Hypnopôrod je cesta, ako rodiť príjemne

Spomeňte nastávajúcej matke v poslednom trimestri tehotenstva slovo PÔROD a pravdepodobnosť, že jej začne divoko búchať srdce, jej myseľ sa zaplaví obavami a v niektorých prípadoch aj panikou, je vysoká. Ona vie, že sa blíži deň, keď ju ovládne sila, ktorá ju do podstatnej miery presahuje, a bude riadiť jej telo. Pre niektoré ženy je pôrod udalosťou plnou obáv a strachu, ale pre hypnomatky je to jednoducho výzva.

Múdre ženy, ktoré sa zoznámili s vedením hypnopôrodu, používajú hypnózu na zbavenie sa bolesti a strachu z nastávajúceho pôrodu. Zatiaľ čo v minulosti slovo „hypnóza“ predstavovalo scénu javiskových šarlatánov nútiacich publikum do ponižujúcich výkonov, dnes je bežné používanie hypnózy na terapeutické účely v mnohých odvetviach medicíny, napríklad v zubnej anestézii či súkromnej terapii. Aj napriek tomu je hypnóza opradená množstvom mylných predstáv, ktoré môžu mnohých od tohto účinného terapeutického prostriedku odradiť.

Fakty týkajúce sa hypnózy:

 • Hypnotický stav vo svojej podstate je vlastne samohypnóza, terapeut je iba sprievodca.
 • O tom, či sa nechá uviesť do hypnotického stavu, zostane v ňom, alebo z neho vystúpi, sa človek rozhoduje iba svojou vlastnou vôľou.
 • Približne 90-95 % obyvateľstva je hypnotizovateľná. Vnútorný súhlas, viera a motivácia hrajú veľkú rolu pri schopnosti hypnotizácie.
 • Počas hypnózy nespíte ani nie ste v bezvedomí a z hypnotického stavu sa môžete kedykoľvek „vrátiť“ iba pomocou chcenia.
 • Je jednoduchšie zhypnotizovať ľudí so silnejšou mysľou a vôľou – nie naopak, ako sa často domnievame.
 • Hypnotizovaného človeka nemôže nikto donútiť vyzradiť tajomstvo alebo informáciu proti jeho vôli.
 • Hypnóza nie je nábožensky orientovaná, je to len cesta, ako zamerať vašu myseľ pozitívnym smerom.

Kde využiť hypnózu

V zdravotníctve a zubných ordináciách sa hypnóza využíva pre pacientov, ktorí trpia alergiou na anestetiká ohrozujúcou život. Hypnóza má v týchto prípadoch veľký úspech a pacienti sú schopní podstúpiť zákroky bez liekov a bolesti. Je to dôkaz, že myseľ možno trénovať tak, aby človek pocit nepohodlia a bolesti vnímal len ako tlak.

Hypnóza a pôrod

Vytesnenie bolesti sa pomocou hypnózy dá docieliť aj pri pôrode. Čím väčšiu mieru relaxácie a pokoja matka počas pôrodu zažíva, tým viac sa jej uvoľňovanie prehlbuje a je schopná uviesť sa do hlbokého stavu hypnózy. Pri kurzoch hypnopôrodu sa matky učia, ako dosiahnuť fyzické uvoľnenie a relaxáciu. Na to je dôležitý tréning a cvik, a preto sa matka na pôrod pripravuje aj sama doma s použitím vizualizácií. Keď si osvojí schopnosť obísť hypnózou vedomú myseľ, môže svoje podvedomie doslova naprogramovať, aby verilo, že pôrod je pohodlný, ľahký a radostný.

Strašenie pôrodom

V iných kultúrach sa pôrod vníma ako prirodzená a normálna udalosť v živote ženy. Rodičky podporujú ostatné ženy a na tejto udalosti sa často zúčastňujú aj deti. Zrodenie sa oslavuje a uctieva. Mladé dievčatá potom vyrastú s vierou, že pôrod je pozitívna udalosť a ich očakávanie z narodenia bábätka toto presvedčenie odráža. Výsledkom je to, že ich pôrody sú podobné tým, ktoré videli na vlastné oči – bez bolesti a strachu. Očakávaný pôrod vnímajú pozitívne.

V našej spoločnosti je to práve naopak. Počas mnohých generácií nám vštepovali do mysle presvedčenie, že rodenie bábätka trvá mnoho bolestných a útrpných hodín sprevádzaných strachom a úzkosťou. Z príbehov, ktoré počúvame od priateľov a rodinných príslušníkov, nám behá mráz po chrbte, a tak sa toto „dedičstvo“ odovzdáva z generácie na generáciu. A tak pri pôrode zažívame bolesť – z veľkej časti iba preto, že ju samy očakávame!

Čítajte tiež:

Pozitívna terapia proti strachu

Keď si účastníci kurzu hypnopôrodu uvedomia, ako je telo ovládané mysľou, naučia sa obklopovať pozitívnymi ľuďmi a správami. To im pomôže vytvoriť si pozitívny pohľad a vieru v krásne a radostné zrodenie plné mieru.
Terapia „Uvoľnenie strachu“ je neoddeliteľnou súčasťou kurzu. Nastávajúci rodičia počas nej prejavia svoje obavy, začnú sa prepracovávať k ich riešeniu a nakoniec sa uvoľnia. Strach v priebehu pôrodu môže vyvolať napätie, ktoré spôsobuje bolesť, ktorá zase generuje viac strachu a celý proces sa neriešiteľne zacykluje.

Strach paralyzuje

Pri pocitoch strachu a napätia sa do ciev uvoľňuje adrenalín, telo nemôže efektívne pracovať a pôrod sa spomaľuje, až nakoniec môže dôjsť k cisárskemu rezu. Oslobodenie sa od strachu pri pôrode môže mať zásadný vplyv na jeho priebeh.

Paňou svojho pôrodu

Na kurzoch hypnopôrodu sa ženy učia, ako sa uviesť do samohypnózy a vytvoriť si tak svoje vlastné prírodné anestetikum, kedykoľvek a kdekoľvek ho žena potrebuje. To je veľmi dôležité, pretože akékoľvek lieky, ktoré rodiaca žena dostane, môžu byť nebezpečné ako pre ňu, tak aj pre bábätko. Žena trénovaná v technike hypnopôrodu má úplnú kontrolu nad svojím telom a je aktívnou účastníčkou priebehu pôrodu. Dôveruje svojmu telu a jeho prirodzenej schopnosti porodiť jemne a ľahko. Čím viac jej plod postupuje, tým hlbšie sa žena uvoľňuje. Jej myseľ je naprogramovaná tak, aby jej poskytla presne to, čo v tých chvíľach chce a potrebuje.

Najdôležitejšie klady hypnopôrodu sú:

 • kratší a pohodlnejší pôrod,
 • znížená potreba alebo úplné odmietnutie chemických liekov proti bolesti,
 • vytvorenie pevnejšieho puta medzi matkou a bábätkom,
 • uľahčuje správne prisatie bábätka k prsníku – matka sa cíti pohodlne a sebavedome,
 • bábätká lepšie pijú z prsníka, sú pokojnejšie, uvoľnenejšie a vnímavejšie,
 • štúdie dokazujú, že bábätká porodené pod vplyvom hypnózy majú vyššie Apgar skóre (prvý test – Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and Respiration),
 • u ženy vzniká menšia potreba nastrihnutia hrádze a eliminácia pocitu vyčerpania pri pôrode,
 • techniky hypnopôrodu sa dajú využiť aj pri cisárskom reze alebo vyvolaní pôrodu,
 • popôrodná rekonvalescencia má jednoznačne rýchlejší priebeh,
 • riziko popôrodnej depresie sa značne znižuje,
 • technika hypnopôrodu môže byť použitá kdekoľvek – doma, v nemocnici, v pôrodnom centre,
 • využitie hypnopôrodnej techniky zvyšuje šancu, že sa bábätko v polohe „koncom panvovým“ otočí hlavičkou dolu.

Po absolvovaní kurzu sa partner alebo spoločník pri pôrode cíti uvoľnene, pokojne a rozumie svojej role a vie, ako komunikovať s pôrodnou asistentkou a doktorom.

Učenie hypnopôrodu je zástancom zdravého, prirodzeného pôrodu bez intervencií, no zároveň chápe, že nie vždy je to možné. Kurz hypnopôrodu poskytne nastávajúcim rodičom dostatočné množstvo informácií, aby mohli spoločne urobiť tie najlepšie rozhodnutia pre svoju rodinu.


Autorka textu Michaela Kalusová vedie kurzy hypnopôrodu v Českej republike, v Londýne absolvovala kurz „Učiteľ hypnopôrodu“ u Katharine Graves.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist