Tehuľka LIVE! Zuzka 38: Zabehávame sa

Prvé dni našej trojčlennej rodinky doma sa nesú v znamení dojčenia, prebaľovania, spinkania. Všetko je pre nás nové, no spoločne s tatkom sa učíme. Krásne chvíle znepríjemňujú len „záležitosti“ šestonedelia.

Novorodenecký kolotoč sa roztočil. Malý sa hlási asi každé tri hodiny, že by rád mliečko. A ide sa na to…

A sme doma

Najprv sa prebalíme, potom sa ide na „mliekovody“ čiže prsia a drobec saje ako o život. Asi 10 až 15 minút z jedného a potom aj z druhého prsníka. Neskôr by malo nasledovať odgrgnutie, ale v tom máme ešte medzery – malému sa nechce.

Potom sa pekne uložíme do postieľky, trošku pokukáme a ideme do ríše snov. Asi takto vyzerajú naše dni po príchode z pôrodnice.

Prvé kúpanie

Na druhý deň, ako sme prišli domov, nás čakalo prvé kúpanie. Zobrali sme malú modrú vaničku a s troškou obáv, ako to zvládneme, sme spolu s ocinom začali. No musím povedať, že nám to celkom šlo, samozrejme nám chýba prax, ale potom to budeme mať v malíčku.

Malý vôbec nekričal. Asi je pravda, že deťom sa voda páči. Krik drobec spustil, až keď nasledovalo sušenie, obliekanie a čistenie ušiek a nošteka. To musel asistovať aj tatino držaním hlavičky… To strašné teplo, ktoré je vonku, cíti aj drobec. Tuším sme radi, že sme doma, kde sa dá aspoň ako-tak vydržať. Von ešte nechodíme, podľa doktorky môžeme tak za týždeň na jednu či dve hodinky skoro ráno a podvečer, keď sa už dá vonku existovať. Hádam to tento týždeň odskúšame…

Prečítajte si tiež:

Kúpanie, prebaľovanie, strihanie nechtov, čistenie uší
Starostlivosť o pokožku novorodencov a dojčiat
Je sex počas šestonedelia naozaj nevhodný?


V ríši snov

Mareček pekne priberá

Ešte v nemocnici som obvolala niekoľko doktoriek. Moju zubárku, u ktorej som musela zrušiť termín prehliadky, moju gynekologičku, ktorej som oznámila narodenie krpca a malého detskú doktorku. Tá nám hneď aj dala termín prvej jej návštevy. Prišla už prvý deň, čiže v deň prepustenia z pôrodnice.

Odovzdala som jej správy z nemocnice, nasledoval dlhý a obsiahly rozhovor, anamnéza o nás, o rodine, potom prišli na rad poučenia – ako správne dojčenie, výživa mňa čiže dojčiacej mamičky. Pýtala som sa tiež na obliekanie, vychádzky, očkovanie, stravu a podobne.


Aj s tatkom

Doktorka na všetko ochotne odpovedala a potom začala prehliadka a váženie malého Marečka. O pár dní sme boli aj na prevážení drobca, aby sme vedeli, či prospieva. A áno, darí sa mu. V piatok mal krásnych 2860 gramov. Hurá, hurááá!

Lekárka sa ma aj pýtala, či mám dosť mlieka, no a ja som s úsmevom odpovedala: „Až-až, dokonca zamrazujem.“ Namrazila som zatiaľ päť pohárikov, pre každý prípad. Odsávať musím tak dvakrát za deň. Marek mi kúpil odsávačku a aj kopec iných potrebných vecí za poukážku od Babywebu.

Vybral sa do obchodu pre deti s rovnakým názvom – predeti.sk. Sídli na Košickej v Bratislave. Chcela som sa tam ísť pozrieť aj ja, no malý Mareček nás prekvapil tak vopred, že sme to nestihli. Marek bol však s obchodom a aj radami predavačiek spokojný a zohnal všetko, čo sme potrebovali.

Ďalšiu prehliadku u lekárky máme s drobcom o tri týždne.

Čítajte tiež:

Čo potrebujete pre bábätko? Mamičky radia
Starostlivosť o dieťatko
Je dojčenie antikoncepcia?

Alergény. Pozor!

Ešteže sa sezóna jahôd skončila. Nevydržala by som sa pozerať na sladučké červené jahôdky a nedať si. Sú totiž silným alergénom. Z ovocia si môžem dať jablko, trochu hrušky, marhule, broskyne a banány. Som rada, že aspoň niečo vyhovuje. Môžem aj zaváraniny.

So zeleninou to je podobne, musím hlavne obmedziť hrach, fazuľu, zeler, špenát, kel, karfiol a kopec iného nafukovacieho a alergizujúceho. Myslím, že to chce zvyk a dajako to hádam vydržím.


Šťastní rodičia Zuzka a Marek

Vláknina – vďaka že si

Trápia ma zatiaľ len nepríjemnosti šestonedelia. Nebaví ma, že stále musím chodiť na záchod a kontrolovať, ako som na tom s krvácaním. No a v tomto teple je to dosť nepríjemné. Nuž musím vydržať, našťastie to ubieha rýchlo, čakajú ma ešte približne tri týždne s vložkou…

Počas pôrodu sa mi urobili aj nepríjemné hemoroidy, na záchode som musela počas veľkej doslova bojovať. Musela som čakať, kým to príde a ide samo, no aj tak ma to štípalo a krvácalo. Aúúú. Nasledovala preto mastička, ktorú si ešte dávam, no s radosťou môžem povedať, že sa to zlepšilo. Veľká vďaka patrí aj vláknine, ktorú si dávam, aby bola stolica mäkká.

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist