Petra: 2. týždeň po pôrode – Spoznávame sa

TEHUĽKA LIVE! PETRA Po piatich dňoch od pôrodu nás oboch pustili domov z nemocnice. Počas pobytu v nej to nie je ešte také „naozaj“. Hoci som malého mohla mať už o 2 dni po cisárskom reze ustavične pri sebe, stále som mala istotu, že stačí stlačiť gombík a sestrička pribehne na pomoc.

Foto: Lenka Valentová, www.fotolienka.sk


Prvé noci s bábätkom boli veru veselé. Keďže každé 3 hodiny som mala malého prebaliť, vyčistiť pupček a nadojčiť, poctivo som si nastavila budíky – „kdyby něco“. Samozrejme, bábätko nefunguje ako hodinky, a tak mi budíkov nebolo treba. Zvláštny pocit, ísť v nemocnici na obed, wc alebo do sprchy a malého nechať na izbe osamote. Rapídne sa mi tak znížil čas, ktorý som venovala daným činnostiam. Veď čo ak bude plakať? Nemohla som ho tam nechať samého.

Po pár dňoch zoznamovania nás pustili domov. Mne sa rana pekne hojí a malý priberá. Spočiatku bolo dojčenie ťažké. Keďže sa náš syn narodil celkom veľký, potreboval veľa mliečka, aby ukojil svoje potreby – a to som ešte nemala. Tak sestričky stále naliehali „prikladať, prikladať, prikladať“. Keďže po cisárskom som malého hneď nemohla mať pri sebe, sestričky z novorodeneckého mali tú česť s naším hladošom. Preto mi pre neho dali mlieko, keby bolo najhoršie. Dvakrát som mu ho aj dala, ale povedala som si, že to zvládneme aj bez toho a malý si mliečko sám rozťahá. A tak sa aj stalo – z nemocnice odchádzal ako plne dojčené bábo.

Po príchode domov som volala detskej lekárke, s ktorou som sa ešte pred pôrodom dohodla, že k nej budeme chodiť. Treba zariadiť, aby novorodeniatko skontrolovala do 24 hodín. Hneď na druhý deň k nám teda prišla, čo je super, aspoň sme s takým malým bábätkom nemuseli ísť ešte von. Doktorka mu skontrolovala telíčko, popočúvala ho, trochu ponaťahovala a skontrolovala reflexy. O 2 týždne, čo je už zajtra, máme prísť k nej na váženie a poradňu. Som veľmi zvedavá, koľko pribral. Mlieka mám našťastie dosť (klop, klop, klop), a tak by mal byť určite väčší než pri odchode z nemocnice.

Čítajte tiež:

Noci s bábätkom nie sú také jednoduché, ako som dúfala – že zobudí sa, prebalím ho, nadojčím ho a zase hneď zaspí? Snívaj, drahá. Zobudí sa – prebalím ho – napapá sa – pokaká sa – prebalím ho – zas je hladný a nadojčím ho – ogrcká sa – prezliekam ho – ociká sa… pokojne takto trávime 2 hodiny. Potom zaspinká a o 2-3 hodiny sa to znovu opakuje. Vraj po 21 dňoch si človek zvykne na rôzny režim. Tak som zvedavá, ako to nočné buntošenie budem zvládať o týždeň.

Po 3 dňoch od prepustenia z nemocnice som mala ísť na výber stehov po pôrode ku svojej gynekologičke. Veru, veľmi príjemné to nebolo, ale rana sa hojí veľmi pekne. Dnes má malý dva týždne a je to to najkrajšie bábätko pod slnkom. Síce ho dnes trápi bolesť bruška, čo dáva patrične najavo – veď inak ako plačom nám o tom povedať nevie. Verím, že ho to čoskoro prejde, lebo pohľad na vášho plačúceho syna, ktorému neviete pomôcť, je hrozný. Keď však práve bruško nebolí, vie sa už usmiať, držať hlavičku, keď leží na brušku, začína vydávať nové zvuky a zreteľne vníma hlasy a tváre. A ako povedal jeho otecko – v jeho krásnych očiach je schovaný celý vesmír.


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist