Tehuľka LIVE! Zuzka 36: Malý Marek je už medzi nami

Už som ozajstná mamička! Zdá sa mi to ako sen, no malý Marek chcel už ísť na svet a tak je medzi nami. Sme prekvapení, unavení, no v poriadku a šťastní. Drobec je síce v inkubátore, no čoskoro dúfajme bude vonku. Ponáhľal sa tak veľmi až nám prekazil svadbu:).

No poďme pekne poporiadku. Malý prišiel tak rýchlo a najmä nečakane, že sa z toho stále spamätávame. Ležím v pôrodnici, takže musím byť stručná.

Bola som otvorená

Nič netušiac a s dobrou náladou som sa vybrala na svoju prvú návštevu k pôrodníkovi. Prišla som tam s tým, že som v 36. týždni a ani ma nenapadlo, že by som v tento deň mala rodiť. Lekár ma vyšetril a prekvapil slovami, že som otvorená na dva centimetre. Celkom ma to vystrašilo, no poslal ma domov s tým, že o týždeň mám prísť na kontrolu.

Večer sme zvonili v pôrodnici

No ešte v ten večer som sa do pôrodnice vrátila. Bolesti mi začali poobede, no najprv boli mierne, tak som myslela, že to nič neznamená. Okolo piatej sa však stupňovali, vyšiel zo mňa hlien, no a keď prišiel Marek domov, sme sa vybrali do pôrodnice. Okolo siedmej večer sme zvonili pri dverách.

Hneď ma zobrali na pôrodnú sálu, všetko som vnímala ako v nejakom sne, šlo to tak rýchlo. Marek však bol pri mne a spolu so mnou prežil narodenie nášho Marečka, o 20.40 bol už na svete. To bola rýchlosť čo? Musím sa ospravedlniť, že sme nejako nestíhali fotiť, len tak na mobil, čiže pekné obrázky vám zatiaľ neponúknem.

Čítajte tiež:

Apgar skóre alebo Hodnotenie novorodenca po pôrode
Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?
Vlastná a darovaná pupočníková krv


Nech už je pri mne!

Som rada, že som rodila v podstate bez problémov. Hoci nás drobec prekvapil a prišiel medzi nás skôr, no keďže mu jesť chutilo, má už 2900 gramov a 49 centimetrov.

Teraz síce neleží pri mne, je v inkubátore kvôli termoregulácii, no verím, že o chvíľu budeme spolu. Lekári spomínali stredu alebo štvrtok. Držte palce!

Keď som sa pýtala doktorov, prečo asi prišiel na svet skôr, povedali mi, že som vraj mala zapálenú plodovú vodu. Hmm, to by som nečakala. Výhodou rýchleho pôrodu je, že nie som až tak unavená, cítim sa fajn, ležím v pôrodnici a chýbajú mi len moji Marekovia.

Odobrali mi aj pupočníkovú krv

Pri pôrode sme nezabudli ani na pupočníkovú krv. Lekár prestrihol pupočnú šnúr a potom nasledoval odber, keby mi to nepovedali, ani si to nevšimnem.

Našťastie som sa stihla registrovať pre odber ešte u svojej gynekologičky. Viem, že pupočníková krv dokáže pomôcť pri chorobách a v závislosti od ochorenia je možné použiť vlastnú alebo darovanú pupočníkovú krv. Vždy však vystačí len na jedno použitie. Funguje to tak, že jedna krv pre jedno dieťa. Preto sme chceli pre Marečka odobrať.

Ako som už spomínala, mám sa fajn, som síce pozašívaná, ale inak bez problémov. Začali sa mi aj nalievať prsia mliekom, takže dnes pôjdem skúsiť odstreknúť mlieko. Držte palce. Idem na to.
Ozvem sa vám ešte, či už z pôrodnice alebo kiežby z domu.

Ako vnímal narodenie syna veľký Marek? Alebo pohľad chlapa?

Ráno bolo normálne, Zuzka nebola vo svojej koži, v čom som ako správny chlap samozrejme nič zvláštne nevidel. Však termín je až za mesiac, tak som spokojne šiel tvoriť HDP nášho Kocúrkova. Poobede to však začalo naberať rýchly spád, teda len u Zuzky v mojom telefóne. Volal mi aj Zuzkin tatko, že mám Zuzku vziať von na zdravotnú prechádzku, lebo sa od kontroly u pôrodníka sa necíti dobre a bolí ju bruško. Tak sme šli, zdanlivo na zdravotnú prechádzku.

Namiesto prechádzky, pôrod

Bolesti však začali byť až nápadne pravidelné, asi v päťminútových intervaloch, zamierili sme teda do pôrodnice. No a tam. Sestrička zavelila: „Tato pôjde domov pre veci a ak chce byť pri pôrode, zaplatí poplatok. Mamička pôjde na sono.“ Tak som trielil, vzal veci, ktoré moja úžasná budúca mamička doobeda našťastie zbalila, akoby niečo tušila…

Nechytaj ma!

Potom som musel ukázať papier o vklade do banky v prospech Ružinovskej nemocnice, aby ma k Zuzke pustili. Tá už bola na pôrodnej sále na posteli a od bolestí z kontrakcií sa tam krútila…

Po prečítaní inštrukcií, čo môžem a čo nie, som si k nej sadol a snažil sa ju upokojiť. Pri kontrakcií som myslel, že keď ju chytím za ruku, tak jej pomôžem, no pri slovách: „Nechytaj ma,“ som to už radšej neskúšal.
Občas sa však Zuzička pousmiala, tak som vedel, že je všetko v poriadku. Sem-tam prišla pozrieť asistentka, ako sa má maličký, či je správne otočený na pôrod a podobne.

Prečítajte si tiež:

Neuveriteľné schopnosti novorodencov
Predčasný pôrod
S dieťaťom sa rodí aj matka

Boli aj slzy – šťastia

Kontrakcií som narátal možno desať a potom už prišla doktorka a začal sa pôrod. Zuzka sa držala a pozorne počúvala pokyny, ako má dýchať a ako tlačiť. Všetko to prebiehalo veľmi rýchlo, ani som nestačil sledovať.. No pôrodný tím bol úžasne zohratý. Doktorka bola ozaj skvelá a o desať minút sa už ozval malý Marek.

Krásny, tlstučký….náš syn.

Úžasné, krásne, jedinečné, neopakovateľné chvíle, ktoré vo mne vyvolali slzivé pocity..

Potom prišlo na rad umývanie, váženie, meranie a samozrejme aké-také fotenie.

Malý nám prekazil svadbu

Sestrička sa opýtala, ako sa bude náš syn volať, čo ma trochu prekvapilo. Povedal som, že Marek a moje priezvisko. Nastal malý problém. „Ale veď matka sa volá inak,“ vravela.

Malý nás však prekvapil o mesiac skôr, než mal a aj trošku skôr, ako sme mali vybavenú svadbu. Musí sa preto volať po mamičke. Nuž doriešime to neskôr. Malý chce asi ešte meniť meno… Ešte len prišiel na svet a samé prekvapenia.

Malého teda zapísali a ukázali čerstvej mamičke. Bola trochu ubolená, no v poriadku. Potom si Zuzka ešte musela tlačiť bruško kvôli maternici, tak som ju trochu odbremenil a pomáhal jej, keďže to bolo náročné po tom výkone.

Boli sme spolu ešte pol hodinku.

Ráno som netušil aký šťastný bude večer, zaspával som už ako TATO. Krásny pocit, na ktorý nezabudnem. Želám to každému mužovi…

Ďakujem celému tímu do pôrodnice za dobrú prácu!

Marek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist