Tehuľka LIVE! Zuzka v 35. týždni: Už pôjdem k pôrodníkovi

Uplynulé dni opäť nebola nuda. Skôr naopak. Urobila som zopár dôležitých krokov – vybrala pôrodnicu, bola na jej obhliadke i ukončila poradne u mojej gynekologičky. Teraz už budem chodiť k pôrodníkovi. Až ma mrazí, že sa to už tak blíži…

Keďže mi už do pôrodu veľa času neostáva, rozhodla som sa, že musím konať. A to vyskúšať si pôrodnicu, teda zatiaľ len na „vlastné oči“. Rodiť chcem v Ružinove, mám to neďaleko, tak som zobrala telefón a vytočila ružinovskú pôrodnicu s otázkou, či robia niečo také ako obhliadku a ako to funguje.

Zistila som, že obhliadky prebiehajú dvakrát do týždňa, v utorok a štvrtok o 13-tej, no treba si najskôr v ten deň zavolať. Tak som aj urobila a v utorok som bola nastúpená na 9. poschodí, spolu s ďalšími tehuľkami, ktoré si tiež chceli „obzrieť terén“.

Exkurzia pôrodnicou

Ujala sa nás príjemná pôrodná asistentka a začala exkurzia. Previedla nás nadštandardom, ktorý sa od bežných izieb líšil len tým, že mal dve postele a postieľky, televízor, klímu a WCko so sprchou. Trošku ma to sklamalo, akože sprcha a WCko je fajn, ale izba vyzerala ako spred 30 rokov, ošarpané, nepekné, no jednoducho vizitka slovenského zdravotníctva. Ďalej sa mi to ani neoplatí komentovať, a to si ešte za tento nadštandard pýtajú 16,60 eura.

Potom prehliadka pokračovala, presunuli sme sa do pôrodnice, majú tu tri boxy, veľké polohovateľné postele, stolíky s prístrojmi a nástrojmi. V celku to pôsobilo fajn, teda aspoň som mala ten pocit. Asistentku sme aj zavalili otázkami, chceli sme vedieť, aký je tu personál, doktori, čo si máme priniesť a aký je postup. Spomenuli sme aj nástrih hrádze, či sa robí vždy a zaujímalo nás aj priloženie bábätka, otcovia pri pôrodoch alebo aj to, ako dlho sa býva v nemocnici.

Pôrodná asistentka bola milá, isto urobila na mňa lepší dojem ako izby. Som ale rada, že som absolvovala toto predstavenie, isto mi to niečo dalo.

Prečítajte si tiež:

Výber pôrodnice a registrácia
Ako si pripraviť pôrodný plán

Prednáška o epidurálke

V nemocnici som neabsolvovala len prehliadku, ale zašla som aj na prednášku pre tehuľky, ktoré tu robia. Téma bola epidurálka.

Prenášal nám mladší doktor z anestézy. Bolo na ňom vidno, že sa mu moc nechce, asi to bolo pre neho niečo navyše, lebo stále pozeral na hodinky. No povedal toho dosť, príklady z praxe, no že by ma to nejako ohúrilo…. Spomenul aj riziká a naopak aj dôvody za anestézu.

Vravel tiež, že ak chceme epidurálku počas pôrodu, musíme absolvovať túto prednášku a zaplatiť 150 eur. Papier o prednáške síce mám, no ešte nie som rozhodnutí podstúpiť túto analgéziu. Premyslím to.

Je to tlsťoch

S lekármi som trávila aj ďalší deň. Bola som na poslednej poradni a ako obyčajne sme sa s doktorkou Sládičekovou nasmiali. Keď videla malého Marečka, neudržala sa: „To sú líca,“ takmer vykríkla pri pohľade na obrazovku ultrazvuku.

Je to pekný tlsťoch, smiali sme sa. Malý má už 2670 gramov, papá a chutí mu.


Doktorka mi robila aj monitor, čiže ma napojili na stroj, ktorý snímal ozvy a pohyby malého, môj a jeho pulz, trvalo to polhodinku a našťastie všetko bolo fajn. Dobré boli aj ostatné výsledky. „Krvný obraz máte dobrý,“ vravela doktorka. Fajn dopadol aj test na toxoplazmózu i streptokoka.

„Vidíme sa až po šestonedelí,“ lúčila sa so mnou doktorka a mám jej priniesť fotku malého tlsťocha. Už som na neho zvedavá.

Čítajte tiež:

10 tipov na cestovanie v tehotenstve bez stresu
Ako vybrať predpôrodný kurz?
Keď to v sexe neklape

Krívam od bolesti

Ďalšie chvíle týždňa som trávila aj na predpôrodnej príprave s pôrodnou asistentkou, no cvičenie je pre mňa stále náročnejšie, teda najmä pre moju neobratnosť a veľké brucho.

Tehotenstvo mi znepríjemňujú aj spomínané kŕče. Nezmizli. Aúúú. Sú ozaj veľmi bolestivé a prichádzajú asi každú druhú noc. Sem-tam mi vyhŕknu i slzy. Marek sa mi snaží pomôcť a naťahuje mi postihnutú nôžku dovtedy, kým to neprejde, potom sa upokojím, no cez ráno doslova krívam od bolesti v lýtku, prechádza to až neskôr.

Doktorka vravela, že teraz môžem zjesť až štyri tabletky magnézia denne. Užívam ich, no nič nezaberá. Áúúúú…

Veľká cesta

No a okrem tohto všetkého som prežila aj veľkú cestu. Konzultovala som ju s doktorkou Sládičekovou a keďže všetky výsledky boli dobré, s Marekom veľkým aj malým sme vyrazili na Oravu. Cieľ – svadba, brali sa naši kamaráti.

Cestou sme šli samozrejme pozrieť rodičov, kde sme si oddýchli a pochutnali si na skvelých haluškách s bryndzou, no aj tak bola cesta dlhááá. Snažila som sa ju spríjemniť nastavením sedadla a vzala som si aj štipec, ktorý som dala cez pás, aby mi neťahal bruško.

Do ruky som zobrala fľašu s vodou a so zastávkami sme šťastlivo prežili cestu-necestu.


S novomanželmi

Svadba pod holým nebom

Svadba bola v Brezovici za Trstenou, obrad bol pod holým nebom, čo bolo nádherné. Potom sme sa presunuli dovnútra, kde začala oslava a samozrejme aj dobrá papanica. Novomanželia Braňo a Nina mi pre každý prípad zabezpečili aj doktora v pôrodnici, čo bolo veľmi milé, no našťastie sme to nemuseli využiť.

Cez svadbu som si len musela dávať oddychové pauzičky s vyloženými nohami. Potom som si dokonca dala aj dva pomalé tančeky, Marek sa stále točil okolo mňa, čo bolo zlaté. Tuším sme si vymenili úlohy:).
Vydržala som asi do jednej a potom šup-šup oddychovať.

Veď unavená som ešte stále..

Vaša tehuľka Zuzka


Bábätko v 35. týždni takto vyzerá aj v Zuzkinom brušku

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist