Tehuľka LIVE! Zuzka v 12. týždni: Bábo malo diskotéku

Ako som vám minule prezradila, súčasťou uplynulého týždňa bol aj „Deň D.“ V jeden deň bola moja tehotenská poradňa a Marek mal termín na magnetickej rezonancii. Na naše výsledky si však musíme ešte chvíľu počkať.

Už v čakárni u doktorky Radmily Sládičekovej som bola nervózna a mala som obavy, či je s bábom všetko v poriadku. Chýbal mi tu Marek, ktorý bol takisto u lekára, čo mi na nervozite len pridávalo.

Upokojila som sa až potom, ako som na obrazovke uvidela naše bábo. Doslova tancovalo.

Prvý skríning

Celá poradňa sa niesla v znamení vyšetrení prvého skríningu. Sestričke som najskôr odovzdala moč, ktorý som priniesla, potom nasledoval odber krvi, meranie tlaku, váženie i meranie panvy.

Stále som však bola v očakávaní, kedy uvidíme naše bábo. Ultrazvuk prišiel o chvíľu. Najskôr ma doktorka vyšetrila, ako vysvetlila, zmerala mi aj PH pošvy pre možnú infekciu.

Počas sona sme sa celkom nasmiali. Naše bábo bolo hore a vyzeralo tak, ako keby tancovalo. Mrzelo ma, že to nevidí Marek, bábo sa doslova točilo okolo pupočnej šnúry. Doktorka vravela, že takto ho ani nemôže odmerať.


Tancujúce bábo v 12. týždni

Po tanci spánok

Nakoniec sa to však predsa len podarilo, bábo sa od samého „tanca“ vyčerpalo natoľko, že až zaspalo, doktorka ho potom pokojne odmerala. „Od hlavičky po riťku má 46 milimetrov,“ vravela doktorka Sladičeková. „Veľkosť zodpovedá danému týždňu tehotenstva.“

Slová lekárky pôsobili ako balzam na moje nervy, vravela, že všetko sa zatiaľ vyvíja tak, ako má. „Overili sme aj nosovú kostičku, je v poriadku.“

Potom gynekologička vysvetľovala, na čo sa vlastne robí tento takzvaný prvý skríning. Jeho výsledky budú teraz len čiastočné, hodnoty z krvi sa potom porovnajú s hodnotami z druhého skríningu, ktorý ma čaká v 16. týždni tehotenstva. Zistí sa tak pravdepodobnosť Downovho syndrómu.

Žiadna panika

Lekárky som sa tiež pýtala na moje bolesti v podbrušku, ktoré ma trápia najmä ráno a večer. „U prvorodičiek je to normálne, dieťa si robí priestor,“ upokojovala ma.

Kým nie sú bolesti kŕčovité a vystreľujúce tak ako pri bolestivom menzese do chrbta, nie je vraj dôvod na paniku. Šetrenie a pokoj mi však doktorka naďalej odporučila, na PNke preto ostávam a budem sa oddychovať.

Ak by sa niečo zmenilo, mám však hneď prísť, no ak sa nič neprihodí, najbližšia poradňa ma čaká približne o mesiac. Dovtedy mám užívať aj duphaston.

S týmito slovami sme sa rozlúčili. Z ambulancie som vykročila plná pozitívnej nálady, znásobil ju ešte Marek, ktorý ma už čakal vonku. Hneď som mu vyrozprávala, ako naše bábo tancuje.

Smiech, plač, teplo, zima

Čo sa týka tehotenských chutí, tak tie zatiaľ špeciálne nepociťujem, lebo mi chutí takmer všetko. Akurát mi moc nevonia mlieko, hoci ho mám rada.

Hormóny však so mnou lomcujú, čo sa prejavuje napríklad aj v teplote. Raz mi je zima a raz teplo. Niekedy chodím po byte len v nohavičkách, inokedy som zas zababušená.

No a bohužiaľ, som okrem toho aj viac náladová. Vedia ma rozplakať filmy, ktoré by ma normálne určite nedojali, rýchlo sa dokážem rozhnevať, napríklad na Mareka, no vzápätí, sa na neho usmievam…

Marek má zo mňa šou.

Vaša tehuľka Zuzka

Ako to vidí otec dieťaťa Marek

Na úvod, najskôr želám všetkým tým, ktorí čítajú náš príbeh, málo a tak veľa zároveň – úsmev. Ten totiž poteší každého a vylieči všetko, minimálne dušu.

Tak konečne sa začalo moje malé, myslím tým Zuzku, meniť na trochu väčšieho človeka. Moje túžby po otázke: „Mareeek, čo si mám obliecť?“ sa začínajú napĺňať.

Mrzí ma len, že som nebol so Zuzkou na poslednom ultrazvuku, maličké vraj tancovalo. Keď som to počul, tak mi až srdiečko stislo od radosti…Je to zaujímavý pocit.

Okrem príjemných chvíľ prídu občas aj tie menej príjemné, keď ma moja Zuzu pošle do druhej izby. No vždy to je len na chvíľu, kým sa jej upokoja hormóny. No ja to chápem, zvládam a beriem s humorom.

Som zvedavý, lebo o pár týždňov už budeme vedieť aj pohlavie dieťaťa, tak sme v očakávaní. Túžim mať babu, ako ináč Zuzu, no keď to bude chlapec Marek, nebude mať nič proti. Teším sa, že onedlho nastane aj čas, kedy začneme kupovať veci pre maličké a aj zariaďovať izbičku.

Všade kam chodím, mi hovoria, že si máme užívať, kým je malé v brušku. Po narodení to vraj pôjde ako voda v Dunaji, rýchlo, ale krásne rýchlo…
Pozdravujem ostatné tehuľky

Marek


Bábätko v 12. týždni tehotenstva

Foto: Braňo Herchl

Viac o téme: dieťaotecpohlavie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist