Nekrič na svoje deti, radšej zhlboka dýchaj

Tým, že negatívne pocity predýchame a venujeme im pozornosť, výrazne skrátime chvíle, počas ktorých nás ovplyvňujú. Máme tak šancu obmedziť ich následky.

shutterstock_725499031-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Odvtedy, čo som mama, sa snažím byť trpezlivejšia. Keď som však nevyspatá a unavená, necítim sa dobre alebo mám PMS, vybuchnem raz-dva a potom kričím a jačím. Nič pekné to nie je. Samozrejme ma to potom mrzí, ale už to nejde vziať späť,“ zverila sa mamička dvoch detí Kristína.

Pochopí to asi každá mama. Výchova detí je krásna, ale občas dosť vyčerpávajúca. O stresujúce situácie nie je každý deň núdza, a ak si mama nedá pozor, môže ju zlosť, stres alebo hnev ovládnuť. Potom svoje dieťa vybije po zadku, kričí naň alebo oboje naraz. Takéto konanie v kritickej situácii nielenže nepomôže, ono ju ešte zhorší. Potomok sa rozplače ešte viac a už vôbec nespraví, čo od neho chcete. Riešenie má v rukách matka – musí sa ovládnuť a situáciu zvládnuť s chladnou hlavou.

Zvládanie emócií má ešte jednu výhodu. Dieťa sa učí napodobňovaním a je na rodičoch, aby mu ukázali, ako konštruktívne zvládnuť emócie ako zlosť a hnev. Pretože ak sa dospelí emóciám poddajú a vybuchnú ako sopka, ich deti nabudúce spravia to isté.

Čítajte tiež:

Dusiť v sebe nie je riešenie

Smútok, hnev, zúrivosť alebo strach sú emócie, ktoré majú negatívny vplyv na ľudské zdravie, pretože ich prežívanie má priamy vplyv na štruktúru buniek, poškodzuje ich. Cieľom však nie je zbaviť sa negatívnych emócií, pretože do života neodmysliteľne patria. Bez nich by sme nevedeli, čo je radosť a šťastie, neposúdili by sme, čo je pre nás zlé, a nedokázali by sme v živote rásť.

Ide o to, aby sme sa naučili emócie prežívať tak, aby čo najmenej ublížili vám aj vášmu okoliu. Keď totiž negatívne emócie potlačíme, nedovolíme si ich prežívať, ich negatívna energia sa v nás usádza a jedného dňa sa môže prejaviť závažnou chorobou.

Dajte preto smútku, hnevu alebo strachu istý priechod. „Venujte emócii pozornosť a ona prejde. Je to jednoduché, sústredíte sa na svoj dych a tým vlastne venujete pozornosť emócii. Skúste sa na svoje prežívanie pozrieť z odstupu a sledujte, čo to s vami robí. Brní vám v hlave? Bolí vás žalúdok? Fajn, len čo si to uvedomíte, máte možnosť s tým niečo spraviť,“ hovorí meditátor Michal Večeřa, ktorého meditácie nájdete na portáli gymbee.cz.

Ten pomáha ľuďom negatívne emócie prežívať pomocou SOS meditácií. Trojminútových cvičení, ktoré je možné cvičiť kedykoľvek – v kancelárii, v kolóne áut aj v kuchyni s jačiacimi deťmi za chrbtom. Jeho príjemný, hlboký hlas v kombinácii s dychovým cvičením zapôsobí lepšie ako tabletky na upokojenie. SOS meditácie pomôžu s pocitom zahltenosti, keď neviete, ktorý problém máte riešiť skôr, pomôžu zvládnuť hnev bez toho, aby ste pocity museli potlačiť alebo zabojovať s nepozornosťou a so psychickou nestálosťou, keď vás trápi také veľké množstvo úloh, že nedokážete dobre robiť ani jednu z nich.

Najlepšie je, že krátku meditáciu môžete robiť takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Úľavu od problémov tak máte vždy so sebou. „Stačí si párkrát zacvičiť podľa videa, meditáciu si zapamätáte a nabudúce už budete vedieť, čo robiť,“ rodí Večeřa.

2.9.2019 3:30| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist