návštevu k svokrovcom a myslím, že mi zostáva vyriešiť už len jednu vec. Jasne povedať, čo budeme potrebovať, aby nás po rozumnom šetrení nezaplavili pamperskové torty, plastové hračky alebo niečo, čo by sme potom zbytočne dávali na inzerát.


Kristína je v 23. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

23_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist