Petra: 5. týždeň po pôrode – Malé veľké pokroky

TEHUĽKA LIVE! PETRA Také päťtýždňové bábätko je už úplne iné, ako bolo v deň, keď uzrelo svetlo sveta. Vraví sa, že deti rastú ako z vody. Je to úplná pravda. Dokonca mám pocit, že sa náš malý mení doslova z hodiny na hodinu. Rastie, a to je len dobre.

Foto: Lenka Valentová, www.fotolienka.sk


Kto by bol povedal, že takému malému bábätku veľmi rýchlo rastú aj nechtíky. To je celkom nepraktické najmä vtedy, keď tieto svoje pazúriky fakt fest dobre zachytí o prsník pri dojčení. Vtedy už treba jediné – zadržať dych a počkať, kým povolí stisk, alebo volať niekoho o pomoc, aby mu ručičku dal preč. Ešteže má moja milá svokra dostatok skúseností a trpezlivosti, lebo už dvakrát si na synove nechtíky sama posvietila. A veru, hneď to bolo znať. Okrem toho, že mu nechtíky rýchlo rastú, každé ráno mu pod nimi nachádzame špinu. Začínam ho upodozrievať, že chodí na nočné šichty niekam do bane či do lesa.

Tento týždeň sme si „vyskúšali“ ďalšiu nepríjemnosť. Náš malý mal zaparený zadoček. Napriek mnohonásobnému prebaľovaniu sme si to, žiaľ, všimli, až keď mal zadoček veľmi červený. A to napriek tomu, že sme mu naň dávali tie najlepšie krémiky. Avšak čo sme robili tiež je, že sme mu ho utierali vlhčenými utierkami. Veď tak ma naučili aj v nemocnici. Nuž, človek sa učí na vlastných chybách. V prípade vášho potomka si však tie chyby veľmi rýchlo zapamätáte a snažíte sa o okamžitú nápravu. Tak sme hneď prestali používať vlhčené utierky a začali mu zadoček pri prebaľovaní umývať len čistou vodou. Také jednoduché… Následne nanesieme krém proti zapareninám a pomaly, ale iste sa červeň vytráca. Moc sa z toho teším, pretože v jednu noc, keď mal zadoček najviac červený, mal už aj veľmi horúce telíčko. Myslím si, že to mal z toho zadočka, pretože akonáhle sa zlepšil ten, má už aj normálnu teplotu telíčka. Hurá!

Každým dňom nás malý prekvapí novým zvukom. Je to to najkrajšie, počuť jeho hlások, ako sa nám snaží niečo povedať (inokedy ako pri plači). Učí sa ozaj veľmi rýchlo. V polohe na brušku vie už suverénne otáčať hlavičku a udrží ju hore veľmi dlhý čas, až sa nám veriť nechce, že má len päť týždňov. Taktiež sa jeho sekundový úsmev pomaly predlžuje a občas sa na nás celkom dlho usmieva a raz už pri tom vydal aj taký veselý hlások. Poviete si: „matka prvorodička“… ja viem, ale keď nás každý jeden jeho malý veľký úspech nesmierne teší.

Čítajte tiež:

Čo sa týka mňa, rana po pôrode sa mi už celkom pekne zahojila, hoci občas, keď sa veľmi namáham, ju ešte cítim. Spevniť brucho tak ako pred tehotenstvom sa ešte nedá, čo som mohla očakávať. Ale keď si spätne predstavím, ako som dva dni po cisárskom reze mala nášho synčeka vo svojich rukách, samu seba uznanlivo poklepem po pleci a poviem si, že som fakt dobrá. Ženy sú jednoducho silné stvorenia. A ešte keď majú pri sebe podporu, všetko sa dá.

Tento týždeň bol v celku pekný, a tak sme využili teplejšie decembrové dni na prechádzky s kočíkom. Celé sídlisko budeme mať onedlho pochodené, ale je to veru zážitok. Každý si to užíva, môcť kočíkovať svojho syna, vnuka, synovca… to je veru krásny pocit.


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist