Výbavička pre bábätko

Nakupovanie oblečenia pre bábätko je pre väčšinu rodičov veľká radosť. Môžu totiž vyberať z množstva krásnych tričiek, dupačiek a nohavíc. Detská pokožka je však veľmi citlivá, a tak sa nezamerajte na farby a strih, ale na materiál. Mal by sa ľahko udržiavať a mať dobrú absorpčnú schopnosť, nemal by chladiť ani elektrizovať. Najvhodnejším materiálom detského oblečenia je bavlna.

Zo začiatku vám bude stačiť:

  • osem košieľok a dupačiek
  • dve či tri kombinézy na noc
  • podľa ročného obdobia dva či tri páry ponožiek a rukavičiek
  • svetrík
  • čiapočka
  • tenká kombinéza a termokombinéza
  • Osvedčené sú predovšetkým dupačky s košieľkou.

Akú veľkosť?

Veľkosti detského oblečenia sa začínajú od čísla 50. Zvyšujú sa po šiestich. Na ilustráciu – novorodenec má veľkosť 50 – 56, polročné dieťa odhadom 68 a ročné dieťa bude asi potrebovať veľkosť 80.
Pri očakávaní bábätka si kúpte jednu súpravu s číslom 50 a zvyšok oblečenia s číslom 56. To je totiž najčastejšia veľkosť novorodených bábätiek. Súpravu veľkosti 50 kúpte len pre prípad, že by bolo dieťatko menšie, aby sa v oblečení nestrácalo.

Aký strih?

V prípade dupačiek, kombinéz a body je praktické, aby mali odopínateľný rozkrok na ľahšiu výmenu plienok. Bundičky a svetríky by mali byť odopínateľné na prednej strane, aby ste nemuseli bábätku preťahovať oblečenie cez hlavičku.

Všetko detské oblečenie by malo byť bábätku voľné (nie veľké), pohodlné a žiadna jeho časť (lemy na krku, rukách, nohách, páse) by nemala byť na gumu.

Nezabudnite na teplo

Termoregulácia u bábätiek sa začína ešte len vyvíjať, ich schopnosť udržiavať stálu telesnú teplotu je kolísavá. Veľmi ľahko sa nielen prehrejú, ale aj prechladnú. Bábätko sa v kočíku nehýbe, preto ho musíme obliecť teplejšie ako seba. V zimných mesiacoch sa nezaobídete bez teplého vaku, ktorý poskytne dieťaťu dostatočné teplo a pohodlie.

Staršiemu dieťaťu kúpte protišmykové ponožky.

Rada odborníka, majiteľa obchodu pre deti

„Nekupujte hneď všetko oblečenie, ktoré vám napadne. Zo začiatku si vystačíte s málom. Ani sa nenazdáte a bábätko zo všetkého vyrastie. Rozdiel medzi mamičkou, ktorá má oblečenie pre bábätko značkové, a mamičkou, ktorá má časť oblečenia od kamarátok a časť kúpi v obyčajnom obchode, spočíva v desiatkach tisícok korún.“

28.5.2009 12:24| autor: Jaroslava Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist