15 faktov, ktoré vám o tehotenstve nikto nepovedal

Väčšina z nás zmýšľa o tehotenstve v televíznom duchu. Tehotným ženám sa chce neustále močiť, ráno im býva nevoľno, zväčšujú sa im boky, ich brucho vyzerá ako balón a partner šalie a číta jednu príručku o rodičovstve za druhou. Realita však často vyzerá inak.

Fakt prvý: Svojho partnera budete posudzovať prísnejšie

Len čo zistíte, že ste otehotneli, začnete svojho partnera vidieť inými očami – očami nastávajúcej matky. Už to nebude ten roztomilý chlapík, čo robí samé hlúposti, aby vás rozosmial. Teraz z neho bude otec! Tu sa končia všetky žarty.

Od tejto chvíle ho začnete posudzovať ako kandidáta na najlepšieho otca pod slnkom. Všetky jeho vlastnosti a správanie podrobíte svojmu kritickému posudzovaniu. Vždy keď sa usadí pri televízore s pivom, budete sa pýtať – takýto bude príklad? Buďte si istá, že partner nebude vašej panike rozumieť. Tak sa snažte, aby vaše nároky neboli prehnané a partner sa s narodením dieťaťa premenil na otca snov.

Fakt druhý: Na druhej strane sa do svojho partnera znovu zamilujete

S počatím sa medzi vami a vaším mužom vytvorí silné puto. Na jednej strane vás to možno bude desiť, na druhej strane však ide o silný emocionálny zážitok. Budete sa dívať na svojho partnera a premýšľať: Bude mať jeho oči? Bude sa usmievať ako on? Bude rovnako netrpezlivé?

Obaja bude dumať nad míľnikmi v živote vášho dieťaťa. Ešte ani neprišlo na svet a vy si už predstavujete, ako ide prvýkrát do školy, ako sa učí šoférovať auto a ako ho so slzou v oku pozorujete pri preberaní diplomu. Premýšľate o rodine, o spoločnom živote. A na tom je niečo veľmi krásne.

Fakt tretí: Medzi sexuálnym vzrušením a nezáujmom

V jednej chvíli sa cítite ako neodolateľná sexbomba. Vaše prsia sú veľké, vlasy žiaria a pleť je zamatová. Cítite sa ako matka bohyňa. A váš muž s vami už nemôže viac súhlasiť. Sexualita z vás priamo vyžaruje. Hovoríte si, či je v poriadku mať divoký sex, keď vo vás rastie nevinné dieťatko… a na druhý deň si pripadáte tučná, neatraktívna a unavená. Hmm…

Fakt štvrtý: Hľadanie mena je zábavne stresujúce

Vo chvíli, keď začnete pátrať po vhodnom mene, zistíte, že zoznamy mien sú takmer nekonečné. Iba preštudovať si ich všetky sa zdá nemožné. A tak prechádzate databázy a vypisujete si tie najrozkošnejšie, najkrajšie a najsladšie mená. Niektoré sú ako stvorené pre bábätko, iné sú úžasné pre obdobie dospievania. Vy však hľadáte to pravé meno na celý život.

Potom si sadnete s partnerom a padáte do mdlôb nad jeho preferenciami. To azda ani nemôže myslieť vážne! A on si myslí to isté o vašom výbere. Do toho vám volá matka a žiada vás, aby ste dieťa pomenovali po svojom otcovi či dedkovi. Nemajte však obavy, jedného dňa to príde. A bude to najlepšie meno na svete.

Fakt piaty: Je také ťažké neželať si dievčatko/chlapčeka!

Možno všade rozprávate, že na pohlaví vám nezáleží, hlavne, aby vaše bábätko bolo zdravé. Vnútri vás sa však možno skrýva túžba mať dievčatko alebo, naopak, chlapčeka. Potom príde okamih, keď sa dozviete pravdu. Možno budete šťastná, možno sklamaná.

Aj keď môžete smútiť, že si neužijete ružové šatočky a hry s bábätkami, nemajte výčitky. Nevypovedá to nič o láske, ktorú k svojmu dieťaťu cítite. Mali ste len určité predstavy, ktoré neboli naplnené. To však neznamená, že sa nenadchnete pre modrú farbu a autíčka.

Fakt šiesty: Vaše telo je zázrak

Aj keď ste vedeli, že jedného dňa budete mať dieťa, vaše telo vás v tehotenstve neprestane udivovať. Bude ťažké uveriť, že nosíte pod srdcom dieťatko. Budete si hladiť bruško a predstavovať si, ako vo vás rastie nový život. Prvé ultrazvukové vyšetrenie pre vás bude životným zážitkom. Vedomie, že tam vnútri je maličké srdce s vôľou žiť, je neopísateľne krásne. Deň za dňom budete svedkyňou zázraku stvorenia a to je obrovské požehnanie.

Fakt siedmy: Prvé tri mesiace nestoja za nič

Na začiatku tehotenstva sa dostaví eufória, zvlášť ak ste sa s partnerom o dieťatko snažili dlhší čas. Tento pocit si vychutnajte. Rýchlo ho vystrieda rozčarovanie. Tak po prvé – ranná nevoľnosť. Po druhé – obavy z potratu. Údajne viac ako 80 percent žien potratí pred dosiahnutím dvanásteho týždňa. Navyše ako ste už potrat zažili, na pokoji vám to práve nepridá. A sotva sa vaše tehotenstvo preklenie do druhého trimestra, budete to brať ako osobnú výhru.

Prvý trimester je navyše obdobím ťažkých rozhodnutí. Niektoré sa týkajú vyšetrenie, ktoré by ste mali podstúpiť, iná toho, ako by mala vyzerať vaša životospráva, alebo zistenie, s kým to vlastne žijete. Najdôležitejší je však odpočinok. Zbytočné obavy ešte nikomu nepomohli.

Fakt ôsmy: Mamou budete už dlho pred pôrodom

Ešte svoje dieťa nepoznáte, ale už začínate pociťovať túžbu chrániť ho. To znamená, že sa o seba začnete starať. Prestanete fajčiť, budete sa oblúkom vyhýbať alkoholu, budete zdravo jesť, chodiť na prechádzky a odpočívať. S ostatnými matkami pocítite zvláštne puto a súznenie. Na ostatné deti sa budete dívať so slzou v oku. Už vás nebude obťažovať vrieskajúce dieťa v metre. A zakaždým, keď v sebe zacítite pohyb, puto sa ešte viac upevní.

Čítejte tiež:

Fakt deviaty: Občas to bolí

Vaša maternica sa musí prispôsobiť tvarom veľkosti jablka až po vodový melón, preto nie div, že sa občas necítite práve pohodlne. Niektoré ženy cítia bolesť v oblasti bokov, iné zase trápi boľavý chrbát. Tehotné ženy sa tiež stretávajú s bodavou bolesťou v podbruší. Bolesť zvyčajne pretrváva len pár sekúnd či minút a následne odznieva. Dajte však pozor, ak bude pretrvávať, vyberte sa radšej za svojím lekárom.

Fakt desiaty: Budete sa tešiť na pôrod

Je prirodzené, že vás v priebehu tehotenstva prepadajú obavy, ako zvládnete pôrod. Predstavujete si samu seba, ako kričíte na celú pôrodnicu a partner vám utiera spotené čelo. Alebo ste si možno myšlienky na pôrod úplne zakázali. S blížiacim sa koncom tehotenstva vás však už nebaví byť tehotná, už to chcete mať za sebou. Máte dosť všetkých vyšetrení, ste alergická na biele plášte. A potom príde na rad pôrod a ten prinesie to najkrajšie na svete.

Fakt jedenásty: Tehotenstvo sa stane vašou identitou

Na začiatku tehotenstva nepociťujete potrebu oznamovať svojmu okoliu, že ste v inom stave – ani vy sama tomu spočiatku nemôžete uveriť. Skôr či neskôr sa však vaše nenarodené bábätko stane vašou identitou. Je to ako zasnúbenie – len čo si zvyknete sa ligotavý prsteň na svojej ruke, nedokážete hovoriť o ničom inom, len o svadbe. Prídu chvíľky, keď nebudete chcieť hovoriť o deťoch alebo o tom, ako sa cítite, vtedy však za vás bude jasne hovoriť vaše bruško.

Fakt dvanásty: Čas otázok a zvýšenej pozornosti okolia

Plánujete dojčiť? Prečo budete rodiť cisárskym rezom? Ako si poradíte s výchovou? Na také otázky sa vás môžu pýtať aj úplní cudzinci. A všetci budú komentovať vaše bruško. „Je také veľké! Čakáte dvojčatá?“ Budete v sebe pozbierať všetku trpezlivosť a diplomaciu, aby ste zachovali pokoj.

Fakt trinásty: Pohyby sa stanú vašou posadnutosťou

Ak po dlhšom čase nepocítite kopnutie, budete neistá, možno aj spanikárite. Budete s dieťatkom hovoriť a snažiť sa upútať jeho pozornosť. Budete skákať na jednej nohe, pustíte rádio, len čo sa trochu pohne, začnete plesať.

Keď sa však bude hýbať v noci a nacvičovať si kopanie, už sa tak radovať nebudete. To si zapamätáte, dieťa málokedy urobí to, čo práve chcete. Prečítajte si Ako poznať prvé pohyby bábätka v brušku.

Fakt štrnásty: Získate novú sebadôveru

Tehotenstvo zmení váš pohľad na seba samu. Objavíte nové sebavedomie a budete sa cítiť hrdo – predsa budete matkou! A to je veľká vec.

Samozrejme, že pri istých záležitostiach budete trochu v strese alebo v depresii, ale budete sa cítiť ako silná žena, ktorá naplnila svoje poslanie. To všetko sa stane ešte intenzívnejším, keď svoje dieťa porodíte. Nie nadarmo všetky známe osobnosti hovoria o tom, ako sa im po pôrode zmenili priority. Byť matkou je teraz na prvom mieste.

Fakt pätnásty: Zmienky o dokonalej matke vás zneistia. Nepočúvajte ich!

Hneď po pôrode bola ako prútik. Dojčenie nebol žiadny problém. Všetko šlo od začiatku hladko. A tak ďalej. Takéto výroky nám normálnym smrteľníkom príliš nepomáhajú. Máme potom pocit, že sme nejaká zvláštna výnimka, ktorá nič nezvláda. Niektoré ženy nezmyselne uvažujú o cisárskom reze len preto, aby nezničili svoje telo. Modelky to predsa tiež tak robia. Lenže o tom to nie je. Zistíte to vo chvíli, keď vám v pôrodnici položia do náručia vaše bábätko.

17.5.2018 10:15| autor: Eva Kouřimová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist