Čo radi Slováci nachádzajú pod stromčekom?

Reklamy, médiá a nákupné centrá nás už mesiace vopred upozorňujú a pripravujú na to, že čas Vianoc a obdarovávania sa pomaly, ale isto blíži. Každý už začína rozmýšľať a zháňať tie najlepšie darčeky, akými chce spraviť radosť svojím blízkym. Slováci naozaj míňajú na vianočné darčeky skutočne obrovské množstvo peňazí aj pár stoviek €. Mnohí sa neváhajú aj zadĺžiť, či si zobrať pôžičky. Najviac darčekov spravidla dávame malým deťom. Pozrime sa teraz bližšie na to, čo Slováci milujú, ak nachádzajú pod vianočným stromčekom.

profimedia-0335766926-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Na prvú priečku Slováci kladú v obdarúvaní knihy. Kniha s pekným venovaním je základom a tiež už dobrým zvykom v obdarovávaní blízkych osôb. S týmto typom darčeka nikoho neurazíte, práve naopak potešíte ho. Dobrá kniha neodmysliteľne patrí k vianočnej pohode a je tiež čarovnou súčasťou tejto sviatočnej atmosféry. Knihy, ktoré Slováci preferujú sú rôznych žánrov, patria k nim najmä detektívky, autentické príbehy, drámy, romantické knihy a tradičné svetové bestsellery.  Z domácej klasiky si radi prečítajú Dominika Dána, či Táňu Keleovú – Vasilkovú.  Zo zahraničnej klasiky majú radi Jo Nesbo, Rosamunde Pilcher  a iných svetových autorov.

Druhým najrozšírenejším darčekom je oblečenie a cennosti v podobe hodiniek, alebo šperkov, najmä pre dámy. Týmto druhom darčeka tiež nič nemôžete pokaziť, je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Hodia sa vždy aj peniažky, a tak Slováci nie sú niekedy kreatívni a nevytvoria žiadne hodnotné darčeky v dôsledku časovej tiesne a predvianočného zhonu. Tomuto darčeku sa však treba radšej vyhnúť, pretože nie je príliš vhodný. Takisto ako alkohol a sladké potešenie. Sú to príliš nekreatívne a odfláknuté darčeky. Tieto Slováci veľmi neobľubujú a zdajú sa im povrchné.

Potreby do domácnosti a náradie do domácnosti, či do záhrady je typickým darčekom, ktorý teší najmä domácich kutilov. Náradie a potreby do domácnosti sú tiež klasickým typom darčeka pre záhradkárov a mužskú časť slovenskej populácie.

Kreatívne darčeky sú ideálnym darčekom pre umelecky cítiace duše, ktoré ocenia to, že ste sa s kreovaním darčekov pohrali vlastnými rukami. Samozrejme, takéto darčeky si vyžadujú trošku umeleckého nadania, šikovné ruky a najmä trpezlivosť a dobrú vôľu. Hand – made darčeky sú dnes veľmi v kurze. Patria tam najmä šperky, ručne maľované obrazy, tričká, balzamy na pery a výrobky z dreva a vosku.

Čítajte tiež:

Čím Slováci obdarúvajú tehotné ženy a deti?

Na prvé miesto kladú rozhodne, čo sa týka darčekov pre deti hračky v akomkoľvek veku. Samozrejme, závisí od veku dieťaťa. V prvých rokoch obdarúvame deti klasickými darčekmi pre najmenších, hrkálkami a plyšákmi, prípadným oblečením. Tento trend postupne ustupuje interaktívnym a kreatívnym darčekom. Máme na mysli pexesá, interaktívne hry, ale bohužiaľ aj počítačové hry. Veľmi populárne a moderné sú rozprávkové postavičky, ale postupne ustupujú do úzadia pod náporom globalizácie. Starším deťom sa tiež zvykne kupovať nevyhnutné oblečenie, alebo im rodičia zaplatia jazykové kurzy, či športové  krúžky. Spravidla najviac míňajú Slováci na darčeky pre deti, nech sú už deti v ktoromkoľvek veku.

Tehotným mamičkám sa zvyknú kupovať pod stromček knižky o ich budúcej roli matky a tiež o výchove dieťaťa. Z knižiek ďalej dominujú knihy motivačné, romantické a detektívne príbehy.  Kupujú sa im  súpravičky, postieľky, výbava pre príchod nového člena rodiny, ktorú potrebujú ešte dokúpiť a nemajú na to momentálne financie.

V každom prípade platí, že na Vianoce míňajú Slováci množstvo peňazí, neváhajú  sa aj zadĺžiť, pretože majú pocit, že práve cez toto obdobie si všetci musia dopriať aj naším blízkym štedré  darčeky a pozoruhodnosti.

Čas Vianoc sa nezadržateľne blíži, tak neváhajte obdarovať svojich blízkych.

13.12.2018 6:22| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist