Viem si predstaviť, že budem otcom?

Existuje mnoho publikácií, ktoré sa tejto téme venujú, ale čo si budeme nahovárať, chcieť sa takto pripraviť na novú rolu je absurdné.

Je jednoducho pravda, že čo človek nepozná, toho sa bojí. No a v tomto prípade takisto platí, že pociťujete aj radostné očakávania, teda väčšinou. Vaša rola sa výrazne zmení, stanete sa mužom, na ktorého sa kladú nároky, ktorý vytvára zázemie a je zodpovedný.
Obavy okolo otcovstva sú samy osebe dôkazom, že pravdepodobne obstojíte.

Dva začiatky otcovstva

Skutočné otcovstvo má dva začiatky. Prvý, keď dostanete prvýkrát do ruky ten uplakaný uzlíček, ktorému vôbec nerozumiete, a druhý vo chvíli, keď si váš potomok uvedomí, že ste súčasťou jeho sveta a stanete sa preň dôležitým.
Byť otcom znamená v zásade dve veci. Prvé je to, čo robil váš vlastný otec, a druhé, čo váš otec nerobil. Ak budete mať pocit, že vám to otcovstvo nejde, nepanikárte. Skúste si o tom pohovoriť buď s partnerkou, alebo s kamarátmi.

Vytváranie spokojnej mamičky

Dôležité je vedieť, že pocity nedostatočnosti pri výkone otcovskej roly sú normálne a veľmi pravdepodobne ich zažijete aj vy. Netreba si robiť starosti, ak sa vám bude zdať, že vás dieťa odmieta alebo že je radšej s matkou. Tým najpodstatnejším, čo máte minimálne v prvom polroku svojho dieťaťa za úlohu, je „vytváranie spokojnej mamičky“, nič lepšie pre svoju ratolesť urobiť nemôžete. Koniec koncov, ak bude vaša partnerka spokojná a bude sa na vás môcť za každých okolností spoľahnúť, bude sa aj vám lepšie dýchať. Tak s chuťou do toho. Verte, že je to zábava.

12.5.2009 2:48| autor: Martin Prokeš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist