Ako sa stať milovaným starým rodičom

Zžiť sa s novou rolou babičky alebo dedka nie je vždy úplne jednoduché. Bez zveličenia by sa dalo povedať, že ide o reparát skúšky dospelosti. Prezradíme vám niekoľko zásad, vďaka ktorým túto výzvu zvládnete na výbornú. A ako bonus sľubujeme, že vás budú milovať nielen vnúčatá, ale aj vaše deti, nevesta či zať.

Viac otázok, menej rád

Podpora, dôvera a rešpekt sú pre mladý pár v ranej fáze rodičovstva dôležitejšie ako všetky rady. Tie môžu v novopečených rodičoch vzbudzovať opačné pocity – zlyhanie, neschopnosť a nedôveru vo vlastnú schopnosť starať sa o dieťa. Pravdepodobne vás to bude stáť veľa sebazaprenia, ale ak vás o radu nikto nežiada, žiadnu nedávajte. Vypočujte si mladých rodičov, zaujímajte sa o denný režim vnúčaťa, o názory na výchovu a výživu, napríklad aké maškrty kupovať a či vôbec.

Nie je dôležitejšia babička…
… ani dedko.
Stáva sa, že jedni starí rodičia (jeden zo starých rodičov) trávi s vnúčaťom viac času ako druhí z dôvodu, že bývajú bližšie, sú v dôchodku a podobne. Nesúťažte s nikým o pozornosť, určite by sa to neskôr obrátilo proti vám. Počet spoločne strávených hodín nič nevypovedá o kvalite stráveného času, vzťahov a o vzájomnom porozumení. Harmonická rodina je pre vnúča tým najlepším štartom do života – nepokazte to žiarlivosťou a vzájomnou nevraživosťou.

Zaujímajte sa, ale nevnucujte sa

Pýtajte sa mladého páru, akú formu pomoci by uvítal. Nebuďte urazení v prípade odmietnutia, prejavte pochopenie a ubezpečte rodinu, že ste vždy pripravení pomôcť. Rodina je zaskočená množstvom zmien, ktoré nastali, a je dôležité, aby si po narodení všetci jej členovia vytvorili nový režim. Vopred neohlásená návšteva alebo pomoc v domácnosti môže byť vnímaná ako narušenie súkromia. Ideálne je stanoviť si pravidelný režim, keď budete brať vnúčika na prechádzku alebo absolvujete víkendové varovanie.

Spoločné zážitky

Úsmev na tvári spoľahlivo vyvolá vysnívaná hračka alebo posledný model seriálových postavičiek rovnako ako spomienky na spoločne strávené chvíle. Starí rodičia si však častejšie ako samotní rodičia uvedomujú, že žiadna technická vymoženosť nenahradí spoločnú hru a čas strávený vonku.

„Deťom dávam pod stromček maličkosti. Hlavným darčekom je zoznam činností, ktoré v novom roku spoločne podnikneme. Napríklad vnuk Vít miluje vlaky, takže sa môže tešiť, že spolu v lete vyrazíme na výlet vlakom do Jaroměře, kde navštívime vlakové múzeum. A takých prekvapení nachádzajú deti pod stromčekom niekoľko,“ rozpráva pani Suchá, babička päťročného Vítka. „Z výletov máme celý album fotografií a suvenírov, ktoré si viažeme do knihy. Každý rok máme jednu. Vlani sme boli v Loučeni, kde sme popoludnie trávili pobehovaním v bludiskách v zámockom parku,“ dodáva.

Vystrájajte

Užívajte si svoju rolu a tešte sa z toho, že na výchove vnúčat sa iba podieľate. Snažte sa vyjsť v ústrety rodičom a dodržiavajte základné podmienky na výchovu, ale zvyšok hoďte s chuťou za hlavu. Bláznite sa, rozmaznávajte, vystrájajte a užívajte si čas, ktorý s vnúčatami trávite.

S malým vnúčaťom si ľahnite na podlahu a strúhajte smiešne tváre. S väčšími deťmi hrajte divadielko a večer tajomnú tieňohru. Zbierajte vtipy a hádanky pre deti, píšte kroniku. Vymyslite tajné hry, na ktoré budete po rokoch spoločne spomínať, a až príde čas, vaše vnúčatá ich zase odovzdajú tým svojim.

Na Babywebe tiež nájdete:

Starou mamou som často a rada
Hľadanie hraníc a rodičovská dôslednosť
Svokra, švagriná a tie druhé „matky“ – požehnanie alebo problém?

Bezpečnosť nadovšetko

Ak vás navštívia vnúčatá, počítajte s tým, že sa chleba ocitne na bielej pohovke natretou stranou nadol. Nehodám zabránite, ak deťom v miestnosti vyhradíte priestor, kde sa budú môcť vyblázniť a pritom nič nezničiť, a byt prispôsobte ich prítomnosti.

Na rohy dajte chrániče, zaslepte zásuvky a na pohovku prehoďte prikrývku, ktorá sa bude dať vyprať. Odložte z dosahu ostré predmety alebo veci, ktoré by sa mohli po páde rozbiť. Nebezpečenstvo predstavujú aj lieky a čistiace prostriedky – to všetko by malo putovať do horných poličiek alebo byť poriadne zamknuté!

Staňte sa dôverníkom

Pre vnúčatá ste ideálnou vŕbou – nepokazte si tento vzťah tým, že budete na vnúčatá žalovať rodičom. Načúvajte im a povzbudzujte ich. Podporujte deti v aktivitách, chodievajte s nimi na tréningy, na preteky a všetko zdokumentujte. Nenechajte si ujsť žiadne školské predstavenie.

Vnúčatá si budú v dospelosti veľmi dobre pamätať, kto ich podporoval. Nevolajte im len vtedy, keď majú sviatok, naopak, telefonujte s vnúčatami čo najčastejšie, zvyknú si obracať sa na vás a bude to pre ne prirodzené – prvý deň v škole, zápas, nový krúžok, noví kamaráti – to všetko sú skvelé námety na rozhovor. Neočakávajte, že vnúčatá budú kontakt udržiavať samy, keď im každý deň prináša rad nových a vzrušujúcich podnetov.

Rodinný kronikár

Deti milujú rozprávanie o detstve svojich rodičov a prarodičov. Využite svoju znalosť rodinnej histórie, rozprávajte im o svojom živote, spomínajte na predkov, ktorí už nežijú. Budete príjemne prekvapení reakciou detí, až oprášite starú škatuľu rodinných fotografií.

Pripravte sa na zvedavé otázky o tom, kto je tá pani v klobúku na prastarej černobielej fotografii a ako sa zoznámila s pradedkom. Pre deti je to skvelá zábava a navyše sa niečo dozvedia o rodinnej tradícii a histórii.

 

29.6.2017 2:57
Viac o téme: detirodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist