Recept na šťastné materstvo

Odrazu máte dieťa. Mama je ďaleko a kamarátky nestíhajú prísť. Vytúžené dieťatko vám napriek obrovskej radosti obrátilo život hore nohami. Nikto vás totiž nenaučil, ako byť dobrým rodičom. Potrebujete sa vyrozprávať, poradiť, či len jednoducho byť s niekým, kto vám rozumie. Nezúfajte, poradíme vám, na koho sa obrátiť…

A centrum vzniklo v novembri 2007 v Bratislave ako nové občianske združenie zamerané na prípravu na rodičovstvo. Niečo podobného fungovalo predtým už v Prahe. Je to iba náhoda?
Nie je to náhoda. Inšpirácia prišla z Prahy od Kataríny Zatovičovej. Pochádza zo Slovenska a v Čechách rozbehla činnosť A centra už pred desiatimi rokmi. Jej myšlienka spočívala najmä v tom, že prečo by sme mali riešiť rôzne psychické i zdravotné problémy v dospelosti, keď sa im dá do veľkej miery predísť už v prenatálnom štádiu, počas pôrodu i v ranom detstve. Preto sa zamerala na prácu s tehotnými ženami, prípravu na pôrod, kam chodia aj ockovia, a na ďalšie aktivity, ktoré môžu byť užitočné pre maminy i deti, keď sa narodia. Keďže aktivity pražského A centra majú veľmi dobrý ohlas, záležalo jej na tom, aby sa táto skvelá myšlienka dostala aj k nám. Podarilo sa a máme za sebou už niekoľko úspešných podujatí a workshopov.

Kto stojí za činnosťou slovenského A centra?
Založila ho Ela Michálková, predsedníčka združenia, spolu so mnou, a pridala sa k nám aj pôrodná asistentka Jana Kittová z Trnavy, pričom odborným garantom je Katarína Zatovičová.

Čo je jeho hlavným cieľom?
Je to aktívna a vedomá príprava na materstvo a rodičovstvo. Cítili sme, že čerstvým mamičkám či ešte len tehotným ženám, ale aj oteckom a rodinám, chýba pochopenie a podpora. O rodičovstve síce existuje veľa dostupných informácií v knihách a na internete, ale ak majú mamičky problém, cítia sa izolované. Najmä vo väčších mestách sa stáva, že blízka rodina žije inde a tradičné zázemie sa stráca. Dávna tradícia, keď žili rodiny pospolu a prirodzene pomáhali novorodičke so základnými návykmi a problémami, sa vytráca a nastáva vákuum. No ak sú po vašom boku ženy, ktoré vám poskytnú emocionálnu podporu, všetko sa mení na dobré. Potom si môžete materstvo viac vychutnať, získať sebadôveru. To na internete nenájdete.

Na aké aktivity sa momentálne zameriavate?
Organizujeme cvičenia pre tehotné a pre deti do troch rokov, rôzne workshopy a prednášky, ale aj masáže bábätiek. Snažíme sa ženám poskytnúť podporu a prebudiť v nich spiace inštinkty a intuíciu, aby si vybudovali pevný a hlboký vzťah s dieťatkom. To súvisí aj so vzťahovou výchovou alebo s teóriou vzťahovej väzby, ktorá vychádza z toho, že najdôležitejšie obdobie pre vývoj dieťaťa je prvých šesť mesiacov života. V tomto období sa totiž vytvára úzky vzťah matka-dieťa a jeho kvalita má nedozerný vplyv na budúci vývoj dieťaťa a na formovanie jeho osobnosti. Preto robíme napríklad aj masáže dojčiat. Je to výborný prostriedok na podporenie tohto vzťahu. Chceli by sme, aby rodičia verili vo vlastné schopnosti a najmä, že pre svoje dieťa sú tí najlepší rodičia na svete…

Máte už za sebou prvé semináre. Aké sú ohlasy?
Zrealizovali sme seminár Vnímam seba a svoje dieťa, v ktorom sme predstavili techniku tzv. dynamickej gymnastiky, ináč nazývanú aj Lietanie bábätiek. Bol to silný zážitok nielen pre účastníčky, ale aj pre nás. Pracovali sme s rodičovskými strachmi, pretože ako rodičia si veríme alebo nie. Mnohí z nás zistili, že hranice strachu sú oveľa ďalej, než ako ich máme postavené. Ak sa rozvíjame, pre svoje deti robíme azda tú najcennejšiu vec. Ak sme vnútorne vyrovnaní, máme vybudovanú dostatočnú sebaúctu a sebadôveru, potom tieto esencie života môžeme odovzdať svojim deťom.

Čo dáva práca v A centre Vám osobne?
Klamala by som, keby som tvrdila, že to nerobím pre vlastné uspokojenie. Bola by som rada, keby naše programy absolvovalo čo najviac rodičov a detí, lebo verím, že to na nich bude vidieť a ja si to budem na staré kolená užívať. Zo šťastných detí budú raz šťastní dospelí.

Aké máte plány do budúcnosti?
Momentálne spúšťame našu novú webovú stránku. Cez leto by sme chceli pokračovať v pravidelných aktivitách, aby mali aj cez prázdniny mamičky kam ísť. Budeme robiť kurz masáží, aj cvičenie pre tehotné.

Za rok a pol svojej činnosti už máte prvé výsledky. Sú pozitívne?
Čakali sme ich, no výsledok nás milo prekvapil. Na Lietaní bábätiek sme mali mamičku, ktorá priamo na kurze začala „lietať“ so svojou päťmesačnou dcérkou a tvrdila, že mala pocit, akoby to už niekedy v minulosti robila. Dodalo jej to veľkú silu. Navyše, jej dcérka mala problémy s vyprázdňovaním. Vykakala sa ešte počas seminára a odvtedy už problémy so stolicou nemá. Môžem pridať aj skúsenosti s mojou dcérou a masážami. Keď prechádzala obdobím vzdoru, po masáži sa rýchlo upokojila. Povedala by som, že masáže sú o blízkosti a vedomej a sústredenej pozornosti, ktorú svojmu dieťaťu venujeme. V bežnom živote na podobný prístup často nemáme čas, lebo riešime základné potreby rodiny a sme stresované z práce, ale je čas, aby sme to zmenili. Je to len na nás…

13.8.2009 11:23| autor: Lucia Michaelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist