Oslava prvých narodenín

Oslava prvých narodenín je významná udalosť. Dieťa ju síce vníma len ako spestrenie jedného popoludnia, to však nič nemení na tom, že je to jeho veľký deň a ten sa musí aj patrične osláviť.

Ak ste sa rozhodli osláviť prvé narodeniny vášho dieťatka, mali by ste si predtým ujasniť, koľko chcete do oslavy investovať, či už časovo, alebo finančne. Príprava skutočnej narodeninovej párty pre niekoľkých rodinných príslušníkov vrátane ich detí, zaberie totiž dosť času.

Ako môžem narodeninovú oslavu ozvláštniť?

 • Detské narodeninové oslavy sa zvyčajne usporadúvajú na určitú tému. Starší chlapci sa napríklad na jedno popoludnie radi stanú pirátmi, dievčatá sa s nadšením premenia na bábiky Barbie. Tému môžete vymyslieť aj pri príležitosti prvých narodenín vášho dieťatka a nemusí byť vôbec zložitá. Zvoľte úplne jednoduchý motív, napríklad motýľa či kvetinu a ozdobte ním všetko, čo s narodeninami súvisí.
 • Rozošlite pozvánky. Nezáleží na tom, či ich dáte vytlačiť u profesionálneho dizajnéra, či si ich navrhnete a pripravíte úplne sami. Pozvánku na prvú narodeninovú oslavu si spolu s oznámením o narodení bábätka uchovajte ako milú pamiatku. Výtvarnú podobu pozvánok prispôsobte zvolenej téme.
 • Ak oslavujete doma, vyzdobte si byt. Stačí rozvešať zopár farebných balónikov a uvidíte, ako sa prichádzajúci hostia okamžite naladia na narodeninovú vlnu.
 • Ak sa vám nechce upratovať, uprednostnite nefajčiarsku detskú reštauráciu, kde môžete narodeniny osláviť spolu s rodinou a priateľmi. Na Slovensku sú síce ešte stále rarita, ale kto hľadá, ten nájde.

Rady:

 • Rešpektujte denný režim dieťaťa. Je vhodné, aby sa oslava končila vtedy, keď je dieťatko zvyknuté chodiť spať. Samozrejme, počítajte s časom, kým sa upokojí, kým ho umyjete a prezlečiete.
 • Nepreťahujte oslavu na dlhšie ako dve hodiny. Hodina až hodina a pol sú ideálne tak pre vás, ako aj pre dieťa, ktoré sa ani príliš nerozblázni, ani príliš neunaví.
 • Víkendové oslavy bývajú najlepšie, a to z dôvodu, že aj ostatní členovia rodiny či priatelia majú viac času. Bude to pohodlnejšie aj pre vás, pretože nebudete obmedzovaná časom.
 • Majte na pamäti, že okrem hostí sa budete starať aj o bábätko. I z hľadiska psychiky dieťaťa pozvite maximálne sedem až osem hostí.
 • Zmierte sa s tým, že oslava nevyjde podľa vašich predstáv. Detské oslavy, aj tie úplne prvé, sú nevyspytateľné. Počítajte preto s výrazným meškaním príchodu hostí, so slzičkami, zašpineným kobercom či s rozbitými pohármi.
 • Pripravte sa na deti skôr, ako prídu. Zabezpečte pre ne program, hračky a požiadajte zodpovednú osobu, aby na ne dohliadla.
 • Uistite sa, že je váš byt pre malých návštevníkov bezpečný, zaistite zásuvky, ostré hrany stolov, voľne dostupné chemické čističe, atď.

Narodeniny sa začali po prvýkrát sláviť v kulte Mithras, ktorý pochádzal z Perzie. Tento zvyk začali šíriť rímski vojaci, ktorí k tomuto náboženstvu inklinovali a po nejakom čase tento obrad prevzalo aj kresťanstvo. Narodeniny sa tak stali celosvetovo rozšírenou udalosťou, ktorá je po Vianociach, Veľkej noci a meninách najrozšírenejším zvykom na celom svete.

26.5.2010 5:55| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist