S dulou ide všetko ľahšie!

Materstvo je radostná udalosť, no aj poriadne náročná úloha. Do života ženy prináša úplne nové situácie. Ako to brilantne zvládnuť v pohode a s nadhľadom? Najmite si dulu!

Kto je dula?

Takmer na všetko je dnes možné najať si odborníka. Ak chcete začať s golfom, nájdete si trénera. Ak sa chcete naučiť po španielsky, oslovíte učiteľa španielčiny. Dokonca je možné najať si kouča, ktorý vám pomôže vylepšiť váš sexuálny život. Materstvo z tohto pohľadu zaostáva, a to aj napriek tomu, že predovšetkým prvorodičku privádza do úplne novej situácie, ktorá môže byť pre čerstvú mamičku v mnohých ohľadoch veľmi náročná.

Prirodzene sa počíta s tým, že tehotnej žene poradia ženy v rodine a kamarátky, nejaké informácie získa od svojho lekára a od sestričiek v nemocnici alebo v knihách či na internete a potom sa už musí spoliehať iba na seba a na svoje inštinkty. Je tu však ešte jedna možnosť, ktorá dokáže nastávajúcej mamičke výrazne uľahčiť situáciu. Môže si najať dulu.

„Dula je profesionálna sprievodkyňa ženy, prípadne jej partnera, obdobím tehotenstva, pôrodu a raného rodičovstva. Ženám a ich rodinám poskytuje informácie a podporu,“ vysvetľuje certifikovaná dula z Českej asociácie dúl Vlasta Jirásková.

Čo všetko musí dula vedieť?

Dula by mala mať nielen patričné odborné vzdelanie, ale aj určité špecifické vlastnosti. Je to žena, ktorej poslaním je podporiť tehotnú ženu v období, keď má na svet prísť nový člen rodiny.

Musí byť empatická, schopná nadviazať so ženou a s jej partnerom dôverný vzťah a mať dostatok materskej energie, pretože pre nastávajúcu mamičku sa vlastne stane akousi profesionálnou, láskavou náhradnou matkou, ktorá dokáže nielen poradiť, ale sa o rodičku aj láskyplne postarať.

Na Babywebe tiež nájdete:

Máte už pôrodný plán?
Rodiť doma? Ťažké rozhodovanie
Prečo pribúdajú cisárske rezy?

Ako to vyzerá v praxi?

V okamihu, keď si najmete dulu, získate niekoho, kto vám bude, čo sa týka vášho materstva, stále k dispozícii. So svojou dulou môžete riešiť každú situáciu či pochybnosť. Poradí vám pri tehotenských ťažkostiach, bude vedieť, v ktorých knižkách nájdete hodnotné informácie.

V každej pôrodnici bola už niekoľkokrát a pozná aj personál. Môže vám teda výrazne uľahčiť rozhodovanie, kde budete rodiť. Pomôže vám s výberom kurzu predpôrodnej prípravy aj s nakupovaním vecí pre bábätko. Odporučí vám, čo si máte zbaliť do pôrodnice a ubezpečí vás, že pôrod zvládnete. Prekonzultuje s vami, čo všetko vás v pôrodnici počas pôrodu čaká, a pomôže vám zostaviť pôrodný plán. Pôjde s vami do pôrodnice a bude vám oporou počas celého pôrodu. Bude s vami, keď začnete rodiť.

Pomasíruje vás, v zásobe bude mať možno aj rôzne alternatívne metódy, ako sú homeopatia či arómoterapia, prinesie vám vodu, chytí vás za ruku, pomôže vám dohodnúť sa s personálom, bude sa s vami rozprávať, postará sa trochu aj o partnera a celý čas vás bude upokojovať a podporovať. Keď sa bábo narodí, bude presne vedieť, ako brilantne zvládnuť dojčenie aj starostlivosť o dieťatko, poradí vám, ako prežiť šestonedelie, bude vás chodiť pravidelne navštevovať a všeobecne vám pomôže so všetkým, čo budete potrebovať. Záleží však hlavne na vás, čo všetko z toho, čo pre vás dula môže urobiť, využijete.

„Dulu môžem len odporučiť, nakoniec som ju pri pôrode nemala, ale veľmi mi pomohla. Rozprávali sme sa, dala mi cenné rady, chodila som k nej na masáže. Bolo to úžasné. Teraz keď čakáme druhé dieťa k nej budem určite chodiť znova, aj keď som už múdrejšia,“ opisuje svoje skúsenosti s dulou mamička Zdena na našom Facebooku.

Čo vám to prinesie?

Podľa mnohých zahraničných štúdií majú ženy sprevádzané dulou oveľa menej problémov s dojčením, lepšie reagujú na potreby dieťaťa, trávia s ním viac času, netrpia úzkosťami a popôrodnými depresiami, sú sebaistejšie, prežívajú lepšie vzťah s partnerom, lepšie vnímajú a hodnotia svoje dieťa i seba ako matku.

„Áno, je to tak. Navyše u žien so sprievodom duly zaznamenávame pri pôrode oveľa menšie percento zásahov, ako sú cisársky rez, kliešťový pôrod, nástrih, epidurálna analgézia alebo aplikácia oxytocínu na posilnenie sťahov maternice. Ženy, ktoré sprevádza pri pôrode dula, bývajú s pôrodom spokojnejšie, dlhšie dojčia svoje deti a bábätko vnímajú pozitívnejšie. Prínos podpory duly pri pôrode uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia,“ potvrdzuje dula Vlasta Jirásková.

Podpora duly môže ženám pomôcť prekonať aj niektoré staré psychické zranenia z ich vlastného pôrodu a zo vzťahu s matkou. „V niektorých situáciách môže citová podpora duly prinášať aj hlbší terapeutický účinok. Počas pôrodu u ženy dochádza k psychologickej regresii k jej vlastnému pôrodu a narodeniu, k jej základnej zraniteľnosti. Ak sa o nastávajúcu matku jej vlastná matka nestarala adekvátne alebo vhodne, starostlivosť duly v tomto jedinečnom období môže byť príležitosťou k novej, ,opravnej‘ materskej starostlivosti o celkovú osobnosť matky. To môže určitým spôsobom vyliečiť jej predchádzajúcu skúsenosť,“ uvádzajú autori knihy Pôrod s dulou.

Ako si nájsť dulu?

V Slovenskej republike sa duly združujú v občianskom združení Slovenské duly. Na stránke združenia nájdete aj ponuku služieb jednotlivých dúl. Cena za služby duly sa pohybuje od 66 až do stoviek eur.

4.5.2015 12:22| autor: Jana Mihovičová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist