Nástrahy vzťahu matky a dcéry

Vzťah mezi matkou a dcérou sa v priebehu rokov postupne vyvíja. Päťročná dcéra matku obdivuje. Skúša si jej lodičky a šperky a chce sa na ňu vo všetkom podobať. V dospievaní sa gloriola dokonalej matky rozplynie a prichádza búrlivé obdobie kritiky. Dcéra sa sama začína stávať ženou, postupne sa vyhraňuje voči matke a spravidla odmieta čokoľvek, čo od nej prichádza.

Keď obe kritické obdobie úspešne prekonajú, začína dcéra matke viac rozumieť, ich vzťah sa opäť postupne upevňuje, získava symetrickejšiu podobu a opäť sa zbližujú. Čo sa však stane, keď sa ich vzťah zastaví v jednej z etáp?

Stále zbožňovaná matka

Aké môže mať následky, keď sa vzťah dcéry k matke nedostane cez obdobie obdivu? Ak dcéra zostane večnou obdivovateľkou svojej matky a nikdy si nedovolí dostať sa s ňou do väčšieho konfliktu, vyplýva z toho pravdepodobne fakt, že matka neposkytovala svojej dcére príliš veľa priestoru a nadmerne ju ochraňovala.

Tento výchovný štýl býva často skombinovaný s dcériným menej dynamickým temperamentom. Matka má stále veľký vplyv na jej život a dospelá dcéra sa na ňu stále obracia ako dieťa, ktoré je závislé od svojho rodiča.
V extrémnom prípade si nezaloží vlastnú rodinu a zostane žiť s matkou po zvyšok života.

Nenávidená matka

Opakované konflikty, hádky a niekedy dokonca nenávisť a prerušenie kontaktu môžu byť dôsledkom toho, že matka neprijala dospelosť svojej dcéry a jej právo na slobodné rozhodovanie a dcéra sa zasa zastavila vo fáze kritiky. Každé matkino slovo považuje za kontrolu a matka zase, naopak, vníma u dcéry iba hnev.

Tento začarovaný kruh považujú obe za nezmeniteľný. Vzťah medzi ženami uviazol v období dospievania.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nástrahy vzťahu medzi matkou a synom
Citové prilipnutie k matke? To je pomyselná pupočná šnúra
Dcéra sa nechce maznať

Ako týmito nástrahami úspešne prejsť?

Výchova detí nikdy nebola jednoduchá záležitost už preto, že do nej vstupuje mnoho faktorov, ako je osobnosť dieťaťa, prostredie či vzťahy v rodine. I pri výchove sa však možno orientovať podľa určitých zásad, ktoré ju môžu uľahčiť. Pri výchove dcéry treba venovať pozornosť nasledujúcim pravidlám:

Prestaňte kritizovať
Úlohou rodičov je svoje deti vychovať, ale to neznamená príliš ich kritizovať, hoci výčitky vychádzajú z vašich najlepších úmyslov. Opakovaná kritika vzbudzuje odpor a zostruje konflikty. Lepšie je upevňovať pozitívne správanie svojej dcéry.

Doprajte dcére viac priestoru
Je dôležité nechať dcére dostatok priestoru na jej vlastnú iniciatívu a podporovať tak jej samostatnosť. Tá sa pozitívne premietne do jej vzťahu k sebe a k ostatným ľuďom.

Skúste si pripomenúť svoj vlastný vzťah s matkou
Je vždy dobré si pripomenúť detstvo a vzťah k matke. Možnože vám spomienky na vlastné detstvo pomôžu viac porozumieť tomu, ako sa cíti vaša dcéra.

Prejsť úspešne úskalím vývoja vzťahu medzi matkou a dcérou býva niekedy dosť náročné. Vždy však existuje možnosť vzájomný vzťah v ktorejkoľvek životnej fáze napraviť a vybudovať tak dobrý vzťah, ktorý môže byť pre obe ženy zdrojom istoty a inšpirácie.

17.7.2018 5:50| autor: Redakcia Babywebu.sk
Viac o téme: detimatkamatkyženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist