Ako vybrať predpôrodný kurz?

Máte pred sebou svoj prvý pôrod a okrem radostných očakávaní aj strach z toho, ako bude záver tehotenstva prebiehať? Okrem rozprávania so skúsenejšími kamarátkami vám môžu pomôcť predpôrodné kurzy.

Takýchto kurzov je veľa, preto vybrať si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať, môže byť zložité.

Kedy začať na kurz chodiť?

Na predpôrodný kurz je dobré začať chodiť tak dva mesiace až mesiac pred termínom pôrodu, nie skôr alebo neskôr. Ak budete chodiť na začiatku tehotenstva, hrozí, že užitočné rady zabudnete a tiež sa možno zbytočne vydesíte, čo vás čaká.

Na konci tehotenstva sú ženy vplyvom hormónov nielen pokojnejšie, ale tiež vedia, že inou cestou svoje bábätko aj tak z brucha nedostanú. Keby ste začali chodiť príliš neskoro, môže sa stať, že kurz nedokončíte. Ideálne by ste mali na poslednú lekciu kurzu ísť tak mesiac pred pôrodom. Počty lekcií v jednotlivých kurzoch sú individuálne, niekedy je všetko v jednom dlhom bloku, inde chodíte napríklad dva mesiace každý týždeň na hodinu.

Vyberajte podľa vzdialenosti od bydliska

Prvým, aj keď pre niekoho možno nepodstatným kritériom, je vzdialenosť od miesta bydliska. Ak ešte nie ste v poslednom trimestri alebo mesiac či dva pred pôrodom, zdá sa vám to zbytočné, na prvom mieste by mala byť predsa kvalita kurzu.

Lenže keď ste v deviatom mesiaci, často poznáte každý meter, ktorý prejdete naviac a príliš nedúfajte, že budete na kurzy jazdiť autom – čím viac sa pôrod blíži, tým sú tehotné ženy horšie vodičky a tiež sa za volant boja sadnúť. Aspoň tie zodpovednejšie. Takže je určite dobré, vybrať si kurz s dobrou dostupnosťou.

V súčasnej dobe je už samozrejmosťou, že na kurz chodí okrem budúcej mamičky aj otecko. Myslite na to, až budete vyberať čas kurzu. Nie každý môže odísť z práce kedykoľvek.

Čitajte tiež:

Pôrodnice alebo materské centrum?

Prepôrodné kurzy nerobia len pôrodnice, ale aj materské centrá alebo i rôzne fitness, kde je cvičenie pre tehotné ženy alebo ženy po pôrode. Na cvičení pre tehotné sa tiež dozviete potrebné informácie, nevýhodou je, že na ne väčšinou nemôže chodiť otecko.

Určite je dobré zvážiť, či by vám viac vyhovoval kurz v pôrodnici alebo v súkromnom centre. Cenovo sa veľmi nelíšia, aj keď tie v pôrodniciach bývajú o niečo lacnejšie. V materskom centre majú osobnejší prístup, krajšie miestnosti a pravdepodobne vám vyjdu vo všetkom v ústrety.

V slovenských nemocniciach ešte stále nie je ani na platenom kurze človek v pozícii klienta, ale len pacienta, aj keď výnimky samozrejme existujú. Jednú veľkú výhodu však kurzy v pôrodniciach majú– zoznámite sa s prostredím, do ktorého za pár mesiacov sama pôjdete, často sú ich súčasťou aj prehliadky pôrodných sál či boxov a uvidíte ľudí, ktorí sa o vás počas ťažkých hodín budú starať. Rozhodnutie závisí len od vás, osobne si myslím, že väčšine mamičkám kurz priamo v pôrodnici, kde budú rodiť, pomôže zmierniť strach z neznámeho prostredia.

1.2.2018 1:20| autor: Kateřina Repsová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist