Farba očí ako jednoduchý test otcovstva?

Oči zaujímali ľudstvo odpradávna. Ľudské oči môžu mať desiatky, možno stovky odtieňov a kombinácií farieb. Farba očí vraj vypovedá o našich vlastnostiach.

Ja hnedé, ty modré

Farbu očí určuje množstvo pigmentu melanínu, ktorý je koncentrovaný v dúhovke – farebnej časti oka. Čím viac melanínu, tým tmavšie oko. Na výslednej farbe očí sa okrem melanínu podieľa množstvo ďalších vplyvov, a tak na svete nenájdeme dvoch jedincov, dokonca ani jednovaječné dvojčatá, ktorí budú mať úplne zhodne sfarbené oči.

Farba očí sa pohybuje od svetlomodrej cez sivú, zelenú, tmavomodrú až po rôzne sýte odtiene hnedej. Ľudia s ryšavými vlasmi môžu mať dokonca žlté oči. Všetky farby sú úplne normálne a prirodzené.

Občas sa môže stať, že jeden človek má každé oko sfarbené inak. Výnimočným prípadom sú ľudia s červenými očami, ktorým chýba farbivo melanín a dúhovkou presvitajú prekrvené časti oka. Títo jedinci trpia albinizmom, farbivo im môže chýbať aj vo vlasoch a v koži.

Tmavohnedá planéta

Približne polovica ľudí na celom svete má tmavohnedé oči. Najmenej ľudí na svete je zelenookých, asi len 1,5 % zo všetkých obyvateľov planéty.

Modrookých je o čosi viac, vyskytujú sa hlavne v severnej Európe, menej aj v západnej Ázii v oblasti Izraela a Libanonu. Najviac modrookých ľudí žije v Estónsku, kde je modrooká skoro celá populácia. Modré oči majú aj tri štvrtiny obyvateľstva v Nemecku.

Vedci sa domnievajú, že svetlé oči sa objavili pred šiestimi až desiatimi tisícmi rokov v oblasti dnešného Rumunska vďaka mutácii, ktorá zapríčinila menšiu tvorbu farbiva melanín. Prečo sa modré oči rozšírili hlavne v severnej Európe, vedci zatiaľ netušia, možno to súvisí s množstvom slnečného žiarenia.

Oči ako studničky

Čerstvo narodené bábätká majú svetlé oči, dokonca aj černošské novorodeniatka. Neznamená to však, že musia mať len modré oči. Pokojne môžu byť sivé, ale postupne sa začnú sfarbovať podľa toho, akú má dieťa genetickú výbavu a na akú farbu je tak naprogramované. V každom prípade sa do konečnej podoby vyfarbia medzi prvým a tretím rokom.

Počas života sa farebný odtieň očí môže meniť aj u dospelého človeka, a to väčšinou pod vplyvom hormónov, teda v puberte, tehotenstve alebo v klimaktériu.

A ako sa farba očí dedí?

Za konečnou farbou očí stojí niekoľko rôznych génov, ale jeden z nich rozhoduje, či budú oči tmavé alebo svetlé. Tmavá farba je dominantná, ak zdedíme vlohu na tmavé oči hoci len po jednom z rodičov a s modrými očami sa môžeme rozlúčiť. Aj tmavooký jedinec však môže deťom odovzdať vlohu na svetlé oči. Je to trochu zložité, a tak si zhrňme pravidlá dedičnosti do hlavných bodov:

  • Dvaja modrookí jedinci budú mať s najvyššou pravdepodobnosťou samé svetlooké deti.
  • Ak sú obaja rodičia tmavookí, môžu mať buď všetky deti tmavooké alebo môžu mať tri štvrtiny detí s tmavými očami a štvrtinu svetlookých.
  • k je jeden z rodičov tmavooký a druhý svetlooký, môžu mať buď všetky deti tmavooké alebo polovicu svetlookých a polovicu tmavookých.

Príliš zložité? Dedičnosť farby očí skutočne nie je jednoduchá a bohužiaľ ju tak na rýchle určenie otcovstva nemožno použiť. Keď má dieťa inú farbu očí ako rodičia, netreba z toho nič vyvodzovať. Jedinú výnimku tvoria modrooké páry, ktoré by mali mať svetlooké deti. Svetlooké však znamená rôzne odtiene od modrej po sivú a zelenú, takže pozor na unáhlené závery!

Tak či onak, udáva sa, že muži preferujú modrooké ženy práve preto, že si u nich môžu ľahšie overiť, či nevychovávajú kukučie dieťa.

Čítajte tiež:

Oko – okno do duše

Farba očí vraj veľa vypovedá o svojom nositeľovi. A hoci by chcelo mať mnoho ľudí modré oči, modrookí ľudia údajne nebývajú v živote najúspešnejší. Sú veľmi citovo založení a príliš sa nezaoberajú svojou kariérou. Rodina a láska sú pre nich na prvom mieste. Modrooké deti vraj viac koktajú a dospelí modrookí jedinci často prepadajú závislosti od alkoholu.

Naproti tomu hnedookí ľudia bývajú dominantnejší, rovnako ako je dominantná farba ich očí. Farba je údajne rovnako intenzívna ako daný človek. Hnedé oči naznačujú, že pôjde o rozhodného a ambiciózneho človeka. Ľudia s hnedými očami sú obzvlášť vytrvalí a do veľkej miery sa sústreďujú na svoju kariéru.

Ľudia so zelenými očami sú všeobecne považovaní za tajuplných a zmyselných. Sú temperamentní a vášniví. Nie sú veľmi ambiciózni, zato sú vytrvalí a húževnatí. Keď si nájdu nejaký cieľ, pôjdu za ním až do konca.

To, do akej miery uvedené platí, môžete skúsiť vypozorovať vo svojom okolí. V každom prípade sú výsledky anonymnej ankety, podľa ktorej si tretina rodičov praje modrooké deti, štvrtina zelenooké a pätina deti s tmavohnedými očami. Po svetlohnedých a sivých očiach u potomkov túži len minimum rodičov. Zdá sa, že najviac chceme nevinných modrookých anjelikov.

Ak ste so svojou farbou očí vyslovene nespokojní, nie je dnes už žiadny problém zaobstarať si farebné šošovky, ktorých cena je prijateľná a zdravotné riziká sú pri dodržaní hygienických pravidiel minimálne. Novinkou posledných rokov je zmena farby očí pomocou lasera. Ide o rýchlu metódu, jej zdravotné riziká a vplyv na ďalšiu funkciu očí zostávajú zatiaľ veľkou neznámou.

20.10.2016 12:27| autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist