Otec na rodičovskej? Pohoda

„Ísť na rodičovskú bol vždy môj sen,“ priznáva Miloš Špringr, spokojný otec šestnásťmesačného syna na rodičovskej dovolenke.

Prečo ste išli na rodičovskú dovolenku vy, a nie manželka?

Ísť na rodičovskú dovolenku bol vždy môj sen. Našťastie, nastala taká situácia, ktorá nám v tom nebránila a ja som mohol zostať so synom doma. Len som mal trochu strach, či to s malým doma zvládnem a či nebude mamička predsa len chýbať. Nakoniec sa ukázalo, že všetko zvládneme a bez problémov fungujeme aj ako rodina.

Ako to prijalo okolie?

Zobral som to ako prirodzený fakt a myslím, že aj naše okolie to tak berie. A napríklad kamaráti to privítali, pretože teraz mám na nich oveľa viac času. Kedykoľvek ideme so synom von alebo keď spí, zavolám niekomu, či nemá čas stretnúť sa a prebrať všetko „dôležité“.

Nemáte problém s babičkami?

Babičku máme v podstate už len jednu a s tou problém rozhodne nie je a nebol, lebo je to moja mama. O mojom rozhodnutí byť otcom v domácnosti vedela ešte skôr než moja manželka.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Myslím, že sa nijako nelíši od bežného dňa akejkoľvek rodiny, kde zostala doma žena. Ráno všetci vstaneme, kto má viac času, urobí raňajky a desiate deťom do školy, nakŕmim malého a vypravím zvyšok rodiny do školy a práce.
Potom sa s malým chvíľku hráme a pomaly ide spať, on totiž veľa a rád spinká. Keď sa zobudí, najeme sa a čakáme, až sa vrátia deti zo školy a mama z práce. Ak je pekné počasie, ideme von. Popoludní, keď sa manželka vráti z práce, prevezme deti a ja idem na pár hodín do práce. Nikdy však nie na viac než tri hodiny, na večerné kúpanie chcem byť doma.

Čo sa vám na tom všetkom zdá najťažšie?

Ranné vstávanie, možno to znie ako banalita, zvlášť, keď vám poviem, že je to až okolo siedmej hodiny, ale ja, rovnako ako môj malý syn, milujem spánok a obaja nemáme radi, keď nás niekto budí.

Hľadá váš syn mamu?

Náš malý syn si mamu, myslím, užíva dosť, lebo počas dňa vyzerá spokojne aj bez nej a popoludní a večer sa jej nabaží dosýta. Obaja máme čas pobudnúť s ním cez deň a užívať si ho.

Koľko máte detí?

Vychovávame spolu tri deti, najstaršia dcéra má 14, mladší syn bude mať čoskoro 11 a najmladší má 16 mesiacov.

Plánujete ešte ďalšie?

Hoci nás už je plný dom, myslím, že by sa miesto ešte pre jedno dieťa našlo, ale v pláne to zatiaľ nemáme.

Kto by bol potom na materskej?

Pretože nám všetkým táto situácia vyhovuje, asi by som to bol opäť ja, kto by zostal s bábätkom doma.

Kto bol na rodičovskej so staršími deťmi?

Na rodičovskej som teraz prvýkrát a musím všetkým, a to nielen mužom, odkázať, že je skutočne krásne a zmysluplné byť s malým doma. Je úžasné sledovať, ako rastie a vyvíja sa, a byť pri všetkom, čo prežíva a robí. Som za to svojej manželke veľmi vďačný.

Ste teda spokojný?

To je slabé slovo. Ja som priamo na vrchole blaha. Hlavne, keď si zoberiem svojho miláčika do náručia, on sa ku mne pritisne a opakuje tie kúzelné slovíčka TA TA, TA TA. Potom pochopím, o čo všetko otcovia, ktorí musia do práce, prichádzajú a úprimne ich ľutujem.

31.3.2010 11:02| autor: Vendula Voborníková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist