Prebaľovanie a zapareniny

Ako často prebaľovať bábätko? Aké plienky sú najlepšie a ako predchádzať zapareninám? Poradíme vám.

Plienkové nohavičky alebo látkové plienky?

Plienkové nohavičky majú mnoho výhod. Sú praktické, ľahko sa nasadzujú a keď sa spočítajú náklady na pranie a žehlenie látkových lienok, sú lacnejšie. Plienky by svojou veľkosťou mali čo najviac zodpovedať veku a hmotnosti dieťaťa. Kvalitné jednorazové plienky neohrozujú vývoj bedier.

Použitie látkových plienok

Prvú plienku zložíme tak, aby z nej vznikol dlhý pás široký asi 10 cm. Ďalšie dve plienky zložíme po dĺžke na tretiny a položíme na prvú plienku tak, aby tvorili písmeno T. Do týchto plienok sa vkladá savá vložka. Dieťa uchopíme za členky, mierne mu zdvihneme zadoček a podložíme podeň plienky.

Dvojicu plienok prehneme tak, aby boli cípy na brušku, ďalšiu plienku tvoriacu rameno písmena T preložíme a upevníme zábal, cez ktorý natiahneme košieľku, ktorou ešte plienky zafixujeme.

Obruby plienok by mali byť otočené dovnútra, aby netlačili dieťa na chrbte.

Prebaľovanie do plienok na jedno použitie

Prebaľovanie dieťaťa do plienkových nohavičiek je jednoduchšie.

Plienku rozložíme, dieťa uchopíme za členky, zodvihneme mu zadoček, pod ktorý podsunieme plienku, aby siahala až k pásu. Prednú časť pretiahneme cez bruško, pritom dáme pozor, aby penis chlapčeka smeroval dole, uvoľníme lepiace prúžky alebo suchý zips a plienku nimi upevníme.

Skontrolujeme, či plienka nie je stočená na jednu stranu alebo či dieťa v páse neškrtí. (Mala by byť voľná na šírku prsta.) Cez plienku natiahneme košieľku.

Ako prebaľujeme dievčatko a chlapčeka:

Pri prebaľovaní nezabúdajte predovšetkým na správnu hygienu prirodzenia:

Dievčatko
Keď pri prebaľovaní, keď čistíte dievčatku pokožku v okolí prirodzenia, otierajte ju vždy spredu dozadu, napríklad buničinou nasiaknutou olejom, aby sa zvyšky stolice z konečníka nedostali do pošvy. Súčasné mierne oddialenie malých pyskov zabráni možným zrastom so sliznicou pošvového vchodu.

Chlapček
Pri prebaľovaní chlapčeka nezabúdajte na pokožku pod penisom, kde môžu zostať zvyšky moču a stolice. Predkožku nepreťahujte minimálne do 2 rokov. Ak sa u staršieho dojčaťa dá výnimočne žaluď voľne obnažiť, je možné ju pretiahnuť, ale bez akéhokoľvek násilia, ktoré by viedlo k trhlinkám predkožky, jazveniu a zbytočným komplikáciám v budúcnosti (obriezka a pod.).

Pred ošetrením zadočka masťou alebo pastou a zabalením do čistých plienok necháme zadoček chvíľu voľne na vzduchu.

Na čistenie zadočka sa čoraz viac používajú textilné obrúsky. Sú praktické, neobsahujú alkohol, sú šetrné k pokožke a pritom uľahčia odstránenie zvyškov stoličky a nečistôt z kožného povrchu. Existujú aj obrúsky na hygienu celého tela.

Základom bežnej hygieny zostáva stále šetrné očistenie pokožky pod tečúcou vodou.

Čítajte tiež:

Zapareniny a plienková dermatitída

Zapareniny sú sčervenané pálivé a bolestivé ložiská v kožných záhyboch, v slabinách alebo na zadočku. Vznikajú mechanickým dráždením kože, pričom k tomu prispieva aj pot, zvyšky moču a stolice.

Ochorenie zhoršuje nedostatočná hygiena. Postihnutá koža má sklon k hnisaniu za prítomnosti kvasiniek či baktérií.

Zvláštnou formou zaparenia u najmenších detí je plienková dermatitída. Vzniká trením plienok o citlivú pokožku zadočka, slabín a genitálií v teplom a vlhkom prostredí. Svoj vplyv tu opäť majú moč a stolica a následne baktérie a plesne. Koža nemá pod bežnou plienkou zabezpečený patričný prístup vzduchu.

Keď je pri nedostatočnej hygiene dieťa ponechané v plienkach bez výmeny dlhší čas, dochádza k porušeniu celistvosti kože, predovšetkým jej povrchovej vrstvy, a tým aj jej ochrannej funkcie. Poškodená pokožka je potom náchylná na kvasinkovú alebo bakteriálnu infekciu.

Prejavy plienkovej dermatitídy

Postihnutá pokožka je sčervenená, lesklá, opuchnutá, lúpe sa, prejavom dermatitídy môže byť aj drobná žihľavková vyrážka. Pod vplyvom druhotnej infekcie kvasinkou sa môžu vytvárať až pľuzgieriky, ktoré sa ľahko strhávajú.

Ako plienkovej dermatitíde predchádzať a ako ju liečiť?

  • Základom prevencie je dôkladné očistenie pokožky od zvyškov stolice pod tečúcou vodou alebo čistiacimi obrúskami a častá výmena plienok.
  • Plienky vymieňajte dieťaťu často, aspoň 7 x denne, u novorodenca ešte častejšie.
  • Nemenej dôležitá je kvalita plienky. Musí dobre absorbovať moč, takže pokožka je vlhká len krátky čas. Kvalitná plienka je zároveň aj do určitej miery priedušná a zabezpečí prístup vzduchu k povrchu kože.
  • Nevhodné je používanie detergentných mydiel, ktoré porušia ochrannú vrstvu pokožky.
  • Pri prebaľovaní nechajte zadoček chvíľu bez plienky a osušenú pokožku ošetrite ochrannou masťou určenou pod plienky alebo masťou proti zapareninám. Obsahujú zinkovú pastu alebo iné zložky, ktoré zvyšujú obranyschopnosť pokožky.
  • Zásyp sa na podráždenú a zvlášť vlhkú pokožku nehodí. Nevhodné sú aj masti, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu k pokožke.
  • V prípade, že sa ložiská dermatitídy nehoja, môžeme predpokladať prítomnosť kvasinky alebo bakteriálnej infekcie. Podľa rady lekára sa na liečbu používajú protiplesňové či antiseptické masti alebo krémy.
5.1.2018 4:34| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist