Prečo sa chlapci hrajú s autami a dievčatá s bábikami?

Prečo keď ponúknete dieťaťu na hranie bábiku alebo autíčko, dievčatá siahnu väčšinou po bábike, zatiaľ čo chlapec si privlastní nákladiak? Ovplyvnili sme to azda my tým, že ich ukladáme spať medzi ružové volániky alebo modré obláčiky? Alebo je to preto, že sa deti rodia s určitými veľmi špecifickými a pohlavím danými preferenciami?

Podľa nedávnych prieskumov sa zdá, že v tejto otázke je prevaha na strane matky prírody. Štúdie, ktoré sledovali rôzne druhy primátov, ukázali, že opičí adolescent mužského pohlavia dával pri hre prednosť autám, zatiaľ čo opičia slečna vykazovala tendencie hrať sa s bábikou. Pritom je jasné, že opičia matka svoje deti nemohla ovplyvniť niečím, čo by mohlo zapôsobiť na ich preferencie pri výbere hračiek.

Ak tento model prenesieme a použijeme na ľudské mláďatá, dôjdeme k veľmi podobným výsledkom: Trojmesačný chlapček sa častejšie pozerá za nákladiakom, zatiaľ čo dievčatká sledujú očami skôr bábiky a iné „typicky dievčenské hračky“. Vedci sú presvedčení o tom, že tieto „zrakové“ dáta majú celkom jasný význam. Ukazujú, že pohlavie určuje atraktivitu objektov už vo veľmi ranom veku, v období, keď ešte nemohla prebehnúť žiadna socializácia.

Čo je teda najpravdepodobnejšou príčinou tohto správania? Hormóny. Výskumníci veria, že hladina testosterónu, ktorej bolo dieťa vystavené počas tehotenstva, rovnako ako hladina v jeho tele po narodení ovplyvnia to, čo ho viac zaujíma. Inými slovami, čím vyššia je hladina testosterónu, tým vyššia je pravdepodobnosť, že pohľad malého dieťaťa upúta lokomotíva namiesto plyšovej pandy.

Futbalka verzus plyšák

Čo spôsobilo, že sa niektoré veci stali typicky ženskou záležitosťou a iné čisto pánskou? Odpoveď budeme musieť hľadať u našich prapredkov.

Podľa profesorky psychológie na Texas A&M University Gerianne Alexandrovej je hlavným dôvodom to, že ženy sú predurčené na to, aby lepšie vnímali a uvedomovali si sociálne súvislosti, a s nimi sa najlepšie zoznamujú prostredníctvom hry s bábikami. Muži preferujú hračky, ktoré sa pohybujú, čo zreteľne odkazuje na mužskú rolu lovca, ktorá sa ukrýva v mužskej DNA rovnako v súčasnosti ako v dobách paleolitu.

Potvrdzujú to aj pozorovania biológov, ktorí 14 rokov sledovali správanie šimpanzov. Zistili, že šimpanzie samice (samce síce tiež, ale v oveľa menšej miere) so sebou často nosia drievko, s ktorým sa hrajú a maznajú sa s ním. Vlastne sa k nemu správajú ako dievčatká k svojim bábikám. Je zaujímavé, že len čo šimpanzy porodia, strácajú o drievko záujem. Podľa biológov je vysvetlenie jasné: Samičky si skúšajú starostlivosť o budúcich potomkov.

Čítajte tiež:

Dôležité sú príležitosti

Čo to znamená pre rodičov? Po prvé by si mali uvedomiť, že to, že dievčatko radšej montuje vláčiky, nemusí pre jej vývoj i sexuálnu orientáciu vôbec nič znamenať. „Rodičia musia pochopiť, že v záujmoch jednotlivých detí existujú veľké rozdiely,“ hovorí doktorka Alexandrová.

Podstatné je však ponúknuť dieťaťu čo najširší výber. Chlapci i dievčatá sa zvyčajne dobre zabavia s oboma typmi hračiek, aj keď pre zaujímavosť štúdia venovaná tejto problematike zistila, že chlapci oveľa viac inklinujú maskulínnemu typu hračiek, zatiaľ čo malé slečny sú otvorené a dokážu sa hrať rovnako dlho s legom ako s bábikou.

„Výskumy iba poukazujú na to, na aký typ hračiek deti častejšie reagujú podľa pohlavia. Existuje aj veľké množstvo genderovo neutrálnych hračiek, ako sú knihy, maľovanky či puzzle. Najdôležitejšie je, aby sa hrali, pričom je jedno s čím. Iba tak zistia, čo ich najviac baví, a to už ich budúci vývoj ovplyvniť môže.“


Zdroj: Babyzone.com, National-geographic.cz

13.3.2018 3:20| autor: Jana Truksová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist